Kasko Eksik Sigorta Nedir?

kasko-eksik-sigorta-nedir-24941

Kasko Eksik Sigorta Nedir? Herkes sigorta yaptırırken ve ihtiyacına uygun paketler alırken en iyi ve doğru hizmeti almak ister. Sigorta hizmetlerinde istenen başarının sağlanması için sigorta şirketleri ile sigortadan yararlanmak isteyenlerin karşılıklı sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Kasko poliçesinde belirtilen sigorta bedeli, sigortalı aracın hasar gördüğü andaki değerinden düşük ise eksik sigortalı olarak adlandırılır.

Sigorta poliçeniz eksik sigortalıysa ve hasar meydana gelirse, sigorta şirketi hasar tazminatınızı eksik öder. Sigorta poliçesini satın aldığınızda aracınızın sigorta bedelinin eksik olduğunu beyan ederek eksik sigortalı bir sigorta poliçesi satın alırsanız, hasarın eksik olması durumunda ödenen hasar tutarını alacağınız anlamına gelir.

Yetersiz Kasko Kapsamı Kavramı

Kasko sigortası yaptırmanın en önemli noktalarından biri de sigortalının isteklerini eksiksiz yerine getirmektir. Örneğin herhangi bir hasar durumunda sigortacı masraflarını ödemek ister. Yetersiz kasko sigortasının ortaya çıkması, sigorta maliyeti ile yakından ilgilidir. Sigorta ile ilgili teklif paketi hazırlanırken ideal tazminat tutarının belirlenmesine özen gösterilmesi önemlidir. Aksi takdirde, yetersiz sigorta kapsamı sorunu ile karşılaşırsınız. Aracın tazminat tutarının sigortaya yansıtılması, sigorta poliçesi düzenlenirken araç sahibi tarafından belirlenir.

Sigorta tutarı, sigorta kapsamındaki mülkün maddi değeri olarak yorumlanabilir. Ancak, bu arabanın piyasa değeri tartışmalıdır. Beyan edilen sigorta tutarı ile piyasa değeri arasındaki fark nedeniyle yetersiz sigorta kavramı ortaya çıkmıştır. Primin daha ekonomik ödenmesi için böyle bir açıklama yapılırsa, sigorta primine ek olarak kaza durumunda karşılanacak olan masraf da hesaplanacaktır. Hatalar kasıtsız ve yanlışlıkla yapılırsa, yetersiz sigorta araç sahibine zarar verebilir. Bu tür problemlerle karşılaşmamak için sigorta şirketleri  uzman ekiplerden bilgi almalısınız.

Başka İçerik:  Trafik Sigortası Fiyatlarında Eşitlik Oluştu

Araba Sigortası Türleri

Araç sigortası yaptırmayı planlayanlar, çeşitli araç sigortaları arasından seçim yapabilirler. Dar, Genişletilmiş, Klasik ve Tam Kasko sigorta türlerinden gerekli olanı seçebilirsiniz. Dar kasko adından da anlaşılacağı gibi aracınızı sadece belirli şekillerde korur. Bunun yanı sıra genişletilmiş Kasko, bu yönüyle araçların kaskolarını korumak için daha çok trafik kazalarına odaklıdır. Aracınızın tam anlamıyla korunmasını istiyorsanız ideal seçiminiz tam kasko sigortasıdır.

Bu sayede aracınız tüm dış etkenlerden ve kazalardan korunabilir. Kasko yaptırdıktan sonra, sigorta poliçesindeki tüm haklardan yararlanabilmeniz için bilgilerinizin doğru olması gerekmektedir. Sigorta bilgileriniz eksik veya yanlış ise talebiniz boşa çıkacaktır. Kasko sigortası satın alırken içeriğinde yazan tazminat ve şartlara dikkat ediniz. Aksi takdirde, yetersiz kasko sigortası sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bir sürücü araç sigortası satın aldığında 4 farklı seçenek vardır. Bu seçenekler şu şekildedir;

 • Dar Sigorta
 • Sigortanın Uzatılması
 • Klasik Sigorta
 • Tam sigorta

Yukarıda bahsettiğimiz 4 seçenekten birini seçmeniz gerekiyor.

 • Dar sigorta

Adından da anlaşılacağı gibi, dar sigorta kapsamı en küçüğüdür. Başka bir deyişle, araba sigortanız hiçbir koşulda size ödeme yapmayacaktır.

 • Genişletilmiş sigorta

Genişletilmiş sigorta seçeneklerinde trafik kazalarına daha fazla dikkat edilir. Başka bir deyişle, aracınızın yeterince korunmasını istiyorsanız, uzatılmış sigorta yeterli olmayacaktır.

 • Tam kasko

Adından da anlaşılacağı gibi tam kasko yaptırma garantisidir. Aracınız kapsamlı kasko ve tam kaskolu olacaktır.

Sigorta Poliçesi Satın Almak

Sigorta Poliçesi Satın Almak

Bir araba sigortası poliçesi satın aldığınızda, ek hasar sigortasını değiştirmeyi tercih edemezsiniz. Bu sigortayı seçmezseniz ve hasar meydana gelirse, sigorta şirketi hasar tazminatınızı öder ve ödenen hasar tazminatını aracınızın sigorta bedelinden düşer. Bu nedenle poliçeniz eksik sigorta tutarını kullanmaya devam edecektir.

Yukarıdaki durumlardan biri veya birkaçı meydana gelirse, poliçeniz yetersiz teminat ile sonuçlanacaktır. Olası bir hasar durumunda hasar tazminatını eksik ödemek istemiyorsanız, durumu fark ettikten hemen sonra aksesuarlarınızı sigorta poliçenize dahil edebilir veya aracınızın piyasa değerini artırarak değerini güncelleyebilirsiniz.

Başka İçerik:  İlk Araba Sigorta Ücretleri 2022

Araba Sigortasının Ana Özellikleri

Araç sigortası denilince insanlar satın alınan aracı hırsızlık, hasar ve kaza riskinden korumayı düşünürler. Bu nedenle araçlara önem veren kişiler kendilerini daha güvende ve sakin hissedeceklerdir.

Kasko sigortası satın aldıktan sonra bu olumsuz ve can sıkıcı durumun önüne geçmek için birçok yönden koruma sağlayabilirsiniz.

 • Araba çalmaya teşebbüs
 • Aracın bir kısmı çalındıysa
 • Aracın çeşitli parçalarında arıza
 • Araç herhangi bir trafik kazasına karışmışsa
 • Diğer kişilerin araca kasten zarar vermesi

Sigorta sözleşmesi özellikle yukarıdaki durumlarda aracınızı ve sizi olumsuz olaylardan koruyabilir. İhtiyaçlara göre yeni öğeler eklenebilir.

Kayıp Sigorta Primi

Kayıp Sigorta Primi

Eksik sigortalılık durumu da aracın hasar durumuna göre değişmektedir. Araçta daha büyük etkisi olan bir hasar varsa, tazminat sigorta bedeline göre ödenecektir. Aracın belirli bir kısmı kısmen hasar görmüşse, belirlenen sigorta bedelinin fiili fiyata oranına göre hesaplanacaktır. Yetersiz sigortanın bir başka nedeni de, sigorta sözleşmesi yapılırken ek hasar sigortasının seçilmemiş olmasıdır. Bu durumda aracın hasar görmesi durumunda sigorta şirketi masrafları üstlenmek zorundadır.

Ancak garanti fonksiyonu seçilmediği için sigorta şirketi ödediği masrafları sigorta masraflarından düşmek zorundadır. Sonuç olarak, sigorta yetersizdir. Bu nedenlerden biri ile ilgili bir sorun olduğunda, eksik sigortalı ödeme görebilirsiniz. Bu sorunu önlemek için çeşitli önlemler alınabilir. Aracınızla ilgili sigorta poliçesine ekleme yapma veya sigorta bedelinin düzeltilmesini talep etme imkanınız bulunmaktadır. Elbette herhangi bir hasar veya kaza ile karşılaşmadan önce yapmak istediğiniz değişiklikleri sigorta şirketine bildirmeye dikkat etmelisiniz.

HEY, BU MAKALELERE MUTLAKA GÖZAT!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol