Karayemiş Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Saklama Koşulları ve Faydaları

Karayemiş öksürüğe ve bronşite iyi gelir. Turşu yapımında kullanılır. Uygun saklama koşulları ile uzun süre dayanır ve faydaları olan bir besindir.

Karayemiş

Karayemiş Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Saklama Koşulları ve Faydaları Karayemiş meyvesi rutubetli ve gölgeli yerlerde yetişen bir ağaç türüdür. Bu ağaç türünün boyu 5-15 metre boyundadır. Yaprakları yaz ve kış mevsiminde hep yeşil kalır. Gülgiller ailesine aittir. Bu yüzden çalı görünümünde olmaktadır.

Karayemiş çiçekleri beyaz renklidir. Salkım şeklinde meyve verir. Yörelere göre farklı isimlerde kullanılır. Gürcü kirazı, Laz kirazı, Laz yemişi, Taflan gibi isimlerde kullanılmaktadır. Karayemiş nemli topraklarda yetişmektedir. Türkiye’de en çok Doğu Karadeniz bölgesinde yetişir.

Karayemiş Nasıl Saklanır?

Karayemiş Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Saklama Koşulları ve Faydaları
Karayemiş Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Saklama Koşulları ve Faydaları

Karayemiş nasıl saklanır diye bakılacak olursa 2 şekilde saklamak mümkündür. Bu yöntemlerden biri yaş olarak bir diğeri ise kuru olarak karayemiş meyvesini saklamaktır.

·       Yaş olarak saklamak: taze olarak da saklamak mümkün ancak bu yöntem hasat zamanında yapılmalıdır. Çünkü saklama ömrü çok uzun değildir. Karayemiş meyveleri bir saklama kabına veya cam kavanoza konularak buzdolabında 7 gün boyunca saklanabilir.

·       Kurutarak Saklama: bu yöntemle karayemiş meyvesini bir yıl boyunca saklamak mümkündür. Bunun için karayemiş toplanıp güneş altında temiz bir havada kurutulur.

Havanın temiz olmaması durumunda ise karayemiş meyvesinin üzerine bir tülbent serilerek kurutulur. Aslında en sağlıklı meyve kurutma şekli budur. Ancak meyvenin kuruması uzun sürer. Kurutulmuş olan meyveler cam kavanozlara konarak saklanır.

Karayemiş Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Karayemiş yemeklerde nasıl kullanılır diye bakıldığında yaş ve kuru olarak tüketildiği görülmektedir. Kara yemiş yaprak suyu kullanımı da lezzet açısından oldukça lezzetlidir.

Genellikle yaş olarak tüketilen bu meyve hem lezzet hem sağlık açısından kullanımı uygundur. Ancak karayemiş meyvesinin yaprakları zehirli özelliktedir. Bu yüzden kuru olarak tüketilmesi daha uygundur.

Karayemiş meyvesinin tohumları insülin direncinde etkilidir. Bu yüzden diyabet hastaları için kullanması önerilmektedir.

Karayemiş turşusu da yemeklerde tüketilmesi uygun olan bir besindir. Özellikle Karadeniz bölgesinde karayemiş turşusu kavurması meşhurdur.

Karayemiş yaprak suyu özellikle öksürüğe iyi geldiği için tercih edilmektedir. Kuru yaprakların su buharı da suyu çıkarılarak tüketilir.

Karayemiş Faydaları

Faydaları saymakla bitmeyen karayemiş meyvesi birçok hastalığa devadır. Şifa açısından hem meyvesi hem yaprakları tüketilebilir. Yapılan çalışmalarda bu küçük siyah meyvelerin diyabet hastalığına ve onun geliştirdiği komplikasyonlara karşı etkili olduğu gösterilmiştir.

Karayemiş faydaları arasında şunlar sıralanabilir;

·       İdrar söktürücüdür

·       Öksürük ve bronşite iyi gelir

·       Sakinleştirici özelliği bulunur

·       Vücuda zindelik verir

·       Hafızayı güçlendirir

·       Alzheimer hastalığından korur

·       Yaşlanmayı geciktirir

·       Adet söktürücüdür

·       Kalp ritmi bozukluklarına iyi gelir

·       Nefes darlığına iyi gelir

·       Anemiye iyi gelir

·       Bağışıklığı güçlendirir

·       Hazımsızlığa iyi gelir

·       Kanserden korur

·       Anti diyabetik etkiye sahiptir. 

·       Kemik gelişimi açısından faydalıdır.

Karayemiş Nelere İyi Gelir?

Karayemişin nelere iyi geldiğine bakacak olursak çeşitli faydaları vardır. Sağlık alanında kullanıldığı gibi kozmetik alanda da kendine yer edinmiştir. İçeriğindeki vitaminler ve antioksidanlar sayesinde alternatif tıp alanında oldukça fazla kullanılmaktadır.

Örneğin içeriğinde C vitamini barındırdığından karayemişin bağışıklığı güçlendirme özelliği vardır. Diyabet hastaları bu siyah meyveyi bitkisel tedavi olarak kullanmaktadırlar.

Üreme hormonlarına olumlu etkisi olduğundan genellikle kısırlık için önerilen bir meyve türüdür. Kalsiyum içerdiğinden kemik gelişimine iyi gelir.

Kilo vermek isteyen kişilerin tok tutma özelliğinden dolayı diyet programlarında yer alır. Mide ülserine iyi gelir. Bir diğer kullanım alanı ise hemoroid tedavisidir.

İdrar söktürücü özelliğinden dolayı böbreklerdeki taş ve kumların düşmesine yardımcı olur. Kansere karşı koruyucudur. Sigara kullananlar için karayemişin sigara bıraktırma özelliği vardır.

Karayemiş İçindeki Vitaminler

Karayemiş içerisindeki vitaminler A, B,C ve D vitaminidir. Mineral olarak ise sodyum, potasyum, demir, magnezyum ve kalsiyum içerir. İçeriğindeki bu vitaminler ve mineraller sayesinde doğal tedavi olarak kullanılmaktadır.

Özellikle C vitamini ve yüksek antioksidan değeri içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması da hastalıkların gelişmesini engeller.

Karayemiş Kalorisi

Karayemiş meyvesinin kalori miktarı oldukça düşüktür. Bu yüzden zayıflamak için tüketilmesi gereken meyveler arasındadır. Besin değeri olarak 100 gram karayemiş 75 kalori olan bir meyvedir.

Karayemiş Zararları

Birçok hastalığa karşı faydası olan karayemişin bazı zararları da vardır. Örneğin yapraklarının taze olarak tüketimi zehirlenmelere yol açabilir. Eğer yaprakları tüketilecekse kuru yaprak olarak tüketilmelidir.

“Her şeyin azı karar çoğu zarar” cümlesindeki gibi eğer fazla tüketilirse karayemiş ishale sebep olur. Orman meyvelerine karşı alerjisi olanlar tüketirse alerjik reaksiyon gelişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap