Kaz Yumurtası Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kaz yumurtası diğer türlere göre kokusuzdur ve yemeklerde kullanılır. Alerji gibi hastalıkları olanlara faydaları vardır. Aşırısı zararlıdır.

Kaz yumurtası

Kaz yumurtası 70-110 gram ağrılığı olan beyaz renkli büyük yapıya sahip bir yumurta çeşididir. Kabukları mattır.  Aşırı büyük olması sebebi ile dikkat çekmektedir. Tavuk yumurtası gibi kırılmaz.

Bıçak kullanılarak bölünebilir.  Genelde büyük marketlerde, organik ürün satan dükkânlarda ve köy pazarlarında bulunabilir. Besin değeri açısından çok yüksektir. Sağlığa faydaları olduğu bilinmektedir.

Kaz yumurtası yemeklerin içerisine katılır ya da kahvaltılarda kızartılarak, haşlanarak tercih edilebilir. Hamur işlerinde kek ve tatlı yapımlarında da kullanılabilir. Peki, kaz yumurtası fiyatı nedir? Kaz yumurtası fiyatı genelde 5 TL olarak satılmaktadır. Büyük olduğu için diğer yumurtalara oran ile daha pahalıdır

Kaz yumurtası nasıl saklanır?

Kaz yumurtası bütün besin öğelerini içerisinde bulundurur. Peki, kaz yumurtası nasıl saklanır? Saklama şekli ise normal tavuk yumurtası gibidir. Serin kuru ve güneş görmeyen yerlere konulmalıdır.

Soğuk kiler veya depo tarzında bir yer bulunuyor ise kaz yumurtalarını o bölgelere koyabilirsiniz. Fakat dikkat edilmesi gereken şey güneş almamasıdır. Oda sıcaklığında 10 gün dayanabilir. 10 günün ardından bayatlar ve bozulmaya başlar. Bu sebeple oda sıcaklığına bekletilecek ise mutlaka 10 gün içeresiden tüketilmelidir.

Kaz yumurtasını buzdolabında da saklayabilirsiniz.  Buzdolabının mutlaka 16 derecenin üstünde olması gerekir. Buzdolabında kaz yumurtası daha uzun süre saklanabilmektedir.

1 ay boyunca hiç bozulmadan ve bayatlamadan buzdolabında muhafaza edilebilir. 1 ayın sonunda ise bayatlayıp bozulabilir. Bu sebeple buzdolabında saklanan bıldırcın yumurtaları 1 ay içerisinde bozulacağı için tüketilmelidir.

Kaz yumurtası yemeklerde nasıl kullanılır?

Kaz yumurtasının içerisinde çok fazla protein vardır. Besin değeri açısından zengin olduğu için mutlaka düzenli bir şekilde tüketiminin yapılması gerekmektedir.

Peki, kaz yumurtası yemeklerde nasıl kullanılır? Öncelikle birçok yemeğin içerisine yani yumurta eklenebilecek yemeklerin içerisine kaz yumurtası eklenebilir. Kaz yumurtasının ağır kokusu yoktur ve lezzetlidir. Bu sebeple de yemeklerin içerisine rahatlıkla kullanılabilir

Kaz yumurtası kahvaltılarda kullanılır mı? Kaz yumurtası kahvaltılarda çok sıklıkla kullanılan bir yumurta çeşididir. Kahvaltılık için kızarılabilir ya da haşlanarak tüketilebilir. Bunun için 10 dakika boyunca haşlanması yeterlidir.

Kaz yumurtası faydaları

Kaz yumurtası bilinen ve birçok kişi tarafından tüketilen bir yumurtadır. Çok lezzetli olması ile ünlüdür. Yemeklere eklenildiğinde yemeklere lezzet katar.

Bu sebeple mutlaka ölçülü kullanılması gerekir.  Ölçüsü kaçırılır ise yan etkilerini ortaya çıkarabilir. Büyük yapıya sahip bir yumurta olduğu için diğer tavuk yumurtasının iki katıdır. İşte kaz yumurtasının faydaları aşağıdaki gibidir

·       Astımı rahatsızlığına çok iyi geldiği bilinir

·       Geçmeyen öksürük için kullanıldığında öksürüğün kısa zaman içerisinde olmasını sağlar

·       Alerjik rahatsızlıklara iyi gelir

·       Halsizlik yorgunluk ve şikâyetleri tamamen ortadan kaldırarak vücuda enerji verir ve kişinin gün boyu enerjik olmasına sebep olur

·       Hipertansiyonu olan kişiler tarafından kullanıldığında tansiyonu düşürücü özelliği bulunur

·       Demir eksikliğine ve kansızlığı çok iyi geldiği belli deri ve kısa zaman içerisinde kan ve demir depolarının mutlu olmasını sağlar

·       İçerisinde antioksidan bulundurur ve kansere yakalanma oranını en aza indirir

·       vücutta bulunan enfeksiyon ve iltihabı temizler

·       Kalp sağlığını korur ve  kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranını düşürür

·       Damar sağlığını korur ve damarların tıkanmasını önler

·       Metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve bu sayede de kişinin sağlıklı bir şekilde zayıflamasına yardımcı olur

·       Hücrelerin yenilenmesini sağlar 

·       Vücutta bulunan yaraların kısa zaman içerisinde iyileşmesine katkıda bulunur

·       Göz sağlığına iyi gelir ve göz hastalıklarına yakalanma ihtimalini

Kaz yumurtası nelere iyi gelir?

Kaz yumurtası tam bir şifa deposudur. Birçok rahatsızlığa şifa verir ve bunun için mutlaka düzenli bir şekilde yemeklerde ve kahvaltılarda tüketilmelidir. İçerisinde birçok vitamin ve mineral bulundurur. Peki kaz yumurtası nelere iyi gelir.? Astımı rahatsızlığına çok iyi geldiği bilinir

Geçmeyen öksürük için kullanıldığında öksürüğün kısa zaman içerisinde olmasını sağlar. Alerjik rahatsızlıklara iyi gelir. Halsizlik yorgunluk ve şikâyetleri tamamen ortadan kaldırarak vücuda enerji verir ve kişinin gün boyu enerjik olmasına sebep olur

Hipertansiyonu olan kişiler tarafından kullanıldığında tansiyonu düşürücü özelliği bulunur

Demir eksikliğine ve kansızlığı çok iyi geldiği belli deri ve kısa zaman içerisinde kan ve demir depolarının mutlu olmasını sağlar

İçerisinde antioksidan bulundurur ve kansere yakalanma oranını en aza indirir .vücutta bulunan enfeksiyon ve iltihabı temizler. Kalp sağlığını korur ve  kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranını düşürür. Damar sağlığını korur ve damarların tıkanmasını önler

Metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve bu sayede de kişinin sağlıklı bir şekilde zayıflamasına yardımcı olur. Hücrelerin yenilenmesini sağlar. Vücutta bulunan yaraların kısa zaman içerisinde iyileşmesine katkıda bulunur. Göz sağlığına iyi gelir ve göz hastalıklarına yakalanma ihtimalini

Kaz yumurtası içindeki vitaminler

Kaz yumurtası vitamin ve mineral bakımından yüksektir. Kaz yumurtasının içerisinde b vitamini, k vitamini, a vitamini protein, demir, fosfat bulunmaktadır.

Mutlaka düzenli bir şekilde vücuda alınmalıdır. Vücuda düzenli bir şekilde alınması bütün vitamin eksikliklerini yok eder ve vücutta bulunan vitamin depolarının dolmasını sağlar.

Kaz yumurtası kalorisi

1 adet kaz yumurtasının içerisinde bulunan kalori miktarı 87 kcaldır. Kaz yumurtasında kalori biraz daha fazla olduğu için günde en fazla bir adet tüketilmelidir.

Fazla vücuda alındığında kolesterolü kötü bir şekilde etkiler ve kolesterolün yükselmesini sağlar. Bu sebeple haftada 2-3 defa kullanılması önemlidir.

Kaz yumurtası zararları

Kaz yumurtasının ölçüsüz kullanılır ise vücuda zararları olabilir. Mutlaka düzenli bir şekilde ve bilinçli tüketilmesi gerekir. Haftada en fazla 3 adet tüketilmelidir.

Yapısı büyüktür ve içeriğinde fazladır. Bu sebeple fazla tüketilmesinin zararları bulunmaktadır. Fazla tüketildiğinde alerji yapma riski olduğu için alerjik rahatsızlıklara sebep olabilir ve kolesterolü yükseltebilir. Bu sebeple tüketimi yapılırken dikkatli olunmalıdır.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap