Kedilerin Evi Dağıtması Nasıl Engellenir?

kedilerin-evi-dagitmasi-nasil-engellenir-13000

Kedilerin Evi Dağıtması Nasıl Engellenir, Son derece sevimli, bir o kadar yaramaz dostlarımız kediler bizi ciddi anlamda yorabilirler. Hatta çoğu zaman bize değer katan bazı eşyalarımızı mahvetm..

Kedilerin Evi Dağıtması Nasıl Engellenir, Son derece sevimli, bir o kadar yaramaz dostlarımız kediler bizi ciddi anlamda yorabilirler. Hatta çoğu zaman bize değer katan bazı eşyalarımızı mahvetme gibi huyları da yok değildir. Bu bazen eşyalarımızın üzerine tuvalet ihtiyacını yapması, bazen ise eşyalarımızı tırmalayarak parçalaması şeklinde gözlemlenebilir. Tümü için dikkat etmeniz gereken detay ise ona şiddet, ilgisizlik, sabırsızlık ve kızma gibi durumlarla yaklaşmamanız gerektiğidir.

Eğer kedinize şiddet uygularsanız, onu sabırsızca bir şeylere zorlar ya da kızarak bir şeyler anlatmaya çalışırsanız kesinlikle sorun yaşamaya devam edersiniz. O tuvaletini olmayacak yerlere yapmaya devam ederken sizde bu kötü ve olumsuz duyguları yaşamayı sürdürürsünüz.

Üstelik kedinizle olan bağlarınızı koparmaya tüm bu davranışlar yeterli olacaktır. Bunu hiç kimsenin istemediğini bildiğimiz için dikkatli davranmanız gerektiğini her seferinde vurguluyoruz.

Kedinin Ev Eşyalarına Zarar Vermemesi İçin Ne Yapılabilir?

Kedilerimizin elinden neredeyse hiçbir şey kurtulmuyor. En sevdiğimiz şeylerin bile onların patilerinin arasında parçalanmasına üzgün gözlerle bakabiliyoruz. Bu acı hissi yaşamamak adına mücadele etsek dahi istediğimiz standartları bir türlü yakalayamıyoruz. Fakat evimizde alacağımız ufak önlemler bu aşamada işimize yarayabilir.

Kedilerin Evi Dağıtması Nasıl Engellenir

Kedim Kitaplarımı Parçalıyor, Ne Yapabilirim?

Kediniz kitaplarınıza karşı bir atak içindeyse bu onun gayet sağlıklı olduğunu göstermektedir. Her kedi kitap ve defterleri dişlemek, onların kağıtlarını yırtmak ya da parçalamaktan keyif alır. Bu garip durumu yaşamak ise kaliteli bir kitaplığı mahvetmeye yeter. Yaşamamak adına uygulayabileceğiniz yöntemlere hep birlikte bakalım.

Eğer kitapları biraz daha yukarılara koyuyorsanız yanlış sularda yüzüyorsunuz. Kediniz içten içe oraya ulaşmanın yolunu bulmayı düşünüyor. Haliyle birkaç gün içerisinde o kitapları oradan aşağıya atmanın yolunu bulacaktır. Bu durumda yapılabilecek tek seçenek kalıyor. Kitapları o kadar sık sık dizmelisiniz ki; kediniz onları tırnaklarını geçirerek, dişlerini sokarak çekip alamasın. Böylece kitap ve defterlerinizin parçalanma riski ortadan kalkmış olur.

Kedim Tüy Döküyor, Ne Yapabilirim?

Kedinizde tüy dökülmesi sorunu varsa ve bunu engelleyemiyorsanız mutlak suretle bir veterinere götürmenizi öneriyoruz. Bu tip durumlarda sık yaşanan ve görülen tanılar dış parazit ya da iç parazit yönünde olabiliyor. Fakat yinede bunun yalnızca beslenmesine bağlı olabileceğini söylemek gerekiyor. Günümüz şartlarında B vitamini eksikliğinden ötürü çok sık bir biçimde kedilerde tüy dökülmesi görünüyor.

Doğal olarak bunları ilaçla ya da beslenme şartlarını belirgin bir standarda çekerek engellemeniz mümkündür. Üstelik kedi tüylerinin dökülerek uçuşmasını değil, bir anda tarağa toplanmasını istiyorsanız özel kedi tarakları vardır. Dökülmelere karşı olan tarak top şeklinde bir başlığa sahiptir. Bu dökülme evresinde olan tüylerin doğrudan bu fırçaya toplanarak düşmesini sağlar.

Kedim Temizlik Malzemeleriyle Oynuyor, Ne Yapmalıyım?

Temizlik malzemelerinin büyük çoğunluğunda kimyasal içerikler mevcuttur. Bu sebeple kediniz kemirdiği ya da bir şekilde dökmeyi başardığı temizlik malzemesini yalayarak içebilir.  Zehirlenmek suretiyle veterinere götürmeniz gereken durumlardan birisidir. Fakat ilk uygulamanız gereken şey doğrudan onun kusmasını sağlamaktır. Kusma eylemi için farklı şeyleri karıştırarak vermeniz gerekir.

Veterinerler tarafından tütün ve kahve bir araya getirilerek suyla karıştırılır. Ardından ise bu sıvı karışımdan bir miktar kedinizin ağzının içerisine sürülür. Bu karışımı içmemesi gerekiyor. Yalnızca ağzına sürmeniz durumunda saniyeler içerisinde kediniz kusacak ve son yediği ya da içtiği her şey çıkaracaktır.

Kedim Çiçeklerimi Parçalıyor, Ne Yapabilirim?

Aslında saksı çiçeklerinin pek dikkatlerini çekmediğini söyleyebiliriz. Ancak sarmaşıklar kedilerin her boşlukta tırmanmaya çalışacağı bitkiler arasındadır. Doğal olarak kedilerin çiçeklere saldırmaları dışarıya olan özlemlerini gösteriyor. Onu sık sık dışarıya dolaştırmak için çıkarırsanız evinizde bu tip davranışları daha da azalacaktır.

Bunun haricinde ise çiçekleri kediden korumanın bir yolu bulunmuyor. Fakat kedinizi çiçeklerden korumanız gerektiği konusunda bir bilgilendirmede bulunmak istiyoruz. Keza bazı bitkiler kedilerin üzerinde toksin etkiler bırakabilir. Bu bitkiler vesilesiyle kediniz zehirlenebilir ya da bir enfeksiyon kapabilir. Evde hem kedi hem de bitki bakıyorsanız bu noktada veterinerinizden mutlaka bilgi talep edin.

Kedim Hastalandı, Ne Yapabilirim?

Kedilerimiz sürekli bir yerleri karıştırdığı için rahatsızlık hissedebiliriz. Fakat daha yoğun bir rahatsızlığı hastalandıklarında hissederiz. Gerçekten oyun oynamaya takati kalmadığı yüksek ateşli hallerine asla dayanamazsınız. Kedilerin ateş ölçer çubuğu anal yolla ölçüm yapar. Bu derecenin ideali ise 36.5 olarak bilinir. Yüksek ise hemen bir veterinere başvurmanız gerekir.

Kediniz ishal olduğunda suyunun içerisine hem şeker hem de tuz ekleyin. Güzelce karıştırın ve öyle içmesini sağlayın. Bu ishali tam manasıyla kesecek güce sahip değildir. Fakat kaybettiği sıvı ihtiyacını karşılarken mineral depolamasını sağlayacaktır. Veterinerinizden bir ishal ilacı temin etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol