Karnabahar Temizlemenin Kolay Yolu! Buzlukta Saklama Süresi

Karnabahar kadar besin değerleri yüksek gıdalar tüketmek sağlıklı yaşamanı altın anahtarına sahip olmak gibidir.

Öncelikle besin değerleri demişken folik asit ve besin lifi yönünden zengin olduğunu söylemeliyiz. Bu yönüyle sebzeler arasında ciddi bir ayrıcalığa sahiptir. Potasyum deposu olması dışında C vitamini için de gencinden yaşlısına önerilmeye devam ediliyor.

Ayrıca karnabahar nispeten ucuz bir sebze olmasının yanında son derece boldur. Bir karnabahar ile dolu dolu iki tencere yemek yapılması bile mümkün oluyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiren, daha dinç olmanızı sağlayan faydalı sebzeler arasında sayıldığını vurgulayalım. Tat olarak çocukların pek sevmediği biliniyor. Ancak düzenli tüketildiğinde gerçekten muazzam bir lezzete sahip olduğunun anlaşıldığı yiyeceklerden birisidir.

Karnabahar Temizlemenin Kolay Yolu! Buzlukta Saklama Süresi

Karnabahar Nasıl Temizlenir?

Karnabahar ilk bakışta lahana gibi bir yapıya sahiptir. Temelinde lahana ile en büyük farkı ise yapraklar yerine demetler halinde olmasıdır.

Dolayısıyla lahana temizlemek çok basit gibi görünürken karnabahar için ayıklama süreci biraz daha çetrefilli gibi düşünülüyor. Oysa son derece basit birkaç yöntem kullanarak bunu başarmanız mümkün.

Dışarıdan bakıldığında yeşil yapraklarıyla yeşil sebzeler arasında yer aldığını görürüz. Fakat aslında bu yaprakları soyup içinin beyaz olduğunu görmemiz uzun sürmez. Yaprakları tamamıyla soyduktan sonra iyi bir şekilde dezenfekte edilmelidir. Tamamıyla soyulduktan sonra yıkanması temizlenmesi açısından en önemli püf noktasıdır.

Kesme işlemi içinse yukarıdan mı yoksa aşağıdan mı yapılacağını düşünürken aklınız karışabilir. Karnabahar kesmeye kök kısmından başlamanız en kolay yoldur. Kökünün olduğu kısma dört kesik atarak bir kare çizmeyi deneyebilirsiniz. Ardından bu kareyi oradan çıkardığınızda köklere ayrılmış bir yapı göreceksiniz.

Bundan sonrası ise kökleri birbirinden ayırmaktan ibarettir. Bazıları kökleri daha ufak parçalara bölerek yemek yapmayı tercih etmektedir. Bazıları ise daha büyük parçalar tercih eder.

Burada en temel nokta ise karnabaharı ideal boyutlarda parçalara ayırmaktan geçiyor. Eğer kökleri keserek ufak parçalara ayırırsanız pişirme esnasında iyice dağılmaları mümkün olur.

Böylece kök kök olmak yerine parça parça bir karnabahar yemeğiyle karşılaşabilirsiniz.

Uzun süreli tüketim için de uygun bir sebze olduğunu derin dondurucuda saklama koşullarından anlayabilirsiniz.

Buzdolabında saklama işlemini yapmadan evvel karnabahar hakkında bir püf noktasından daha bahsetmek gerekiyor. Öncelikle yıkama ve kesme işlemini tamamladıktan sonra buzdolabı poşetine koymadan önce bir sudan geçirme işlemi yapmanızda fayda var.

Bu işlemi bir kabın içerisine su koyduktan sonra içerisine limon sıkarak yapmanız önerilir. Bu işlemi yaptıktan sonra direkt kaynama noktasında olan tencereye almalı ve yaklaşık olarak 1-2 dakika kadar kaynamasını sağlamalısınız. Ancak sonrasında soğumasını beklemeniz hem zaman kaybı hem de karnabaharın formunu kaybetmesine yol açabilir.

Dolayısıyla kaynadıktan sonra soğuk su dolu bir tencereye alıp hızlıca şoklamanız en doğrusu olacaktır. Şok metodunun ardından buzdolabı poşetlerine porsiyon olarak ekleyip tazeliğini koruyabileceği şekilde buzlukta muhafaza edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap