Karamelize Soğan Yapımı İle İlgili Bilmeniz Gereken Püf Noktalar

Karamelize Soğan Yapımı İle İlgili Bilmeniz Gereken Püf Noktalar

Karamelize Soğan Yapımı İle İlgili Bilmeniz Gereken Püf NoktalarSoğan ve sağlık kelimelerinin birbirinden ayrılması düşünülemez bir noktaya geldi. Özellikle son dönemlerde uzmanların en çok tavsiye ettiği yiyeceklerin başında geliyor.

Bunun yanı sıra pek çok türü olmasına rağmen yemeklerde farklı soğan tipleri kullanarak lezzeti arttırmayı sürdürüyor. Tabii ki her soğan türünü her insanın sevmesi mümkün değil. Hatta yemeklerde kullanılan soğan bile bazı insanlar tarafından tercih edilmiyor.

Aynı zamanda karamelize soğan tekniğinin artık vazgeçilmez bir hal aldığını da vurgulamak gerek. Örneğin bazı yemeklerde veya soslarda karamelize etme tekniği çok kullanılır.

Burada da soğan bu teknikle harmanlanıyor ve adeta soğan sevmeyenlerin bile favorileri arasına girebilecek bir potansiyele ulaşıyor. Yediğiniz hamburgerlerin içerisinde tadına aşık olduğunuz soğan aslında karamelize edildiği için size bu kadar lezzetli gelmektedir.

Soğanı Karamelize Ederken Önemli Detaylar

Soğanı Karamelize Ederken Önemli Detaylar

Soğan için karamelize tekniğinin uygulanması sıradan bir uygulama olarak görülebilir. Yapılışı esnasında birkaç ufak detayı önemseyerek alacağınız sonucu çok daha iyi bir noktaya taşıyabilirsiniz.

Öncelik olarak karamelize edilmiş soğanın kullanılabileceği pek çok alan var. Bunların başında soslar geliyor. Ayrıca et ile çok yakışan bir tadı olduğu için hamburgerler, et yemekleri gibi servislerde ön plana çıkabiliyor.

Soğanın karamelize edilme sürecine eşlik eden malzemelerin arasında sıvı yağ, toz şeker, tuz, karabiber ve sirke bulunuyor. En lezzetli halini yakalamak ise bu malzemelerden ziyade hangi sırayla yaptığınızda saklı duruyor. Öncelikle karamelize edeceğiniz soğanları kesinlikle piyaz tekniğiyle doğramanız öneriliyor.

Bu şekilde doğradıktan hemen sonra kavurmak için ocağa alın ve kısık ateşte kavrulduğunu görünceye kadar devam edin.

Son derece sulu bir yapıya sahip olduğu için soğanların suyu salması yaklaşık olarak 10 dakika sürebilir. Suyunu saldığını göremiyorsanız biraz su ekleyerek bu süreci hızlandırabilirsiniz. Tamamıyla sularını salmış olan soğan tavada duruyorken üzerine baharatları eklemeye başlayın.

Tuz ve karabiberi attıktan hemen sonra bir miktar karıştırın. Ardından ise hızlı bir biçimde sirkeyi ilave edin. Yine karıştırırken tam bu esnada da kısık ateşten yüksek ısıya doğru arttırmaya başlayın.

Kavurma işlemine yüksek ateşte devam ederken kesinlikle karıştırmayı bırakmayın. Aksine tamamıyla hazır olana kadar karıştırılmaya devam edilmelidir.

Bu esnada tekniğin ismiyle özdeş olan karamel rengini aldığını göreceksiniz. Soğanların renginin karamele dönmesiyle beraber hazır olduğunu anlayabilirsiniz. Ocağın altını kapattıktan sonra servise hazır hale gelmiş olacak.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol