Kekik Çayı Nasıl Saklanır? Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Zararı Var mıdır?

kekik-cayi-nasil-saklanir-hangi-hastaliklara-iyi-gelir-zarari-var-midir-34316

Kekik çayı, güneş görmeyen yerde saklanır. Öksürüğe iyi gelir. Düzenli tüketiminin faydaları olsa da 2 fincandan fazlası zararlı olabilir.

Kekik Çayı

Kekik, ballıbabagiller familyasına ait bir bitkidir. Güneş alan bölgelerde ve çorak toprak tipinde yetişir. Uzunluğu 15 ila 40 cm arasında değişmektedir.

Yaprakları oval, yumurta şeklinde veya eliptik şekillerdedir. Rengi koyu yeşil, sap kısmı ya hiç olmayan ya da kısa olan bu bitki; pembe, mercan, toz pembe ve eflatun çiçek açar.

Saçaklı kökleri ve odunsu alt gövdesi vardır. İçeriğinde timol, simol, linalol, borneol, ve karvakrol ile birlikte, acı esanslar, flavonit, tripenoit ve tanen bulunur.

Kekiğin keskin kokusu içerisindeki timol ve karvakrol maddelerinden gelmektedir. Kekik çayı ise, tıpkı nane ve ıhlamur gibi kekiğin çay şeklinde demlenmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

Kekik Çayı Nasıl Saklanır?

Kekik, toplandıktan sonra taze olarak veya kurutularak kullanılabilir. Taze kullanıldığı takdirde, keskin kokusu ve muhteşem tadını kaybetmemesi için dondurucuda saklanabilir. Kekikleri yıkandıktan sonra geniş bir yere alarak yabancı otlar ayıklanmalıdır.

Sonrasında buzdolabı poşetlerine koyarak dolaba koymak, kekik saklama yöntemi olarak yeterli olsa da kaynar suda bekletip soğuttuktan sonra poşetleyip koyarsanız, rengindeki kararmayı engellemiş olursunuz.

Kekik çayı nasıl saklanır sorusuna verilecek cevap, beklentinize göre değişmektedir. Eğer taze saklayacaksanız belirttiğimiz şekilde dondurucuya koyabilirsiniz. Ancak eğer kurutarak saklamak istiyorsanız, güneş ışığı alan bir yerde bir süre beklettikten sonra kuru ve serin bir yerde kapalı olarak muhafaza edebilirsiniz.

Kekik Çayı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kekik, mutfakların ve yemeklerin vazgeçilmez baharatlarından biridir. Et yemeklerine, tavuk yemeklerine, salatalara, iç pilavlara ve çorbalara koyulduğunda, eşsiz kokusu ve mükemmel tadıyla adeta devrim yapıyor.

Kekik bitkisi, 350 türü olan, güneşli bölgelerde yetişen bir türdür. Bu bitkiden elde edilen kekik yağı hem yemeklerde hem de çeşitli ilaç karışımlarında kullanılmaktadır. Ayrıca kekiğin demlenmesi ile elde edilen kekik çayı, birçok derde deva mucizevi bir çaydır.

Kekik Çayı Faydaları Nelerdir?

Çok fazla kullanım alanı olan bitkinin bir formu olan kekik çayı faydaları, şu şekilde sıralanabilir:

 • İçeriğindeki maddeler ve bileşenler sayesinde, kulak çınlaması, multipl skleroz, vertigo, zona ve hepatit gibi hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde kullanılır.
 • Vücutta bulunan oksidatif stresin giderilmesinde etkili bir yöntemdir.
 • Anti bakteriyel ve anti enflamatuar özellikleri sayesinde solunum sorunlarının üstesinden gelir.
 • Öksürük ve boğazda biriken tıkanıklığı giderir.
 • İştah kesici özelliği ile kilo kontrolünü sağlar.
 • Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakma ve kilo vermede etki gösterir.
 • Kadınlarda adet döneminde gelişen menstrüel kramplar, adet sancısı ve beraberindeki psikolojik etkileri iyileştirir. Hem bedeni hem de ruhu sakinleştirir.
 • Bağışıklık sisteminin güçlendirerek kış hastalıklarına karşı (soğuk algınlığı, grip, öksürük) direnç kazandırır.
 • Bazı bilimsel araştırmalar sonucunda, kekik çayı etkileri arasında hafızayı ve odaklanma merkezini geliştirmesi de yer almıştır.
 • Mide ağrısı, mide bulantısı, şişkinlik, kabızlık ve kramp gibi rahatsızlıklar için mükemmel bir çözümdür. Ağrıları azaltır, sindirim ve boşaltım sisteminin çalışma prensibini düzene sokar.
 • Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak, cilt hücrelerini yeniler.
 • Ciltte temizleyici ve arındırıcı bir etki gösterir.

Kekik Çayı Nelere İyi Gelir?

Kekik çayı, vücuda dinginlik veren, sakinleştirici ve ağrı kesici özelliği olan bir çaydır. Bazı hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde kullanılan bu bitki, anti bakteriyel özelliğe sahiptir. İştah kesici özelliği sayesinde zayıflamaya olumlu yönde etkisi olur. Kekik çayı nelere iyi gelir sorusunun bir diğer cevabı da cilt sorunlarıdır.

İçeriğindeki vitaminler ve mineraller sayesinde cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Cildi pürüzsüz ve canlı gösterir. Makyaj kalıntısı, günlük biriken kirler ve yüzdeki yağın temizlenmesinin sağlar. Ciltteki patojen bakterileri yok ederek, sivilce, siyah nokta ve akne oluşumunu engeller.

Kekik yağı formunda kullanıldığı takdirde ise daha yoğun etkiler gösterir. Örneğin kesik, sivilce veya yaranın üzerine direk uygulandığında, iyileşme hızını arttırır. Ciltteki doğum çatlakları, kızarıklık ve kabarmalar, egzama gibi cilt sorunlarının da önüne geçer.

Kekik Çayı İçindeki Vitaminler Nelerdir?

Kekik çayı, içerisinde kalsiyum, potasyum, selenyum, demir ve manganez gibi mineralleri bulundurur. Kekik çayı içindeki vitaminler ise, E, A, K, B ve C vitaminleridir. Aynı zamanda folik asit ve fenolik bileşenler içerir.

Kekik Çayı Kalorisi

Kekik çayı kaç kalori sorusunun cevabını kuru kekik üzerinden vermeye çalışacağız. Çay olarak gramajı değişmekle birlikte, 100 gram kekik 288 kaloridir. Bir porsiyon içerisinde bulunan 2 gramlık kekik, 6 kaloriye denk gelmektedir.

Kekik Çayı Zararları

Kekik çayı, makul dozajda tüketildiği takdirde herhangi bir zararı yoktur. Aşırı tüketim halinde, sindirim sisteminde sorunlara, baş ağrısına ve baş dönmesine sebep olabilmektedir. Çocukların kullanmasında da herhangi bir problem yoktur.

Gebelik ve emzirme döneminde, doktor kontrolünde tüketilmelidir. Kullanmadan önce, bu bitkiye karşı alerji olup olmadığını belirlemek gerekir. Yüksek miktarda kullanılması halinde, kanın pıhtılaşmasını engelleyerek kanamaya sebep olabilir. Kekik çayı zararları, tamamen kullanım miktarına bağlıdır. Bu nedenle kontrollü bir şekilde tüketilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol