Karpuz Lekesi Nasıl Temizlenir?

Karpuz Lekesi Nasıl Temizlenir? İçeriğinde su oranı çok yüksek olan karpuz yaz aylarında çok sık tüketilen bir meyvedir. Karpuz çok lezzetli bir meyve olsa da ..

Karpuz Lekesi Nasıl Temizlenir?

İçeriğinde su oranı çok yüksek olan karpuz yaz aylarında çok sık tüketilen bir meyvedir. Karpuz çok lezzetli bir meyve olsa da ev içerisinde çıkardığı lekeler doğru şekilde temizlenemez s kalıcı problem haline dönüşebiliyor.

Kumaşlar ya da halıların üzerindeki karpuz lekelerini çıkartabilmek için belli başlı teknikler bulunmaktadır. Uyguladığınız tüm tekniklere rağmen karpuz ve sesinin çıkmaması durumunda kumaşın zarar görmemesi için profesyonel olan leke çıkarıcı kimyasal maddelerin kullanılması tavsiye edilmektedir.

Pamuklu yünlü ve doğal kumaşlardan Karpuz lekesi çıkarma; lekenin boyutuna göre tuz ile su karışımı hazırlanır. Soğuk suyun içerisinde tuz tamamen kendiniz aldıktan sonra leke ıslatılarak açılması için beklenir. Ardından sıcak su karıştırılmış Deterjanlı su ile yıkama işlemini gerçekleştirip peşine uygulamak için bir bez yardımıyla silersiniz.

Beyaz Pamuklu kumaşlardan Karpuz lekesi çıkarma: Yine lekenin boyutuna göre kullanacağınız bir tatlı kaşığı amonyak ile 1 litre soğuk su Karıştırılır. Lekeli Kumaş üzerine su döküldükten sonra bir saat boyunca beklenir. Tamamen çıkana kadar yıkanır ve durulama işlemi yapılır.

Renkli kumaşlardan karpuz lekesi çıkarma: Oksijenli su yardımı ile 90 derecelik alkol karıştırılarak lekeli bölge Öncelikle ıslatılır. Sonrasında bol su ile durulayarak yıkama adımlarını aynen uygularsınız. Lekeli bölgeyi Daha sonrasında beyaz bir kumaştan yapılmış bez ile silmeniz gerekiyor.

Silme işleminden sonra hala kumaşı çıkartamadım SMS profesyonel leke çıkarıcı kimyasalları kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Sentetik kumaşlardan Karpuz lekesi çıkarma: Kumaşlardaki lekenin çıkarılabilmesi için sirke limon suyu ve amonyak son derece etkili olacaktır. Lekenin yoğunluğuna göre limon suyu ve beyaz sirkeyi sulandırıldıktan sonra leke doğrudan uygulama gerçekleştirebilirsiniz.

Uygulama esnasında amonyak miktarı karıştırılmış olan su miktarının onda biri kadar olursa daha az yıpratma ortaya çıkar. Sağlık açısından da tehlikeli olabileceği için dikkatli bir şekilde kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

İpekli ve değerli kumaşlardan Karpuz lekesi çıkarma: Hassas kumaşların üzerinden karpuz lekesini çıkartabilmek için öncelikle suyu emebilen bir kumaşı lekeli bölgenin alt kısmında yerleştirmeniz gerekiyor.

Ardından bir yemek kaşığı kadar sirke iyi bir pamuk yardımıyla lekenin bulunduğu bölgede tek tarafa doğru hareket ettirerek silme işlemini gerçekleştiriniz.

Silme işleminin ardından durulama işlemi yapılır ve sonrasında kumaş hava alması için bırakılır. Kumaş hava alırken herhangi bir kurutma makinası benzeri makinanın kullanılması kumaşa zarar verebilir. Kendi halinde kurumasını beklemeniz daha faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap