Karahindiba Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Karahindiba bitkisi papatyagillerden ve çok bulunan bir türdür. Salata ve sebze yemeklerinde kullanarak vitaminlerinden yararlanıp sağlıklı yaşayabilirsiniz.

Yenebilen yabancı bir ot olan karahindiba bitkisi, papatyagiller familyasına ait çayırlarda, bahçelerde arazi üzerlerinde oldukça yaygın şekilde yetişen bir bitkidir. Latince adı Taraxacum officinale olan karahindiba güneyik, arslandişi, çıtlık, acıgünek, cırtlık veya radika isimleriyle de bilinir ve çok yıllık bitkiler sınıfındadır.

Karahindiba Nasıl Bir Bitki Türüdür?

Koyu yeşil renkteki kenar kısımları tırtıklı ve sapsız yapraklar gövdede birleşmektedir. Çiçekleri sarı renkte olur ve papatyaya benzemektedir. İlkbahardan itibaren sonbaharın ortalarına kadar çiçeklenir, sonbaharda ise solar.

Çiçekler kuruduktan sonra karahindibanın tohumlarını barındıran beyaz bir tüy topağına dönüşmektedirler. Bu tüy topağı şeklindeki polenler çok hafif bir rüzgarla bile dağılabilmektedir. Bu şekilde çok geniş alanlara taşınabilen karahindiba bu tohumlar sayesinde çoğalmaktadır.

Karahindiba Bitkisindeki Vitaminler Nelerdir?

A ve K vitaminleri yönünden oldukça zengindir. Bir porsiyonluk karahindiba bitkisi insan vücudunun günlük A vitamini gereksiniminin 2 katı kadarını, K vitaminiyse 9 katı kadarını karşılamaktadır. Bunların yanı sıra C vitamini, demir ve kalsiyum da içermektedir. %5’e varan bir oranda potasyum içermesi nedeniyle, doğal potasyum kaynağı olarak bilinmektedir.

Karahindiba Bitkisinin Faydaları Nedir?

Karahindiba vücuttan toksinlerin atılımını hızlandırır, kemik yapısını güçlendirir, karaciğeri destekler, kan şekerini düşürücü özelliktedir, idrar yolu iltihaplarını engeller, cilde uygulanınca sivilce ve akne sorunlarına iyi gelmektedir, kansızlığa iyi gelmektedir.

Karahindiba Yemeklerde Nasıl Kullanılmaktadır?

Yaprakları salata ve sebze yemeklerinde kullanılmaktadır. Yapraklar çiğ veya pişirilerek tüketilebilir. Çiçekleri ise çay yapımında kullanılır.

Karahindiba bitkisiyle yapılan bazı yemekler ise; karahindiba salatası, karahindiba kavurması, yoğurtlu karahindiba ve zeytinyağlı karahindibadır.

Karahindiba Salatası:

1 demet taze karahindiba
2 yemek kaşıklık zeytinyağı
1 diş sarımsak
1 limonun suyu
Tuz
Taze öğütülmüş karabiber
Pul biber

Nasıl Yapılmaktadır?

Karahindibalar kök kısımlarından kesilir ve iyice temizlenir. Bol suyla yıkandıktan sonra suyunu süzmesi için süzgeç içerisine alınır. Suyu süzen karahindibalar kalın tabanlı bir tava içerisine alınır. Yağ eklemeden tavanın kapağı kapatılır ve en düşük ateşte 5 dakika kadar kendi suyuyla pişmeye bırakılır.

Piştikten sonra ocağın altı kapatılır, limon suyu ve zeytinyağı ilave edilir. Damak tadınız kadar tuz, taze öğütülmüş karabiber ve pul biber ekledikten sonra karıştırın. Salatayı ılık veya soğuk şekilde servis edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap