Karnın Sol Tarafında Ağrı Neden Olur? Başlıca nedenleri?

Karnın sol tarafında ağrı her insanın başına gelebilecek bir problemdir. Bu ağrının nedenleri olarak pek çok etmen sayılabilir. Genellikle gaz oluşumundan kaynaklı bir ağrı olsa da daha ciddi bir duruma da işaret ediyor olabilir. Bu durumda en yakın sağlık kuruluşuna gitmekte fayda vardır.

Basite alınmayacak bir durum olabilir ve insan sağlığını ciddi olarak tehlikeye sokabilir. Bu yazımızda da sizler için  karnın sol tarafı neden ağrır sorularına cevap arayacağız. 

Her ne kadar bu yazımız karnın sol tarafında meydana gelen bir ağrı hakkında olsa da vücudunuzun başka yerlerindeki ağrılar da önemlidir. Şiddetli ya da şiddetsiz, sağda ya da solda her ne türlü olursa olsun bu ağrılar önemli bir duruma işaret ediyor olabilir. Bu nedenle ağrıları basite almamak gerekir. 

Karın ağrısının nedeniolarak pek çok etmeni göz önünde bulundurmamız gerekir. Bu ağrıların sizde stres oluşturmasına izin vermeden ve kendi başınıza geçirmeye çalışmamalısınız. En kısa sürede doktor muayenesine gitmek hayatınız için önem taşımaktadır.

Karnın sol tarafında ağrı seziyorsanız bunun birçok belirtisi vardır. Bu yazımızda sizlere bu ağrının belirtileri hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Sol tarafınızda oluşan bir ağrının belirtileri olarak şunları söylemek mümkündür:

 • Eğer karnınızdaki ağrı sürekli ve düzenli bir şekilde devam ediyorsa ciddi bir problemle karşı karşıya olabilirsiniz. Karında geçmeyen ağrı olarak nitelendirebileceğimiz bu ağrılar belli bir dakika sürüp aylar sonra tekrar beliren ağrılardan değildir. Kendini düzenli olarak yeniler. Bu durumda yapmanız gereken en yakın sağlık kuruluşuna gidip muayene olmaktır. 

 • Karnın sol tarafında oluşan ağrı belli bir his yaratmaktadır. Adeta sıcak bir disk yerleştirilmiş hissi uyandırır ve keskin bir ağrı ile kendini belli eder. Hemen her insanın yaşayabileceği gaz oluşumunda kaynaklı bir ağrıdan farklı olarak ortaya çıkar. 

 • Bu ağrıların bir diğer belirtisi ise her ne kadar ağrı kesici alınsa da diğer günler tekrar geri dönmesidir. Ağrı kesici almak şiddetli karın ağrıları için sadece birkaç saatliğine fayda sağlar.

 • Karnın sol tarafında ağrı görülmesi insanların genel şikayetlerinden birini oluşturmaktadır. Hemen her insanda bu tip ağrılar görülebilmektedir. Bu ağrıların nedeni de genel olarak aşırı gaz oluşumu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak burada önemli bir nokta bulunmaktadır. Sol taraftaki ağrı, sol tarafta bulunan organların durumu hakkında bilgi veriyor olabilir. Bu nedenle de küçümsenmeyecek öneme sahiptir.
Karnın Sol Tarafında Ağrı Neden Olur? Başlıca nedenleri?
Karnın Sol Tarafında Ağrı Neden Olur? Başlıca nedenleri?

Karnın Sol Tarafındaki Ağrının Başlıca Nedenleri 

Karnın sol tarafı neden ağrır sorusu her insan için önem taşımaktadır. Çünkü bu ağrılar her insanın başına gelebilecek türden ağrılardır. Her insanda belirtileri ve nedenleri de farklılık gösterebilir. Önemli olan da bu ağrıların küçümsenmemesi ve en kısa zamanda bir uzmandan yardım alınmasıdır. 

 • İnsanlarda görülen karın ağrısının yaygın nedenlerinden biri aşırı gaz oluşumu diyebiliriz. Bundan sonra görülen yaygın neden de kusma, çarpıntı ve ateşle kendini belli eden pankreatit olmaktadır. İnsanlarda oldukça sert bir ağrıya sebep olur ve doktora gitmek gerekir. 

 • Karnın sol tarafındaki ağrılara neden olabilecek bir diğer etmen bağırsakların tıkanmasıdır. İnce ya da kalın bağırsakların tıkanması durumunda gaz ve dışkının çıkması zorlaşır. Aynı zamanda kişinin ateşinde de yükselme görülür. Böyle bir durumda tıbbi müdahale yapılarak bağırsaklardaki tıkanıklıklar giderilebilir.

 • Karnın sol tarafı neden ağrır sorusuna verebileceğimiz bir diğer cevap divertiküloz hastalığıdır. Bu hastalık, sindirim sisteminde oluşan iltihaptır. Karında şiddetli ağrıya sebebiyet verebilir. Bu hastalığa yakalanan kişilerde mide bulantısı, kusma, ishal ve kabızlık gibi durumlar gözlemlenebilir

 • Böbrek taşları sol tarafta ağrıya neden olabilen bir diğer unsurdur. Her ne kadar ilk oluşumları esnasında taşlar kendini belli etmese de daha sonraları şiddetli ağrılarla kendini belli etmektedir. 

 • Kadınların başına gelebilecek bir rahatsızlık olan yumurtalık kistleri karnın sol tarafında ağrı oluşumunu tetikler. Adet düzensizliği, bulantı, kalçada ağrı hissetme, mide ağrısı gibi hislerle kendini belli eden bir ağrıdır.

 • Gıda zehirlenmesi insanların başına gelebilecek durumlardan biridir. Bu da karın ağrısına sebep olmaktadır. Yukarda saydıklarımız kadar önemli görünmese de tedbir almakta fayda vardır.

 • İnsanların yaşadıkları stres karın ağrısının nedeni olarak görülmektedir. Yaşanılan stres kendisini sindirim sistemi ya da mide rahatsızlıkları ile belli eder. Bu da sol tarafın ağrıması hissine neden olur. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap