Kayısının Faydaları

kayisinin-faydalari-47035

Kayısı, gülgiller familyasından 4-6 metre boyu olan bir meyve ağacıdır. Meyvesi hemen hemen ceviz kadar veya biraz daha iri olur ve sarı renkli, sulu ve tek çe..

Kayısı, gülgiller familyasından 4-6 metre boyu olan bir meyve ağacıdır. Meyvesi hemen hemen ceviz kadar veya biraz daha iri olur ve sarı renkli, sulu ve tek çekirdekli meyveler grubundandır.

Çiçek açtığı zaman çok güzel bir görüntüye bürünür ve çiçekleri beyaz veya pembedir. Dünyanın hemen hemen her yerinde yetişmektedir fakat Akdeniz iklimine yakın yerlerde daha çok görülmektedir. Türkiye ise %15’lik bir oranla kayısı yetiştiriciliğinde ilk sırayı hak etmiş durumdadır. Malatya, Elazığ, Erzincan, Kars, Mersin, Mut, Hatay illeri ve Ege ve Marmara Bölgelerinde yetişmektedir.

Kayısı Çeşitleri:

– Şam
– Tokaloğlu
– İmrahor
– Muhittin bey
– Hacı kız
– Hasan bey
– Darende gibi çeşitleri vardır.

Kayısı Nasıl Kullanılır?

Kayısı meyve olarak tüketilmektedir, kuru veya yaş olarak tüketilebilir. Kayısı kompostosu, kayısı reçeli ve marmelattı yapılır. Kayısı çekirdeği şeker ile kaplanarak değerlendirilir. Ayrıca çekirdeğinden yağ elde edilir ve çeşitli alanlarda, cilt bakımları ve rahatsızlıklarında kullanılır.

Kayısının Sağlık İçin Ne Gibi Faydaları Vardır?

– Kayısının vücut için faydaları: Kayısı zengin bir demir içeriğine sahiptir bu nedenle anemi rahatsızlığı tedavisinde çok önemli bir yere sahiptir. Kanda biriken zararlı maddeleri vücuttan atarak kanın temizlenmesini sağlar.

– Kayısı ve kanser hastalığı: Kayısı, antioksidan bakımından zengin bir yiyecektir, antioksidanlar organları koruyucu bir etkiye sahiptir. Hücrelere zarar veren serbest radikallere karşı koruyucudur, UV ışınlarının verdiği zararları yok eder. UV ışınları hücrelerde tahribata yol açar ve DNA’ları bozar ve kansere yol açar.

Kayısıda bulunan A ve C vitaminleri güçlü antioksidan etkisi ile kansere karşı savaş açar. Ayrıca kayısı çekirdeğinde bulunan B17 vitamini kanserle mücadelede önemli bir yere sahiptir.

– Kayısı kabızlık sorununu yok eder: Kayısı kabızlık için gerekli olan pektin ve selülozu yüksek oranda içerir. Kabızlık için faydalı olan kayısı kolon sağlığı için büyük önem taşır. Kolon kanserini önleyecek derecede yüksek oranda lif içerir ve bu lifler sayesinde sindirim sistemini korur.

– Kalp sağlığı için kayısı: Kayısı C vitamini ve likopen gibi antioksidanlar bakımından güçlüdür. Bu nedenle kalp rahatsızlıklarına karşı etkilidir. Kalp krizini önler ve kalp sağlığını korur, kötü kolesterolü düşürür.

– Anemi için kayısı: Kan yapıcı özelliklere sahip olan demir açısından zengin bir meyvedir, kan akışını hızlandırır ve enerji verir. Kayısı vücudun demir ihtiyacını karşılar, eksikliği anemiye neden olan demiri kayısıdan alabilirsiniz. Her gün düzenli olarak 3-4 adet kuru kayısı tüketildiğinde hemoglobin üretimi artar ve anemiye yakalanma riski azalır.

– Zayıflamak için kayısı: Düşük kalorili ve zengin lif içeriğine sahiptir, bu özelliği sayesinde kilo vermeye yardımcı olur.

– Göz sağlığına faydalıdır: Göz sağlığı için faydalı olan vitaminlerden A, C, E vitaminlerini içerir ve karotenoid açısından zengindir. Bu özelliği ile görme problemlerini önler, göz sağlığını korur ve yaşlılıkta meydana gelen katarakt hastalığı olma olasılığını ortadan kaldırır.

– Astım hastalığı ve kayısı: Kayısı; astım, bronşit ve tüberküloz hastalığının belirtilerine karşı önleyicidir. Sabahları aç karnına 3-4 adet kayısı yenirse astımdan kaynaklanan tıkanmaların şiddetini azaltır. Düzenli bir şekilde kayısı suyu içilirse solunum yolu rahatsızlıkları azalır.

– Kemik sağlığını korur: Kayısı; kalsiyum açısından zengin bir besindir, kayısı tüketirseniz kemik gelişimi ve kemik oluşumu ile ilgili sorunlar ortadan kalkar.

– Kayısı ateş düşürücü özelliğe sahiptir: Ateş olduğu anda kayısı suyunun içine bir miktar bal katıp içerseniz ateşiniz düşer ve karışımın bünyesindeki mineraller sayesinde vücut mikroplardan temizlenir.

– Gebelikte kullanımı: Kayısının içeriğindeki A, C ve E vitaminleri, fosfor, silisyum, kalsiyum, demir ve potasyum mineralleri anne ve çocuk sağlığı için çok önemlidir. Gebelikte oluşan kansızlık için kayısı tüketirseniz bu sorunu azaltmış olursunuz.

– Kayısı elektrolit dengesi koruyucu özelliğe sahiptir: Elektrolit seviyesini dengede tutmak için gerekli olan potasyum ve sodyum gibi mineraller içeren kayısı hücrelere iyonların taşınmasını sağlar. Kas kasılması için gerekli olan sıvı düzeyini dengede tutar.

– Cilt ve saç sağlığı için kayısı: Cilt sağlığı için gerekli olan B, A ve C vitaminleri ve likopen bakımından zengin bir kaynaktır. C vitamini ile cilt sağlığını korur, cildin fazla yağlanmasını önler, yüz ve ellere uygulandığı zaman çok iyi bir nemlendirici görevi görür.

Kayısı çekirdekleri ezilir ve cilde masaj yapılarak sürülürse yüzdeki ölü derileri temizler ve yeni hücrelerin oluşumuna katkıda bulunarak cildi tazeler. Kayısı yağı ile cilt parlaklık ve yumuşaklık kazanır. Cildinizi yumuşatmak için uyguladığınız maskelere kayısı yağı ilave ederek cildi esnek ve yumuşak hale getirebilirsiniz.

Kayısı yağı saçlarınız için de faydalıdır, saç dökülmelerini önler, parlaklık verir, kaşıntıları giderir ve saç derisini besleyerek sağlıklı olmasını sağlar.

– Beyin ve sinir sistemi: Beyin ve sinir sistemi için önemli bir yere sahiptir. Stresten kaynaklanan sorunları azaltır ve stresi yok eder. Sakinleştirici ve dinlendirici bir özelliği vardır. Evde kendinizin hazırladığı doğal kayısı suyunu günde 2 bardak içerseniz faydalı olduğunu göreceksiniz.

– Düzenli olarak kayısı suyu tüketildiğinde ömrü uzatır ve sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlar.

– Kuru kayısı müshil görevi görür ve vücuda faydası kalmamış olan atıkların dışarı atılmasına yardımcı olur. Kan pıhtılaşmasını önler ve kan akışını hızlandırır. Kas yaparak vücuttaki fazla yağların vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Kayısı Yağı Ve Çekirdeğinin Ne Gibi Faydaları Vardır?

Kayısı yağı özellikle cilt sağlığı için önemli bir maddedir. Kayısı yüksek oranda Gamma Linoleik Asit içermektedir. Bu asit cildi besler ve egzama, sedef ve diğer cilt hastalıklarında olumlu etkiler yaratmaktadır. Masaj yağı olarak kullanıldığında vücudu dinlendirici bir etkisi vardır.

Saçlara uygulandığında saçları besler, yumuşatır, parlak ve sağlıklı saçlara kavuşmanızı sağlar. Kayısı çekirdeği yağını az miktarda ısıtarak saç derinize uyguladığınızda saç derinizi besleyerek sağlıklı yapar. Kayısı çekirdeği kanser için çok önemli bir maddedir kansere karşı mücadelede kullanılmaktadır.

Kayısının Zararları

Kayısı tüketmek herhangi bir zarar vermez fakat fazla tüketildiği zaman şişme, kasılma, ishal gibi sorunlara yol açabilir. Ancak kayısı çekirdeği doğru tüketilmediği takdirde zarar verebilir.

Kayısı çekirdeğini ağız yoluyla ya da enjeksiyon olarak almak doğrudur. Kayısı çekirdeğinde galin denilen bir zehirli kimyasal vardır. Bu kimyasal vücutta ciddi yan etkilere ve ciddi sonuçlara neden olabilir dikkatli kullanılması gerekir. Kayısı çekirdeği hamile ve emziren anneler için kullanılması sakıncalı yiyecekler arasındadır, kayısı çekirdeğini tüketmeleri yanlış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap