Kek Dondurucuda Nasıl Saklanır?

kek-dondurucuda-nasil-saklanir-74240

Kek Dondurucuda Nasıl Saklanır? Kek evlerde oldukça basit bir şekilde yapılan ve herkes tarafından beğenilen önemli bir yiyecek türüdür. Sade meyveli yada çiko..

Kek Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Kek evlerde oldukça basit bir şekilde yapılan ve herkes tarafından beğenilen önemli bir yiyecek türüdür. Sade meyveli yada çikolatalı olarak yapılabilen kekler ülkemizde her mutfakta kolaylıkla yapılabilir ve her birey tarafından sevilir.

Bazı durumlarda daha hızlı bir şekilde kek yapabilmek için öncesinde hazırlanmış keklerin saklanması yöntemi tercih edilir. Kekleri dondurucuda sakladıktan sonra tüketmeniz gereken zaman içerisinde dondurucudan alabilirsiniz.

Doğru saklama ve muhafaza etme koşullarının gerektiği gibi uyguladığınız zaman keki uzun bir süre saklamayı başarabilirsiniz. Ardından acil bir durum söz konusu olursa arkadaşlarınızla veya ailenize tüketmeniz için hızlı bir şekilde tekrardan kullanabilirsiniz. Erkek saklamak için belli başlı profesyonel yöntemler vardır.

Dondurucuda kek saklama yöntemleri nelerdir?

Hazırlamış olduğumuz keki dondurucuya koymadan önce soğumaya bırakmanız önemlidir. Oda sıcaklığına bırakılmış olan kek soğuduktan sonra bir özel bıçak yardımıyla dilimlenir.

Dilimlenen kek daha sonrasında buzdolabı poşetleri ya da özel saklama kaplarının içerisine yerleştirildikten sonra dondurucuya koyulur.

Saklama kabının ya da saklama poşetini kesinlikle hava almaması gerekiyor. Aksi takdirde dondurucunun her tarafına kek kokusu siner ve diğer yiyeceklerinizin de bozulmasına sebep olabilir.

Muffinler yaptıysanız kâğıt kalıplarından çıkarmadan da dondurucuda saklayabilirsiniz bunu yaparken de kekte olduğu gibi oda sıcaklığına kadar soğumasını bekleyin.

Soğuduktan sonra buzdolabı poşeti ya da saklama kaplarının içerisine yerleştirip dondurucuya kaldırabilirsiniz. Önemli olan nokta saklama kabının ya da buzdolabı poşetinin ağzının hava almaması gerekmektedir.

Kekleri dondurucudan çıkardıktan sonra oda sıcaklığına gelene kadar bekleyin. Eğer gün içerisinde dışarıda olacaksınız buzdolabının alt bölümüne de yerleştirebilirsiniz. Folyo kağıda sararak dondurucuda saklandığı zaman çıkarma işlemi sizin için daha kolay olur.

Çözüldükten sonra oda sıcaklığına gelen çeklerinize fırında ısıttığımızda tekrardan ilk yaptığınız gibi taze olurlar. Kekler dondurucudan çıktıktan sonra tekrar taze olabilmesi için dondurucuya koyarken taze koymamız gerekiyor.

Birkaç gün beklemiş olan kekleri dondurucuya yerleştirdiğiniz de çıkarırken istediğiniz sonuçlara alamazsınız.Eğer keklerden az bir parça kaldıysa bunu dondurmalarda ya da diğer tatlılarda kullanabilirsin.

Kekirondodan geçirdikten sonra ortaya çıkan parçacıklarını yapmış olduğunuz puding ve benzeri sütlü tatlıların içine atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap