Katılım Sigortacılığı Altın Yılını Yaşıyor

İş Yeri Sigortası Katılım sigortacılığı yardımlaşma esasına dayanan bir sistemdir. Geçmişten bugüne sürekli olarak günden güne artan potansiyeli ile 201 yılının en yükselen yıldızı olarak büyümesini devam ettiriyor. Katılım sigortacılığı, faiz hassasiyeti olan ve standart sigortalar ile çalışmayı sevmeyen kişilere dayanışma temeli kazanç sağlayan alternatif bir sigorta modeli sunuyor.

Değişik insanların bir araya gelerek oluşturduğu yardımlaşma sandığı, içlerinin birinin zarar görmesi halinde kullanılmaya başlıyor. Yardımlaşma sandığı adı altında havuzda biriken paralar zarar uğrayan katılımcıyı aktarılarak, zararın giderilmesine yardımcı olunuyor. Katılım sigortacılığı, Hazine Müsteşarlığı’nın hazırlayıp sunduğu usul ve esas yönünden düzenlenmeler içeren yönetmeliğinin yayımlanmasından sonra hızlı bir şekilde büyümeye başladı.

Faizsiz Sigortacılıkta Dönüm Noktası

2022 yılının en yüksek potansiyele ulaşan Katılım Sigortası, sigorta sektörüne yeni bir soluk getirdi. Onun sayesinde insanların birimlerini faizsiz fonlarda değerlendirmeye olan eğilimi artmaya başladı. Bu sayede de Katılım Sigorta şirketi bu yıllarda %30 oranında büyüdü. Katılım sigortacılığına dair yönetmeliğinin 2022 yılında yürürlüğe girmesi ile sigorta sektöründe yeni bir dönüm noktası başladı. Bu yeni dönüm noktası sektör yetkilileri tarafından da desteklendi.

Sigortacılığın tanımını ve işleyişini tüm açıklıkları ile ortaya koyan bu yönetmelik kafada oluşan tüm soru işaretlerinin giderilmesine yardımcı oldu. Standartların belirlendiği ve faizsiz sigortacılığın yeni döneme girdiği ve %30’luk büyümenin her geçen gün artarak devam edeceğine sektör yetkilileri kesin bir gözle bakıyor. Katılım sigortacılığında gözle görülen bu büyüme 2022 yılında %6,2 olarak bakılıyordu.

Fakat bir ilke imza atarak 2022 yılı şubat sonu katılım sigortacılığı istatistiklerine bakıldığında bu oran tahmin edilenin iki katı olduğu görüldü. Katılım sigortacılığı %12,8 büyüyerek adını herkese duyurmayı başardı. Türkiye için konulan hedeflere ulaşan katılım sigortacılığı, dünya çapında da istediği primi üreterek pek çok ülkede, pek çok şirket ile hizmet vermeye devam ediyor. Dünyada 1970 tarihinden beri uygulanan bir model olan katılım sigortacılığın yönetmelikler ile çerçevelendirilmesi insanların güveninin kazanılmasına yardımcı oluyor.

Başka İçerik:  DASK Poliçesi İçin Adres Kodu Sorgulama Yolları

Katılım Sigortacılığı Faizsiz Sigortacılığın Sağladığı Olanaklar

Katılım Sigortacılığı Faizsiz Sigortacılığın Sağladığı Olanaklar

Yönetmelik ile netleşen bu model yabancı yatırımcıların da Türkiye’ye gelmesine olanak sağlıyor. Şirket ve katılımcılarının hak ve çıkarlarını koruyan bu yönetmelik sayesinde şirketlerin çalışmalarının faizsiz finans ilkelere uyup uymadığına da denetlenerek kontrol altına alınıyor. Katılım sigortacılığı ile yardımlaşma sandıklarında toplanan birikimler, gerekli şartlara sağlanarak faizsiz finans araçlarında değerlendirilmesi ile katılımcılara aktarılıyor.

Mudarebe, vekalet ve karma gibi farklı modellere sahip olan katılım sigortacılığı sistemi, geleneksel sigortacılığı gerisinde bırakarak hızla ilerliyor. Standart sigorta şirketlerinin aksine Katılım sigortacılığı, sigortalılar ve şirket arasında birebir ilişki yerine sigorta katılımcılar ardına sigortacılık faaliyetlerini yürütmesi ve risk paylaşımı esası üzerine sistemini temellendiriyor.

Ekonominin Yeni Güç Kaynağı

Ekonominin Yeni Güç Kaynağı

Katılım sigortacılığı, sektörün ve ülke ekonomisinin yıllarca bu sistemden faydalanacağı bir sistem inşa ediyor. İstanbul’un finans merkezi olması da bu inşa için büyük bir önem taşıyor. Katılım sigortacılığında oluşacak fonlar ile sigorta sektörünün ekonomiye olan katkısı da oldukça büyük bu katkı İstanbul’u yatırımcılar içinde bir cazibe noktası haline geliyor. Uzmanların düşüncelerine göre bu yıl içinde hem yabancı sermaye desteği ülkeye girecek hem de artan talepler ile sektör daha fazla büyüyecek.

Yapılan son çalışmalar ile sektörün son yıllarda istikrarlı büyümesi ve bu büyümesi sürdürerek %12, oranında bir artışa sebep olması ve ardından da büyümesine büyüme katarak şu anda %16,2 artışlara ulaşması ekonomisini de büyüttü. Yüzde artışı ile 38,5 milyar lira ulaşıldı. Sektörün en iddialı sigortası olan Katılım sigortacılık her gün büyümeye ve ekonominin yeni güç kaynağı olmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap