Kasko Beyanı Yazılırken Bunlara Dikkat

Kasko Beyanı Yazılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Park halinde ya da seyahat esnasında aracın uğrayabileceği zararlar araç kaskosu tarafından karşılanmakta ve istenmeyen bir durumla karşılaşılması halinde araç kaskosu devreye girerek, söz konusu maddi zararın giderilmesini sağlamaktadır.

Trafikte seyir esnasında büyük ya da küçük pek çok farklı sorun ile karşılaşılabilmekte ve aracın kaza yapması, aracın çizilmesi ya da farklı bir neden bağlı arıza sorunları için araç kaskosu yaptırmak son derece önemlidir. Beklenmeyen anlarda araçta oluşan hasarları maddi sorun yaşamadan kasko sigortası kapsamında yaptırmak mümkündür. Aracınızın başına gelen olumsuz durumlarda kasko beyan formu doldurularak hasar kaydı tutulmalıdır.

Kasko beyan formunun doldurulması ile hasar beyan dilekçesini, araç kaskosu yaptırılmış olan sigorta şirketinden gönderilen eksper ile tespit yapar. Sigorta şirketinin eksperinin tespit yapması ile tutanak ya da işlenen rapor neticesinde gerekli işlemler gerçekleştirilir.

Araç Kaskosu Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

Trafiğe çıkacak olan her araç için trafik sigortasının yapılması zorunludur ve trafik sigortası sadece kaza durumlarında devreye girmektedir. Ancak araç sahipleri gün içerisinde kaza durumu haricinde pek çok istenmeyen durum ile karşı karşıya kalmaktadır. Aracın patlaması, aracın çalınması ya da kaza gibi büyük hasar veren durumlar beraberinde büyük maddi sorumluluk da getirmektedir.

Bu olumsuz durumların yanı sıra araç sahibinin yaralanması gibi sorunlar da meydana gelebilmekte ve bu gibi durumlara karşılık önlem alabilmek için kapsamlı sigorta seçeneklerinden yararlanmakta fayda bulunmaktadır. Özel sigorta şirketleri aracılığı ile yaptırılabilen araç kaskosu, doğrudan araç sahibinin faydasını gözeten bir araç sigortası olmasının yanı sıra sigortalının başına gelmesini istemediği birçok duruma karşı sigortalıyı ve aracını güvence altına almaktadır.

Başka İçerik:  Trafik Sigortası ve Çekici Hizmeti

Araç kaskosu yalnızca karşı taraftan kaynaklı kazalar sonucu oluşabilen hasarları değil, aynı zamanda sigortalıdan kaynaklanabilen araç hasarlarını da tamamen veya kısmen karşılamaktadır. Araç kaskosu yaptırmanın avantajlarından biri de belirli durumlar ve limitler kapsamında ücretsiz çekici hizmeti sunmasıdır.

Araç kaskosu ile arıza, kaza ya da benzeri durumlarda sigortalının aracının onarımı süresince sigorta şirketi tarafından ikame araç verilerek, sigortalının araçsız kalma mağduriyetinin önlenir. Yangın, dolu, deprem, sağanak, yağmur ve toprak kayması gibi doğal afet durumlarında da araçta meydana gelen zararlar kasko tarafından karşılanmaktadır. Birçok sigorta şirketi, çoğunlukla ek bir bedel ödemek koşulu ile hırsızlık durumunda tamamen ya da kısmen oluşabilecek zararları da kasko kapsamında telafi etmektedir.

Kasko Beyanı Formunun Önemi

Kasko Beyanı Formunun Önemi

Kasko beyanı formu, olası bir kaza durumunda araç sahibi ile aracında oluşabilecek hasarlar sonrasında kolay ve hızlı bir şekilde işlem yapabilmek adına önem taşımaktadır. Bu doğrultuda araç kasko beyan formu hakkında bilgi sahibi olmak ve formun nasıl doldurulduğu hakkında bilgi sahibi olmak sonraki işlemle açısında kolaylıklar sağlamaktadır.

Kaza ya da araç hasar durumunda kasko beyan formunu doldurmak için polis ya da çekiciyi beklemeye gerek yoktur. Kasko yaptırılmış olan sigorta şirketi, hasar durumunda öncelikle sigortalıdan hasar beyan formunu doldurarak iletmesini talep etmektedir. Bu formun doldurulmasının ardından sigorta şirketinin belirlediği tarihte iletilmesi gerekmekte ve şayet belirtilen tarih içerisinde iletilmez ise işlemler geçersiz kalmaktadır.

Kasko beyan formunun sigorta şirketine ulaşmasının ardından form üzerinde yer alan bilgiler doğrultusunda hasar tespiti yapılmakta ve ardından masraflar karşılanmaktadır. Sigorta şirketinin kasko kapsamında işlem yapabilmesi iççin hasar beyan formunun doldurulmuş olması gereklidir ve bu formun eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulması gereklidir.

Başka İçerik:  Trafik Sigortasında Geri Ödeme

Kasko Beyanı Formu Nasıl Doldurulur?

Kasko beyan formunda araç sahibinin adresi ve ismi gibi kişisel bilgilerin doğru ve eksiksiz doldurulması gereklidir. Ayrıca söz konusu hasar, araç sahibi tarafından yapılmadı ise bu durumda yine sigorta ve araç sahibinin kişisel bilgilerinin doldurulması gereklidir ve formda belirtilen alana sigortalı ile hasarı oluşmasına neden olan kişinin yakınlık bilgilerinin de girilmesi gereklidir.

Kasko beyan formunda, her sigortalı için özel olarak oluşturulmuş olan poliçe numarasının yazılması ve ayrıca formda belirtilen ilgili alanlara aracın markası, plakası ve modeli gibi bilgiler de eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.

Aracın hasarının hangi tarihte, nerede ve ne şekilde oluştuğu da yine hasar tespit formu içeriğinde doldurulması gereken bilgiler arasında yer almaktadır. Sigorta şirketi tarafından görevlendirilen eksperin tespit yapabilmesi ve sigorta şirketinin masrafları karşılayabilmesi adına hasar beyanının eksiksiz ve doğru şekilde iletilmesi gereklidir.

Kasko Beyan Dilekçesi Nedir?

Kasko Beyan Dilekçesi Nedir?

Kasko beyan formunun yanı sıra sigorta şirketine iletilmek üzere kasko beyan dilekçesi de doldurulmalıdır. Kasko beyan dilekçesi ile sigorta şirketine istenmeyen hasarların da kasko kapsamına dahil edilerek, karşılanması talep edilir.

Sigorta şirketinin ilgili departmanına iletilecek olan bu dilekçe ile konu edilen hasarın ne zaman, nerede ve ne şekilde gerçekleştiği belirtilmekte ve ayrıca sigortalının sigorta poliçe numarası, adresi ve ismi gibi kişisel bilgilerin de yer alması gereklidir. Kasko beyan dilekçesi, araç kazasını takip eden beş gün içerisinde sigorta şirketine ulaştırılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap