Karnabahar nasıl kızartılır?

karnabahar-nasil-kizartilir-17043

Karnıbahar sebzesini genellikle yemeklerde sulu olarak pişirmeyi tercih ediyorsanız mutlaka kızartmasında yapmanızı tavsiye etmekteyiz. Üstelik kızartmasını ha..

Karnıbahar sebzesini genellikle yemeklerde sulu olarak pişirmeyi tercih ediyorsanız mutlaka kızartmasında yapmanızı tavsiye etmekteyiz. Üstelik kızartmasını hazırlamak çok basittir haşladıktan sonra kızartın ve üzerine yoğurt sosunu ekleyin.

Yarım saat içerisinde gerçekleştirebileceğiniz bu çalışma sonrasında lezzetli ve hafif bir yiyecek hazırlamış olursunuz. Karnıbahar kızartması için gerekli malzemeler şunlardır.

Karnabahar kızartması:

1 adet karnabahar  (küçük boy)
1 su bardağı süt
1 su bardağı un
2 adet yumurta
Karabiber

Tuz

Kızartmak için sıvıyağ
Sosu için sarımsaklı veya sade yoğurt
Karnıbahar kızartması nasıl hazırlanır?

Karnıbaharı kök kısmından temizledikten sonra biri çiçekler halinde bulunan karnıbahar dallarının kök kısmında kesip çıkartılması gerekmektedir. Uygun büyüklüklerde bir tencere öncelikle su ile doldurulur içerisine tuz eklenip yüksek derecede ateşin üzerine yerleştirilir.

Su kaynamaya başlayınca daha önceden temizlemiş olduğunu ve çiçeklerini ayrılmış olan karnıbahar suyun içerisine atılır. Fazlaca yumuşamasına ve dağılmasına müsaade edilmeden yaklaşık 12 13 dakika boyunca haşlanır.

Karnıbahar lar piştiğinde bir kevgir yardımıyla çiçekleri sudan alınacak ve sonrasında hızlıca soğuk suyun içerisine atılacak. Toplama işleminde gerçekleştirdikten sonra soğumak de olan karnıbaharlı de bir süzgeç yardımıyla alıp sularından arındırma nız gerekiyor.

Ardından bir tavaya yağ ilave edip iyice kızana kadar beklemeniz gerekiyor ve bir çırpma kabının içinde yumurta un ve sütü karıştırmayınız gerekmektedir.

Tuz ve baharat ilavesi gerçekleştirildikten sonra karnıbahar çiçeklerin ile ilave edin ve tavaya yağ ilave ettikten sonra iyice kızana kadar tekrar bekleyin. Sıvı hamurla kaplanmış karnıbaharı teker teker tavaya ekleyin ve her bir yüzü sarı renge dönene kadar kızarma işlemine devam edin.

Kızarmış karnıbahar lar bir kağıdın üzerine alınır ve yağ çekmesi sağlanır. Servis tabağında yerleştirildikten sonra sağda yada sarımsaklı yoğurtla beraber rahatça tüketilebilir. Bağlı olarak içerisine nane pulbiber ya da beğendiğiniz diyar baharatları ekleyebilirsiniz.

HEY, BU MAKALELERE MUTLAKA GÖZAT!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol