Karın Ağrısı Neden Olur Ne İyi Gelir, Evde Nasıl Geçer

Karın Ağrısı

Karın ağrısı olarak nitelendirilen ağrılar bazen çok keskin bir acı bazen de kramp şeklinde gözlemlenir. 

Kramp şeklindeki karın ağrısı ishal, şişkinlik, kabızlık veya gaz problemiyle alakalı olurken bölgesel karın ağrısı genellikle mide ülseriyle alakalıdır. 

Kramp şeklinde gelişen ağrı kadınlarda görüldüğünde adet sancısıyla ilişkilendirilir. Bahsedilen ağrıların her birine iyi gelecek yöntem farklıdır, bu yüzden de öncelikle ağrının ne şekilde görüldüğünü tespit etmekte fayda vardır.

Bu sorun her insanın yaşamı boyunca sıkça karşılaştığı bir problemdir. Bu nedenle de uzmanlar bu sorun hakkında birçok araştırma yaparak insanlara karın ağrısına ne iyi gelir konusunda yardımcı olmayı hedeflemişlerdir. Yalnız karın ağrısına neyin iyi geleceğini bilmek için öncelikle ağrının neden olduğunu çözmek gerekir.

İgrus tam da bu noktada siz değerli okurlarına hem bu sorunun sebeplerinin neler olabileceği hakkında hem de bu ağrıyı hafifletmek için neler yapılabileceği hakkında bilgilendirme yaparak yardımcı olmayı hedeflemektedir.

Karın ağrısına ne iyi gelir sorusuna yanıt verirken pek çok işlemden bahsedilecektir. Örneğin; gazlı içecekler kişide ağrıya sebep olabildiği için gazlı içecek tüketimini minimuma indirmek hatta gazlı içeceklere hayatınızda yer vermemek ağrının şiddetini azaltacaktır. 

Karın ağrısına iyi gelen şeyler arasında ayakları sıcak tutmak, üşütmemek de vardır. Eğer yemek yemenin sonrasında oluşan hafif bir ağrı varsa bunu geçirmek için elma suyu içebilir, ufak bir tost yiyebilir veya bir küçük muz tüketebilirsiniz. 

Karın Ağrısı Neden Olur Ne İyi Gelir, Evde Nasıl Geçer
Karın Ağrısı Neden Olur Ne İyi Gelir, Evde Nasıl Geçer

Karın Ağrısı Nedenleri Nelerdir? 

Karın ağrısı nedenleri nelerdir sorusuna verilecek birçok yanıt vardır. Karın ağrısı nedenini tespit edebilmek için öncelikle ağrının karnın hangi bölgesinde ve ne şiddette olduğunu bilmek gerekir.

Örneğin; ağrı karnın her yerinde hissediliyorsa sebebi apandisit, grip, bağırsak sendromu, crohn hastalığı, idrar yolunda oluşan enfeksiyon veya herhangi bir travmatik yaralanma olabilir. 

Bu ağrının sebepleri tespit edildiğinde karın ağrısına ne iyi gelir sorusunun yanıtı da kolaylıkla alınacaktır, bu yüzden teşhis etmek oldukça önemlidir. Eğer sorun sadece karnın alt kısmında görülüyorsa sebebi bağırsak tıkanıklığı, dış gebelik veya apandisit olabilmektedir. Karnın sol tarafında görülen ağrı ise kalın bağırsak iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu veya yine apandisit kaynaklı olabilir.

Karında oluşan ağrılar pek çok organla ilgili sorunun habercisi olabilir. Midede veya bağırsaklarda meydana gelen bozukluklar, böbrekteki taş veya kum, erkek veya kadın üreme organlarındaki iltihaplar, adet sancıları, kanla ilgili hastalıklar veya böbrek üstü bezi sorunları karın ağrısıyla kendini gösterebilmektedir. 

Hatta karın boşluğu dışında meydana gelen sorunlar dışındaki bazı problemler de karın ağrısı ile kendini gösterebilir. Bunlara örnek olarak kaburgada meydana gelen kırıklıklar ve akciğer iltihabı verilebilir.

Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Birçok insanın hayatında sorun haline gelen bu rahatsızlık akıllarda karın ağrısı nasıl geçer sorusunun belirmesine sebep olmaktadır. Öyle ki bu sorun yaşam kalitesini oldukça düşüren bir rahatsızlıktır ve mutlaka geçirilmesi gerekir. Bu soruya verilecek yanıt aslına bakılırsa karın ağrısına ne iyi gelir sorusuna verilen yanıtla benzerlik göstermektedir ama tabii ki detaylandırıp netleştirmekte fayda vardır. 

Hafif şiddetteki karın ağrıları kendiliğinden geçebilirken çok şiddetli olanlar ne yazık ki bir müdahale yapılmadan geçmemektedir. Şiddetli karın ağrısıyla baş ederken sıcak suyla duş almak, tuvalete çıkmak, karın bölgesine dairesel hareketlerle güzelce masaj yapmak önemlidir. Sindirimi kolay yiyecekler tüketmek, fazla yorucu olmayan egzersizler yapmak, dinlenmek, gazlı içecekler tüketmemek de size yardımcı olacaktır.

Karın ağrısı nasıl geçirilir sorusuna yanıt olarak önerilen tüm işlemleri uyguladığınız halde ağrınız geçmiyor hatta zamanla şiddeti daha da artıyorsa mutlaka doktora başvurmanız gerekiyor demektir. Bazen durum hafife alınamayacak kadar ciddi olabilir, böyle durumlarda evdeki yöntemler yeterli gelmeyecektir. Geçmeyen karın ağrısı şikâyeti mutlaka bir doktor müdahalesi gerektirir.

Emziren Annelerde Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Emziren anneler karın ağrısı şikayetiyle karşılaşabilir.  Bu ağrının süt yoluyla bebeğe geçme ihtimalini düşünerek emziren annelerde karın ağrısına ne iyi gelir araştırmasına koyulurlar. Eğer ki emziren bir annenin üşütmesinden kaynaklı bir karın ağrısı varsa bu ağrının veya sancının bebeğe süt yoluyla geçme ihtimali yoktur.

Soğukta kalmış emziren bir annenin bağırsaklarında görülen kasılma ve hareketlenmeler tamamen kendisiyle ilgilidir, bebeğe sütle geçmesi konusunda endişeye düşmeye gerek yoktur. 

Emziren annelerde karında şişlikle birlikte ağrı görülüyorsa bu soruna en iyi gelen eylemin yürüyüş olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda sıcak bir duş almak da anneyi rahatlatacaktır. Anne mümkün olduğunca çok dinlenip kendisini gevşetirse ağrılarında azalma olduğunu görecektir. 

Annelik sürecinde vücutta meydana gelen değişimler anneyi yıpratabilir, heyecan da annenin kendini kasmasına sebep olur ve bu sebeplerden dolayı da karın ağrısı meydana gelebilir. Stresten ve kaygıdan kaynaklı görülen emziren annelerdeki bu sorun rahatlama ve gevşeme sağlandığında geçecektir.

Karın Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Karın Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler

Karın ağrısına ne iyi gelir sorusu akıllarda karın ağrısına iyi gelen yiyecekler hakkında bilgi alma isteğini uyandıracaktır. Bu yüzden sizlere faydalı olabilmek adına bu soruna iyi gelen yiyeceklerden kısaca bahsetmek isteriz.

 • Badem: Birkaç tane bademi havanda veya bir bardak yardımıyla poşette ezdikten sonra süt ile karıştırıp güzel bir karışım elde ediniz. Bu karışımı içtiğinizde  ağrınız hafifleyecektir.
 • Elma Sirkesi: Elma sirkesinin neredeyse her derde deva olduğu bilinen bir gerçektir. Böylesine güzel bir nimet olan elma sirkesinin karın ağrısına da iyi geldiği bilinir. Bir bardak ılık suyun içine iki yemek kaşığı karıştırıp içtiğinizde ağrınızı ne kadar hafiflettiğini göreceksiniz.
 • Armut: Eğer ki sindirim sıkıntısı yüzünden sıkıntı çekiyorsanız sindirimi kolaylaştırmaya yarayan armut meyvesini tüketmelisiniz. Armut lif bakımından çok zengin bir yiyecek olduğu için sindirme yardımcı olarak karın ağrısını hafifletecektir.
 • Zencefil: Zencefilin pek çok hastalık için şifalı bir ürün olduğu bilinir. Bunların arasında elbette ki karın ağrısı şikâyeti de vardır. Yazın ve kışın fark etmeksizin tüketmeniz gereken zencefili kış aylarında biraz daha fazla tüketmenizde yarar vardır. Soğuk algınlığı kaynaklı oluşan karın ağrınızı azaltacaktır.
 • Elma: Bir orta boy elmayı ezerek veya rondodan geçirerek püre haline getirmelisiniz. Daha sonra ezdiğiniz elmaların içine iki tatlı kaşığı şeker (dilerseniz şeker yerine bal da kullanabilirsiniz) ile bir tatlı kaşığı karbonat eklemelisiniz. Hazırladığınız bu müthiş faydalı karışımı tükettiğinizde ağrınızın kısa süre içinde azaldığını fark edeceksiniz. 
 • Yoğurt ve Süt: Süt ürünlerinin gaz yapma özelliği olduğundan çok fazla tüketilmesi ağrınızı hafifletmekten çok arttırabilir. Bu yüzden süt ve yoğurdu ağrınız çok hafifse az miktarda tüketerek ağrınızın sonlanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca sütü ve yoğurdu soğuk tüketmek yerine ılık tüketmenin daha yararlı olacağını bilmekte fayda vardır.
 • Limon: Kaynamış sıcak suyun içine bir parça limon kabuğu ve bir çay kaşığı nane ekleyip bir süre demlenmeye bırakınız. Daha sonra demlenmiş olan karışımı süzün ve günde üç öğün tüketmek koşuluyla her öğünde bir bardak için.

Karın Ağrısı Evde Nasıl Geçer?

Karın ağrısını evde geçirmenin birçok yolu vardır. Bunlardan bazılarını sizlerle paylaşacak olursak:

 • Oturup dinlenmeniz yani karnınızı sarsacak hiçbir hareket yapmamanız gerekiyor.
 •  Ağrınız çok şiddetli ise bir şeyler yiyip içmemek doğru bir tercih olacaktır. 
 • Karın ağrınızın bağırsak kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız tuvalete çıkmanız gerekiyor demektir. Ağrınız bağırsak kaynaklıysa karın bölgenizde hareketlenmeler hissedeceksinizdir.
 • Karın ağrısı evde nasıl geçer sorusunun en bilindik cevaplarından biri de sıcak kompres yapmaktır. Evdeki bir sıcak su torbası ya da ısıtıcı yardımıyla karnınızı sıcak tutarsanız ağrınız hafifleyecektir.
 • Uykuyu iyi alamamak kişide gerginliğe sebep olduğu için karın ağrısı yapabilir. Bu durumda uyumaya çalışarak ağrınızı geçirebilirsiniz. Uyuyamıyorsanız bile dinlenmeyi kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap