Kekik Yağının Sağlığa Faydaları! Kekik Yağı Nasıl Kullanılır?

Faydalarıyla tüm dünyanın tercihi haline gelen kekik yağı son derece basit bir formüle sahiptir. Kekiğin bitki olarak distilasyona uğramasıyla elde edilen kekik yağı Dr. Feridun Kunak tarafından verilen tarifle kolayca yapılabiliyor. Faydaları arasında da kolesterol dostu olması, ağrılara karşı etkili oluşu, sivilceleri geçirmesi, mantara iyi geldiği gibi mucize dolu etkiler bulunuyor. Suya karıştırılarak tüketilmesi mümkün olduğu gibi aynı zamanda cilde de uygulanabildiğinden cilt bakımlarında da sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Evde Kekik Yağı Tarifi

Dr. Feridun Kunak tarafından verilen kekik yağı tarifi ile evde doğal bir şekilde yapabilirsiniz. Evde kekik yağı tarifi için malzemeler şu şekilde.

 • 1 su bardağı kekik
 • 1 litre zeytinyağı

Yapılışı içinse bir litreden daha büyük hacme sahip bir cam kavanozun içerisine zeytinyağını dökün ve ardından kekiği ekleyin. Kapağını sıkıca kapattıktan sonra her gün tahta bir kaşıkla bir kez karıştırmak suretiyle 20 gün bekletin. 20 günlük bekleme süresi boyunca oda sıcaklığında kalmasına özen gösterin. Bekleme süresi dolduktan sonra ise tülbent kullanarak süzme işlemini gerçekleştirin. Kekik yağınız hazır ve kullanılabilir durumdadır. Muhafaza ederken yine oda sıcaklığında kalmasına özen göstermelisiniz.

Kekik Yağı Nasıl Kullanılabilir?

Kekik yağı kullanım alanları açısından son derece geniş bir yelpazeye sahiptir.

 • Suya karıştırılarak içilebilir. Bir bardak su için birkaç damla kekik yağı damlatılması kafidir. Her gün bir bardak bu karışımdan içilebilir.
 • Gargara yapmak için bir bardak suya birkaç damla ekledikten sonra ağzınıza alıp tükürebilirsiniz.
 • 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağının içerisine birkaç damla kekik yağı damlatın ve bunu cilt bakım rutininize dahil edin. Cildinize sürerek uygulayabilirsiniz.
 • Eğer ki yoğun bir ağrı yaşıyorsanız ya da kas spazmınız varsa birkaç damla kekik yağını 2 çay kaşığı susam yağına damlatın. Karıştırdıktan sonra elde ettiğiniz kürü ağrının olduğu bölgeye lokal olarak uygulayın. Ağrıları kestiği gibi kas gevşetici özelliği vardır.
 • Kekik yağı aynı zamanda solunumu açan bir etkiye sahiptir. Eğer ki buhar makinesine sahipseniz içerisine birkaç damla kekik yağı damlatın ve makineyi çalıştırın. Ortama salacağı hava solunum yollarınıza iyi gelecektir.

Kekik Yağının Yararları Nelerdir?

Kekik yağının faydaları arasında sağlık açısından önemli pek çok kritere rastlamak mümkün.

 • Kolesterolü Dengeler

Kolesterolü düşüren doğal alternatifler arasında kekik yağı da bulunur. Kekik yağının kolesterolü düşürmesine sebep olan faktör içinse bileşenlerine odaklanılıyor. İçeriğinde yer alan karvakrolün buna sebep olması muhtemel görünüyor. Ayrıca yine bileşenleri arasında bulunan timollerin ve fenollerin kolesterol düşürücü etkisi olabileceği öngörülüyor.

 • Kansere Karşı Etkilidir

Kanserle savaşabilen doğal alternatifler arasında kekik yağı bulunmaktadır. Karvakrolün buna etki olduğu ise bilimsel araştırmalar neticesinde saptanmıştır. Kansere karşı etkili olan doğal yağlardan birisi olarak bilhassa akciğer, karaciğer ve meme kanseri riski taşıyanlara tavsiye edildiğini söylemek mümkündür.

 • Depresyonu Geçirir

Sinirleri ferahlatan ve yatıştıran etkisiyle kekik yağı için adeta doğal bir anti depresan tanımı yapılabilir. Brezilya’da yapılmış olan araştırmalar gösteriyor ki fareler üzerinde kekik esansiyel yağın depresif duyguları bastıran bir etkisi oluştu. Dolayısıyla araştırma pozitif sonuç verdi.

 • Cildi Tazeler

Anti-bakteriyel özelliğe sahip bir doğal yağ olmasından dolayı kekik yağı cilt bakımı için önemli bir seçenek olabilir. Çünkü sivilce oluşumlarını engellediği gibi siyah noktalara karşı da kullanılabiliyor. Aynı zamanda cilt lekelerine karşı tercih edilebilecek en önemli doğal ürünlerin başında geliyor. Kullanım aşamasında birkaç damla kekik yağını su ile karıştırmak ve cilde sürmek yeterli olacaktır.

 • Saçları Besler

Saç bakım ürünlerinin çok büyük bir çoğunluğunda etken maddelerden birisinin kekik yağı olduğunu görebilirsiniz. Kepek tedavisinde, bit tedavisinde ve saç dökülmesi gibi deri döküntülerini tetikleyen problemlerde anti-bakteriyel oluşuyla büyük avantaj sağlar. Kaşıntıyı engeller ve saçları besleyerek olası yeni dökülmelerin önüne geçer.

 • Mantarı Bitirir

Özellikle ağız ve vajina odaklı mantarlara Candida Albicans ismi verilir. Bu mantar türünün üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar ise ortaya bazı verileri koyabiliyor. Kekik yağının mantar hücrelerinin büyümemesi için savaş verdiğini, Candida albicans mantar hücrelerini bitirdiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca kekik yağını mantar için kullanacak olanlara tavsiye olarak karanfil yağı ile birlikte kullanmaları öneriliyor.

 • Serbest Radikallere Karşı Etkilidir

Kekik yağı aynı zamanda çok güçlü bir antioksidandır. Bu yüzden kalp rahatsızlıkları, kanser ve bazı hastalıklar için tetikleyici unsur oluşturan serbest radikal hasarlara karşı vücudun direncini arttırır ve koruma altına alır. 

Kekik yağı faydaları çok olsa da aşırı tüketim zararlı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap