Karın Kası Yapmanın En Kolay Yolu Evde Nasıl Yapılır?

Karın Kası Yapmanın En Kolay Yolu Evde Nasıl Yapılır? Güzellik her ne kadar göreceli bir kavram dense de bazı güzellik algıları vardır. İlk gördüğünüz biri hakkında ilk önce dış görünüşü ile ilgili yargılarda bulunursunuz. Yine sizin de dış görünüşünüz karşıdaki insanda bazı izlenimler oluşturur. Evde karın kası yapmanın en kolay yolu nedir diye araştırıyorsanız bu yazı İgrus farkı ile tam size göre olmaktadır.

Dış görünüş bu kadar önemliyken vücudumuza dikkat etmemiz gerekmektedir. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra hareketler de vücudumuzu şekillendirmede bize yardımcı olacaktır. Vücut bölgelerini ayrı ayrı çalıştıracak hareketler bulunmaktadır. Tüm vücut çalışabileceğiniz gibi sadece sorun hissettiğiniz bölgenizi de çalıştırabilirsiniz.

Erkek- kadın farketmeksizin en sorunlu bölgelerin içinde karın bölgesi de yer almaktadır. Güzel bir vücudun göstergelerinden biri düz bir karın olmaktadır. Aynı zamanda kaslı bir karın da istenilen bir durumdur. Peki karın kası yapmanın en kolay yolu nedir? Sıkça sorulan sorulardan biri bu olmaktadır. Bu sorunun cevabını bu yazımızda bulacağız.

Karın Kası Yapmanın En Kolay Yolu Evde Nasıl Yapılır
Karın Kası Yapmanın En Kolay Yolu Evde Nasıl Yapılır

Karın Kası Yapmak Ne Kadar Sürer?

Baklava diye tabir edilen karın kası çoğu gencin sahip olmak istediği bir görüntüdür. Hem hoş bir görünüş hem seksi bir vücut için yapılmak istenmektedir. Spor salonları bu görüntü için profesyonel alanlar olmaktadır. Sizin vücudunuza, eksikliklerinize, rahatsızlıklarınıza göre bit program oluşturulmaktadır. Hangi hareket sizin için uygun hangi hareket tehlikeli söylenmektedir. Hareketleri uygularken yanlış yaptıklarınız size zarar vermeden anında düzeltilmektedir.

Spor salonuna gitmek gibi bir durumu olmayanlar için ise evde pek çok hareket yapılabilir. Karın kası için uygulanacak hareketleri ayrıntılı olarak yazacağız. Karın kası yapmak ne kadar sürer diye merak ediyorsanız bu siziin istikrarınıza bağlı olmaktadır. Aynı zamanda sizin vücut ölçüleriniz, karın yağ durumunuz, vücut kitle indeksiniz de bu zamanı belirleyecek olan etmenler olmaktadır.

Kısacası sıkı ve istikrarlı bir çalışma olmazsa olmazdır. Bu çalışma sırasında beslenmeye dikkat etmek de gerekmektedir. Vücudunuzun yağ oranı düşük ise karın kaslarınız daha çabuk şekillenecektir. Bu şartlarda karın kası yapmak ortalama olarak bir ay gibi bir süre olmaktadır. Bir aydan sonra yavaş yavaş karın kasları ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Karın Kası Yapmak Ne İşe Yarar?

Karın kası düzgün fiziksel yapı ve dış görünüş için oldukça önemlidir. Sağlıklı insanların fiziksel yapıları oldukça düzgündür. O halde fiziksel yapı ile sağlık arasında olumlu bir bağlantı bulunmaktadır. Biyolojik açıdan da karın kası bulunan bir insanda bağırsaklar sağlıklı bir şekilde işlemektedir.

Vücudumuzun tam orta noktası olması nedeniyle pek çok açıdan da karın bölgemiz merkezi durumda olmaktadır. Bu nedenle de karın kası yapmak oldukça fayda sağlamaktadır. Bunlardan biri sırt ağrılarının giderilmesi olmaktadır. Boyun ve sırtı da içine alan omurga yapısı insanlarda en çok ağrıyan bölgelerdendir. Fiziksel aktiviteler ile tekrar eski sağlığına kavuşturmak mümkündür. Bu aktiviteler karın kası için uyguladığımız hareketlerdir.

Vücut şeklimizin ve proporsiyonumuzun düzgün görünmesi için de karın kası egzersizleri uygun olmaktadır. Düzgün sırt yapısı ve kamburlaşmayı önleme de bir diğer karın kası faydaları içinde sayılabilir. Şişkinlik gibi bir sorununuz varsa karın kası hareketlerine başlayabilirsiniz. Karın kası yapmak ne işe yarar diye merak ediyorsanız bu yazı sizi aydınlatacaktır.

Karın Kası Yapmanın En İyi Yolu
Karın Kası Yapmanın En İyi Yolu

Karın Kası Yapmanın En İyi Yolu

Hareketli bir yaşam insanın her zaman daha dinç ve sağlıklı hissetmesine yardımcı olmaktadır. Bu hareketleri bir tempo içinde ve düzenli yapınca sadece hissetmekle kalmayıp gerçekleşmektedir. Yani sağlıklı ve dinç bir vücut için düzenli egzersiz önemli bir husustur.

Karın kası yapmanın en kolay yolu diye bir şey yoktur; ancak istikrar ve düzen vardır. İster evde ister bir spor salonunda istikrar ve düzen ile karın kasına sahip olmak mümkün olmaktadır. Tabi evde egzersiz ve spor salonunda egzersiz arasında fark bulunmaktadır. 

Karın kası yapmanın en iyi yolu olarak spor salonlarını söyleyebiliriz. Bunun pek çok nedeni vardır. İlki doğru spor aletleri ile sonuca ulaşmak çok daha kolaydır. Doğru bölgeyi çalıştırdığınızdan emin olmanın bir yoludur.

Bir başka avantajı spor hocasının bilgisi dahilinde egzersiz yapmanızdır. En ufak hatanız kötü sonuçlara neden olabilir. Sakatlanma gibi durumların olmaması için en ufak hatalarda hemen müdahale etmektedir.

Karın Kası Yapmanın Püf Noktaları

Karın kası yapmanın en kolay yolu nedir diye merak ediyorsanız bunun cevabının spor salonunda, spor hocası ile beraber yapmak olduğunu söyledik. Karın tek bölge olmamaktadır. Her bölgesini ayrı çalıştıracak hareketler mevcuttur. Hangi bölgeler olduğunu araştırıp öğrenmem benim zamanımı alır diyorsanız, bu  hareketleri spor hocası ile daha rahat öğrenebilirsiniz.

Karın bölgesi alt karın, üst yarın, sağ karın ve sol karın diye ayrılmaktadır. Her bölgeyi çalıştıracak hareketler bulunmaktadır. Karın kası yapmanın püf noktaları diye söyleyebileceğimiz bilgilerden biri her bölgeyi çalıştırmaktır. Diğer püf nokta ise sağlıklı beslenme ile sporunuza destek sağlamaktır.

Vücut yağ oranınızın dengede olması karın kası yapmanızı kolaylaştıracaktır. Baklava diye tabir edilen ileri düzeydeki karın kası için vücut yağ oranınızın yaklaşık olarak %10 civarında olması gerekmektedir. Kısacası kilolu bir insanın karın kası yapması oldukça zordur. Öncelikle yağ oranını düşürmesi gerekmektedir.

Karın Kası Yapmak İçin Hangi Hareketler Yapılır?
Karın Kası Yapmak İçin Hangi Hareketler Yapılır

Karın Kası Yapmak İçin Hangi Hareketler Yapılır?

Karın kasına sahip olmak için bazı temel hareketler bulunmaktadır. Bu hareketler evde de uygulanabilir. Bunun tek başına etkisinin az olduğunu söylemiştik. Yanında beslenme programının da düzenli ve sağlıklı olması gerekmektedir. Karın kası yapmak için hangi hareketler yapılır diye merak ediyorsanız aşağıda kısaca bahsettik. Bu hareketler şu şekilde sıralanabilir:

  • Plank Egzersizi: Bu egzersiz karın kası geliştirmenin en tesirli yoludur. Sadece karın kası değil kalça kasları için de etkili olmaktadır. Bu hareketi yapmak için bir mat üzerine yere yüz üstü uzanmak gerekmektedir. Daha sonra önce sağ dirsek sonra sol dirsek olacak şekilde yere 90 derece açıyla koymalısınız. Elleriniz öne doğru uzanır vaziyetteyken ayak parmakların ile yerden destek almalısınız.

Plank hareketi sadece karın kasına sahip olmanızı sağlamayacaktır. Ayrıca sırt ağrılarınız için de faydalı olacaktır. Bununla beraber vücut duruşunuzu da düzeltecektir. Sağlıklı bağırsaklara ve düzenli metabolizmaya sahip olmanızı sağlayacaktır.

  • Superman Egzersizi: Alt karnı, kalça ve sırtı çalıştıran bir harekettir. Bu hareketi yapmak için bir mat üzerine yüzüstü uzanılmalıdır. Daha sonra karın yere değecek şekilde koklar ve bacaklar yukarıya doğru kaldırılmaya çalışılmalıdır. Kollar öne ve yukarıya, bacaklar arkaya ve yukarıya doğru uzatılmalıdır.
  • Air Bike Egzersizi: Bu hareketi yapmak için bir mat üzerine yere sırt üstü uzanmak gerekmektedir. Daha sonra bacaklar karna doğru dizden bükülmüş bir şekilde kaldırılmalıdır. Bu sırada eller de başın arkasında olmalıdır. Sıra ile sağ diz ile sol dirsek yaklaştırılmalı, sol bacak ileri uzatılmalıdır. Sağ bacak uzatılırken de sol diz ve sağ dirsek yaklaştırılmalıdır.
  • Mekik Egzersizi: Bir diğer karın kası hareketi de mekiktir. En sık kullanılan hareketlerden biridir. Bunun için bir mat üzerinde yere uzanmak gerekmektedir. Daha sonra ayak tabanları hafif yere gelecek şekilde, dizler kırılmış vaziyette olmalıdır. Eller başın arkasında bulunmalıdır. Bu şekli bozmadan dizlere doğru kalkıp geri uzanarak hareketi gerçekleştirebilirsiniz.
Bayanlarda Karın Kası Yapmak Ne Kadar Sürer
Bayanlarda Karın Kası Yapmak Ne Kadar Sürer

Bayanlarda Karın Kası Yapmak Ne Kadar Sürer?

Karın kası yapmanın en kolay yolu evde ve spor salonunda düzenli olarak karın kaslarını çalıştıracak hareketler olmaktadır. Kadın erkek farketmeksizin sadece hareketler yeterli olmamaktadır. Beslenmenin önemli rol oynadığını belirtmiştik.

Peki bayanlarda karın kası yapmak ne kadar sürer? Bu size bağlı olan bir durumdur. Sizin yağ oranınız, istikrarınıza, beslenmenin, uyku düzeniniz, stresten uzak durmanıza oldukça bağlıdır. Beslenmeniz zaten düzenli ise yağ oranınız da düşük ise karın kası oluşturmaya başlamanız kısa sürecektir. İlk bir ay içerisinde etkisini göstermeye başlayacaktır.

Bu süre sizin evde ya da spor salonunda yapmanız ile de ilgilidir. Spor salonunda daha kısa sürede sonuç alabilirsiniz. Evde de biraz daha uzun sürse de istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Kadınlar Karın Kası Yapmak İçin Nasıl Beslenmeli?

Kadınlar karın kası yapmak için nasıl beslenmeli sorusunun ilk cevabı yağlı ürünlerden uzak durmaktır. Yine karbonhidrat da belirli ölçülerde ve öğünlerde alması gereken bir besin maddesidir. Bunun yanı sıra protein günlük alması gereken besindir. Sebzeli ve proteinli bir beslenme listesi ile karın kası yapmak hayal olmaktan çıkmaktadır.

Kadınlar Karın Kası Yapmak İçin Nasıl Beslenmeli
Kadınlar Karın Kası Yapmak İçin Nasıl Beslenmeli

Evde En Kolay Karın Kası Nasıl Yapılır?

Evde en kolay karın kası nasıl yapılır sorusunun cevabı için yukarıda anlattığımız karın kası hareketlerini uygulayabilirsiniz. Bu hareketler içerisinde plank en önemli hareket olmaktadır. Günlük egzersizinize eklemelisiniz. Bunun dışında superman egzersizi, mekik egzersizi, air bike egzersizi evde karın kası hareketlerinde en çok kullanılan diğer egzersizler olmaktadır.

Bu hareketleri okuyarak anlamak biraz zor olabilir. Bunun için karın kası hareketlerini videodan izleyerek uygulayabilirsiniz. Böylece daha doğru yapmış olursunuz. Unutmayın ki bu hareketleri yanlış uygulamanız ağrıya ve ufak sakatlıklara neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap