Karadut Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Kara Dutun Faydaları ve Zararları

Karadut, pekmez ve reçel yapımında kullanılır. Meyve olarak düzenli tüketiminin faydaları vardır. Aşırı tüketimi bazı kişilerde yan etkilere neden olabilir.

Karadut

Karadut Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Kara Dutun Faydaları ve Zararları Bahar aylarında olgunlaşan ve sıkça tüketimi sağlanan bir meyvedir. Dutgiller familyasından olduğu bilinmektedir. Asya kıtasında yetişmesi ile karakterizedir. Ülkemizde de sıkça karadut tüketimine rastlanmaktadır. Ağacının 10-12 metre kadar uzayabileceği belirtilmektedir.

Her mevsim tüketim açısından uygun durumdadır. Hem rengi hem de faydaları açısından oldukça etkileyici bir meyvedir. Meyvesinin yenmesinin dışında karadut suyu da çok fazla tüketilmektedir. Bu da karadut meyvesinin her anlamda faydalı olduğunu ortaya koymaktadır.

Karadut Nasıl Saklanır?

Kara Dutun Faydaları ve Zararları
Kara Dutun Faydaları ve Zararları

Her dönem taze tüketilmesi uygun olan bir meyve olsa da, bazı zamanlarda dondurulmuş şekilde saklanabilmektedir. Dondurucu da saklanması uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. İlk günkü tazeliğinde saklama yapabilirsiniz.

Fakat bilindiği üzere karadut çok narin ve hassas bir meyvedir. Bu nedenle de yıkanması ve temizlenmesi biraz daha özen gösterilerek yapılmalıdır. Karadut nasıl saklanır konusuna gelince de en çok görülen şekillerinden biri dondurularak muhafaza edilmesidir.

Özenli ve titizlikle yıkanıp temizlenen karadut sonrasında bir kağıt havlu üzerine alınarak kuruması sağlanmalıdır. Suyu en iyi şekilde süzülen ve kuruyan karadutlar, ister karadut şurubu isterseniz de karadut pekmezi yapmak için dondurucu da saklama işlemi yapabilirsiniz. Temizlenen meyveleri buzdolabı poşetine dikkatlice yerleştirdikten sonra buzluğa atabilirsiniz. Uzunca bir süre saklama sağlanabilmektedir.

Karadut Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Karadut meyve olarak tüketilebilmektedir. Aynı zamanda karadut yemeklerde nasıl kullanılır diye bakıldığında yemeklerden ziyade daha çok tatlılarda ve pastalarda kullanıldığı görülmektedir. Hem cilde hem de bağışıklık sistemine olumlu etkileri bulunan karadut daha çok pastalarda kullanılan bir meyve olarak dikkat çekmektedir.

Aynı zamanda karadut şurubu da dikkat çeken başka bir tüketim alanıdır. Anneler ve anne adayları tarafından bebeklerde özellikle kullanımına çok sık rastlanmaktadır. Bunu nedeni de çocuklarda çok sık rastlanan solunum yolu enfeksiyonlarını önlenmesini sağlamak içindir.

Karadut ayrıca pekmez yapımında da kullanılmaktadır. Karadut pekmezi birçok hastalık açısından olumlu sonuçları ortaya koymuştur. Özellikle kış aylarında tüketilmesi gribal enfeksiyonlardan koruduğu bildirilmiştir.

Özellikle şurup ve pekmezinin gündüz kahvaltıdan önce yani aç karnına tüketilmesinin daha yararlı olacağı belirtilmiştir. Bu şekilde de kullanılmasının nedeni mide ve bağırsak hastalıklarına karşı iyi gelmesinden dolayıdır.

Karadutun Faydaları

Karadutun Faydaları
Karadutun Faydaları

Karadutun faydaları saymakla bitmez cinstendir. Özellikle içerdiği birçok vitamin ile vücutta birçok olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle de düzenli olarak tüketilmesi de uzmanlar tarafından önerilmektedir.

·       Özellikle halsizlik şikayeti olanların tüketmesi açısından uygundur. İçerdiği vitamin ve mineraller enerji sağladığından dolayı bu konuda şikayeti olanların şikayetlerine çözüm olmaktadır.

·       Sindirim sorunu olan bireylerde sindirimi kolaylaştırdığı belirtilmiştir. Özellikle detoks içeceklerinde de kullanılmasının nedeni bundan dolayıdır. Karadut suyu kabızlık şikayeti bulunanlar için iyi bir antioksidan içermektedir.

·       Karadutun yanı sıra karadut yaprağı da vücutta olumlu gelişimler sağlamaktadır. Özellikle dudaklarda ağız içi sağlığının olumsuz etkilenmesinden kaynaklanan aftların giderilmesini sağlamaktadır. Yapraklarından yapılacak çay bu aftlar içinde iyi bir tüketim olacaktır.

·       Kalsiyum bakımından da zengin olan karadut vücuttaki kas iskelet sistemini de korumaktadır. Kemiklerin güçlenmesine ve ileri yaşlarda oluşacak olan kemik erimesinin önüne geçilmesini sağlamaktadır.

·       Kanserle savaş açısından çok ciddi bir meyve olarak bilinmektedir. Bu nedenle haftalık olarak düzenli bir tüketim sağlanması önemlidir.

·       Ayrıca diyabetin de baş düşmanıdır. Diyabet hastalarının özellikle tüketmesi istenmektedir. Kan şekerini dengelemektedir.

Karadut Nelere İyi Gelir?

Karadut Nelere İyi Gelir
Karadut Nelere İyi Gelir

Karadut hangi şekillerde tüketiliyor olursa olsun birçok şeye iyi gelmektedir. Karadut nelere iyi gelir diye bakıldığında siz de birçok hastalığa iyi geldiğini görmüş olursunuz. Bunların en başında da kolesterolü olan hastalar gelmektedir. Gün içerisinde tüketilecek olan karadut bu konuda alternatif tıp ilacı gibidir.

Kalp ve damar hastalıkları ile ilgili sorun yaşayan bireylerin tüketmesi sonucu bu hastalıkların azaldığını zamanla da ortadan kalktığı yönünde bilgiler alınmıştır. Kalp sağlığını en iyi şekilde korumaktadır.

Kan şekerini düzenlediği açıklanan karadut diyabet hastalığı üzerinde de olumlu etkiler sağlamaktadır. Bu da diyabet hastalarının tüketmesi gerektiğini gözler önüne sermektedir.

C vitamini açısından zengin bir meyve olduğundan dolayı bağışıklık sistemini ciddi anlamda güçlendirmektedir. Olası kış hastalıklarının önüne geçmekte ve enerji oluşumunu desteklemektedir. Özellikle belli yaşlarda kansızlık sorunu yaşayanların karadut şurubu ya da pekmezi tüketmesi önerilmektedir.

Karadut kanser yapan birçok hücrenin oluşumunu engellemektedir. Böylece birçok kanser türüne karşı korumaktadır. Aynı zamanda var olan kanser hastalığı probleminin de atlatılmasını sağlamaktadır.

Cilt üzerinde de önemli etkileri bulunmaktadır. Cildin parlak ve yumuşak görünmesini sağlamaktadır. Yaşlanmaya karşı direnç oluşumunu etkilemektedir. Aynı zamanda sindirim sistemi üzerinde oluşturduğu olumlu etkilerle birlikte kabızlık sorunu yaşanmasını ortadan kaldırmaktadır.

Karadutun İçindeki Vitaminler Nedir?

Karadutun İçindeki Vitaminler Nedir
Karadutun İçindeki Vitaminler Nedir

Karadut hem suyu hem de meyvesi bakımından bolca vitamin ve mineral içermektedir. Karadutun içindeki vitaminler arasında en dikkat çekenleri ve bol miktarda bulunanları C, E ve K vitaminleridir.

Vitaminlerin yanısıra bol ve içerik bakımından zengin minerallerde dikkat çekicidir. Bunlar sıralanacak olursa, demir, magnezyum, çinko ve selenyum açısından zengindir. Alternatif tıp olarak görülmektedir.

Karadutun Kalorisi

Karadutun kalorisi diğer tatlı meyvelere oranla daha azdır. Bu nedenle tüketiminde alacağınız kalori miktarı da değişiklik göstermektedir. 100 Gram karadut yaklaşık olarak 42-45 Kcal’dir.

Karadutun Zararları Nelerdir?

Her meyve ve sebzede olduğu gibi, karadut kontrollü tüketilmelidir. Özellikle önerilen hastalıklar açısından tüketilmesi öngörülse de, aşırı tüketimi vücuda zarar verecektir.

Bu nedenle karadut ne kadar tüketilmeli konusunda bonkör davranılmamalıdır. Her besin kategorisinde olduğu gibi dozunda tüketmekte fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap