Katarin Forte İlacı Nedir? Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir?

Katarin Forte İlacı Nedir ?

Katarin forte denilen ilaç içeriği sayesinde dört farklı etkiye sahiptir. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse ilk olarak  ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliğinden bahsedebilir. Öksürük gibi rahatsızlıklarda da öksürüğü giderici etkiye sahiptir. Farkında olmadan oluşan alerjik durumlarda da alerjik etkiyi azaltmak amacıyla bu ilaca başvurulur. Tüm bunların yanı sıra tıkanıklık giderici özelliği de bünyesinde barındırır.

Bu ilacı temin etmek için en yakınınızda bulunan eczanenize bakmanız yeterlidir. Katarın forte tablet olarak satılmakta olup kutusunda 20 adet ilaç bulunur.

Katarin Forte İlacının Kullanım Amacı Nedir?

Bu ilaç akut üst solunum yolları enfeksiyonu adı verilen rahatsızlıkların oluştuğu durumlarda başvurulan ilaçlardan biridir. Nezleye yakalanan, grip olan ve soğuk algınlığı gibi şikâyetlerle hastaneye başvuran hastalara tedavi için verilen ilaçtır. Bu şikâyetlerin yanında  alerjik reaksiyon geçirenler içinde tedavi de kullanılır.

Katarın forte ne işe yarar neden kullanmalıyız? gibi gibi sorulara genel olarak verilecek en kısa cevap olarak solunum yolları ile ilgili şikayeti olan hastaların tedavilerinde kullanılır, açıklamasını yapmak mümkündür.

Katarin Forte Hangi Durumlarda Kullanılır

 Katarin forte ne işe yarar ne zaman kullanmam gerekir sıkça sorulan soruların başında gelir. Katarin fortenin kullanılması en uygun zamanlar şunlardır:

  • Vücut ya da baş ağrısı hissediyorsanız
  • Vücut sıcaklığınızda artış veya ateş yüksekliği
  • Burun akıntısına yakalanma ve burun tıkanıklığına yakalanma durumunda kullanabilirsiniz.
  • Hapşırma gibi durumlarda

Öksürük gibi solunum sıkıntısı şikâyetlerinde katarın forte ilacını kullanabilirsiniz.

Katarin Forte

Katarin Forte İlacının Etkisi Nasıldır?

Bu ilacı solunum şikâyetleri ile ilgili hastaneye başvurmuş hastaların sıkıntılarını azaltıcı etkiye sahip özellikleri bünyesinde barındırır. Katarın forte ne işe yarar kısaca bahsetmek gerekirse, içerisindeki maddeler sayesinde ağrı kesici özelliği olan ve ateşi düşürmede kullanılan ilaçtır. Burun tıkanıklığı yaşayan hastanın tıkanıklık şikâyetini çözer, balgam oluşumunda balgamı yumuşatıcı ve öksürüğü azaltıcı etkidi sayesinde hasta sık sık öksürük nöbetleri geçirmez. Burunda oluşan mukoza dediğimiz tabakanın şişkinliğini azaltır ve hastanın rahat nefes almasını sağlar. Böylelikle solunum yolu şikâyeti ile gelen hastanın tedavi sürecinde olumlu sonuç verir. 

Katarin Forte İlacı Fiyatı

 Solunum yolu şikâyetlerinin tedavisinde kullanılan ilaç olan forte fiyatı, ortalama fiyatı vardır. En yakın sağlık kuruluşuna gidip, uzman hekime şikâyetlerinizden bahsettiğinizde size tavsiye edip reçete edeceği ilaçlardan birisidir.

Katarin Forte Kimler Kullanabilir

 12 yaşından küçük çocukların kullanmaması gerektiği söylenir. 6 ila 12 yaşındaki bu çocuklarda ise ilaç ağır olacağından şurup olarak alınması tavsiye edilir. Sağlıklı ve hareketli olan yaşlılarda kullanılması da mümkündür fakat yine de bir uzman tarafından önerilerek kullanımı tavsiye edilir. Katarin forte fiyatı maliyeti fazla olmamakla birlikte özel durumlarda kullanımında kesinlikle doktor önermeden kullanılmamalıdır.

Kullanmadan Önce Dikkat Edin

Bu İlaç kullanımından önce bazı kriterlere dikkat çekmek önemlidir. İlk kullanımlarda alerjik olarak deride kızarıklık ve kaşıntı olabilir. Bu gibi şikâyet saptanırsa eğer doktora başvurulmalı ve farklı bir tedavi ve ilaç ile tedaviye devam edilmelidir. İlacın fiyatı, fiyat performansı ve içerik bakımından piyasada başka ilaçlarla bakımından muadili bulunan bir ilaçtır.

Katarin Forte Kullananların Dikkatine

Katarin forte kullanan hastaların dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Bu ilacın yanında başka kullanılacak olan ilaçların kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü içerisindeki maddelerle diğer kullanılan ilacın içeriğindeki maddeler etkileşime geçebilir. Bu da farkında olmadan hastaya olumsuz sonuçlar doğurabilir. Katarin forte nasıl kullanılır hangi ilaçlar kullanılırken alınmamalıdır? Bunları başvurduğunuz hekime sormalı ve kullandığınız diğer ilaçlardan mutlaka bahsetmelisiniz. 

Katarin forte nasıl kullanılır sorusundan önce bazı şikâyetleriniz varsa bu ilacın kullanımı sizin açınızdan olumsuz sonuçlara neden olabilir. Örneğin kansızlığınız varsa, akciğerden kaynaklı bir rahatsızlığınız varsa, astım ve uzun süredir devam neden nezle şikâyetiniz varsa, bunların yanında alkol alıyorsanız günlük 3 tabletten başka kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

Katarin forte nasıl kullanılır sorusunun yanı sıra kullanmadan önce başka şikâyetleriniz varsa bunların mutlaka doktora söylenmesi son derece önemlidir. Örneğin, kalp ritminizde bozukluk, ciddi derecede yüksek tansiyon ve kalp damar rahatsızlığınız varsa şeker hastası iseniz bu gibi ilaçları kullanmadan önce mutlaka araştırmalısınız.

Katarin Forte Yan Etkileri

Katarin forte yan etkileri nelerdir ve ne gibi durumlarda kullanımın son verilmelidir. Bu gibi sorularda ilk kullanan hastaların araştırma yaptığı daha net görülür. İlacı ilk kullanan hastada deride kızarıklık ve kaşıntı gibi sorunlar görüldüğü an doktora söylenilmeli ve doktor öncülüğünde onun gözetiminde başka ilaç ve tedavi biçimine devam edilmelidir.

Bu ilacın yan etkileri hastadan hastaya değişme durumu gösterebilir ve şikâyetin şiddeti de değişkenlik arz edebilir. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse:

Deri döküntüsü ve ilacın içeriğinde bulunan maddeye karşı alerji durumu
El yüz ve ayakta gözle görülür kızarıkların meydana gelmesi
İçi sıvı gibi dolu olan kabarcıkların meydana gelmesi
Kalp ritminizde bozukluk 
Olmayanıgörme gibi durumlar meydana geldiği takdirde bir an önce acile gitmeniz tavsiye edilir.

Bu ilacın yan etkileri bazen küçük reaksiyonlar göstermekle birlikte bazen de ciddi anlamda büyük yan etkiler gösterebilir. Bu gibi durumlarda hastanelerin acil bölümüne zaman kaybetmeden gidilmelidir. Bu ilacı kullanmadan önce özellikle hamilelerin doktor tavsiyesi olmadan kullanmamaları önerilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Hayat Ölümden Önce Bir Rüyadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol