Kasko Sigortası İkame Araç Desteği Nedir?

Kasko Sigortası İkame Araç Desteği Nedir? Trafikte güvenlik hissi sağlamanın yanı sıra, büyük maddi kayıplara dahi dayanabilmeyi sağlayan kasko sigortası günümüzde farklı özelliği olan bir hizmettir. Farklı sigorta şirketleri fiyatlama aşamasında değişiklikleri gözlemleyebilir. Kasko fiyatları şirketten şirkete veya sigorta kapsamına göre değişiklik gösterse de kasko sigortası fiyatları ile birlikte sunmuş olduğu çözümler de trafik ve kaza sonrası hayatı kolaylaştıracak ve bu aralıktaki fırsatları da içerecektir.

Bu çözümlerin birçoğu, bir kaza sonrasında günlük yaşama daha hızlı dönebilmek ve günlük yaşam süreçlerindeki önemli anların kaçırılmamasını sağlamak için tasarlanmıştır. Kasko tekliflerini kontrol ederken araç değiştirme desteği içerip içermediğine özellikle dikkat etmekte fayda vardır.

İkame Araç Desteği Avantajları

Yaşanılan birtakım kazalarda sigortalı kişinin yönetimindeki araç daha fazla kullanılamayacak bir konuma gelmesi yaşanabilir. Bu tür durumlara karşı bir önlem olarak dikkat çeken ikame araç uygulaması sayesinde sigortalı olan bireyin mağdur olmaması adına kendisine temin edilen bir araç söz konusudur. Bu anlamda kasko sigortası genel şartları içinde yer almayan bu uygulama, poliçelere ayrıca dâhil edilir. Bu sayede de kaza sonrasında tamir süresince kullanılabilecek muadil araç temini ile sigortalının mağduriyeti bir nebze giderilmiş olur. İkame aracın alınması için belirtilen zaman şartına, pazar günü dâhil edilmez. Sigorta sahipleri, sigorta şirketlerinin farklı uygulamalarına bağlı olarak en fazla iki kez olmak koşuluyla ikame araç hizmetinden yararlanabilirler.

Kasko Sigortası Sorgulama İşlemleri

Kasko Sigortası Sorgulama İşlemleri

Günümüzde kasko sigortası sorgulama sonrasında ikame araç hizmetinin yer aldığı sigorta şirketinin tercih sebebi olmasının önemi anlaşılır. Bu durum tıpkı yol yardım desteği gibi ikame araç desteği de kasko sigortası teklif şartları arasında yer alabilen ekstra hizmetlerdendir. Genel uygulamalar çerçevesince, poliçenin ikame araç desteğini taahhüt etmiş olduğu zamanlarda, kaza tespit tutanağına uygun olacak biçimde sigorta şirketlerince ön plana atılan başka şartlara uyumluluğa bakılır.

Başka İçerik:  Motosiklet Kaskosu Nedir, Nasıl Yaptırılır?

Belirlenen şartlar ise aracın hasar seviyesinin kullanımı engelleyecek düzeylere ulaşması, sigorta poliçesi içinde yer alan hasarlardan bir tanesine sahip olması ve hasarın tamiri amacıyla öngörülen vaktin belirli bir süre zarfını aşmasıdır. Tamir süre aşımı durumunda sigorta şirketleri arasında değişiklik gözlenir.

İkame Araç Hizmeti

İkame Araç Hizmeti

Bir kaza durumunda, ikame aracın hizmet ömrü 7 ila 15 gündür. Sigorta şirketi tarafından temin edilen ikame araç, hasarlı araca benzer özelliklere sahip bir araca uyarlanır. Sigorta poliçesinde belirtilen süreye göre, sahibine sunulan aracın özelliklerine ve en önemlisi sınıfına göre, öncelik verilir. Ancak, bu politika ikame araç temini için geçerli olmakla birlikte, sürücüye araç sağlanamadığı durumlar olabilir.

Aracın arıza nedeninin sigorta kapsamında olmaması veya aracın arızalanmasının bir kazadan kaynaklanmaması durumunda, sigorta şirketi ikame araç hizmeti veremeyecektir. Bu, ikame araç ve yol yardım desteği gibi en zor anlarda kişilerin kasko sigortası yaptırmaları gerekebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Kasko Sigortası Yaptırılma Nedenleri

Kasko Sigortası Yaptırılma Nedenleri

Bulunulan zaman içinde gelinen noktada kasko sigortasında kaza, çarpma, hasar görme, hırsızlık ve buna benzer birçok olumsuz ihtimalin garanti altına alındığı bir ihtiyaçtan da öte mecburi bir süreci teşkil eder. Ancak bu mecburiyetin belirli kapsamları mevcuttur. Bu kapsamların çeşitlendirilmiş formatta sunumlarına yer verilir.

Farklı şirketler tarafından kasko sigortası hesaplama sonuçları değişiklik gösterir ve her şirketin hesaplama için sahip olduğu kriter ya da sunmuş olduğu hizmette farklılık görülür. Bu nedenle kasko sigortası ne kadar gibi aramalarda bulunurken içerik ve kapsam da ön plana alınmalıdır. Aksi takdirde kişilerin beklentilerini karşılayabilecek nitelikte ve içerikte bir kasko sigortasına sahip olunma olasılığı da azalmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap