Karbonhidrat İçeren Besinler, Kötü Karbonhidratlar

karbonhidrat-iceren-besinler-kotu-karbonhidratlar-83435

Karbonhidrat İçeren Besinler Meyve, sebze, bakliyat ve baharat gibi gıdalarda karbonhidratlar bulunmalıdır. Kötü karbonhidratlar enerji eksikliğine iyi gelir ama çok kolay kilo aldırırlar.

Karbonhidrat İçeren Besinler

Karbonhidrat İçeren Besinler Sağlıklı beslenmenin önemli parçalarından birisi de karbonhidratlardır. Hem vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlarlar hem de merkezi sinir sistemi, beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesine yardımcı olurlar.

Uzmanlar karbonhidratında iki tür olduğunu ve bunların iyi ve kötü olarak ayrıldıklarını söylemişlerdir. İyi karbonhidratlar yani kompleks karbonhidratlar 1den fazla doğal şeker türü içerir ve yavaş sindirilirler. Kötü karbonhidratlar ise daha basit yapıdadırlar. İçerisinde bulunan şeker kana çok çabuk karışır, bu da kan şekerinizin ani yükselmelerine neden olabilir.

Sağlıklı bir sindirim için gerekli olan besin lifi, iyi (kompleks) karbonhidratların da bulunduğu çoğu meyve, sebze ve bakliyatta bulunur. Bu da kan şekeri seviyesinin korunmasında oldukça etkilidir.

Çoğu diyet listesinden karbonhidratlar uzak tutulmak istense de sağlıklı karbonhidratların tüketimini beslenme uzmanları önermektedir.

Karbonhidrat İçeren Besinler

Karbonhidrat Barındıran Gıdalar:

Aşağıda verilecek olan listedeki gıdaları siz de sağlık durumunuza uygunluğuna dikkat ederek tüketebilirsiniz:

Fasulye:

hem günlük besin lifi hem de karbonhidrat bakımından oldukça etkili olan fasulyenin 100 gramında 127 kalori bulunur ve bu kalorinin 92.7si karbonhidrattan gelmektedir.

Soya Fasulyesi:

hem protein hem de karbonhidrat bakımından zengin olan önemli besinlerden birisi de soyadır. 100 gram haşlanmış soya fasulyesi 173 kalori içerir ve bunun 40ı karbonhidrat 58i proteindir.

Mercimek:  

sağlıklı bir karbonhidrat kaynağı olan mercimekte ayrıca fosfor, bakır, besin lifi, protein, folat ve manganez gibi mineraller de bulunur. 100 gram haşlanmış mercimek 116 kalori içerir ve bunun 81.5i karbonhidrattır.

Diğer karbonhidrat içeren gıdalar: Kırık bezelye, patates, elma, kayısı, üzüm, mısır, soğan, kepek ekmeği, yulaf ezmesi, çilek, ananas, mandalina, şeftali, armut, Hindistan cevizi, kuşkonmaz, zencefil, sarımsak, göbek salata, ceviz, mantar, salatalık…

Kötü Karbonhidratlar

Kötü karbonhidratlara en bilindik örnekler;

beyaz şeker, gıdalara eklenen şekerler ve rafine tahıllar olacaktır. Bu tip karbonhidratlar çok hızlı bir şekilde enerji verir ancak kilo almanıza da neden olabilir. Yemek yedikten sonra halsizlik hissediyorsanız bu büyük ihtimalle kötü karbonhidrat tüketmeniz nedeniyledir.

Bunlarla birlikte kötü karbonhidratlar kalp ve damar hastalıkları sorunlarına da neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap