Karaciğer Dostu Bir Bitki: Kekreyemiş Kullanım Dozu ve Faydaları

karaciger-dostu-bir-bitki-kekreyemis-kullanim-dozu-ve-faydalari-96361

Karaciğer en önemli organlarımızdan ve ona iyi gelen bitkilerden biri de kekreyemiş. Faydaları olsa da kullanımı dozu abartılmamalı Doktora danışılmalıdır.

Fundagiller familyasına ait bu yemiş bir tür yaban mersinidir. Yetişme alanı oldukça geniş olan bu bitkinin Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da yetiştiğini görmemiz mümkün. Latince adı vaccinium vitis-idaea olan bu yemişin çeşitli kullanım alanları da mevcut. Oldukça faydalı bir bitki olan yemişin kullanım şekiller de farklılık gösteriyor.

Yemeklerde sos olarak kullanılabildiği gibi çay olarak da kullanılıyor. Bu yemişten faydalanmak isteyen kişiler de kekreyemiş hangi eczanede var sorusuna yanıt arıyor. Kekreyemişin faydaları hakkında şunları söyleyebiliriz:

·       İçerisinde sıfır yağ olması bu meyvenin karaciğeri yağlanmaktan kurtarıyor. Aynı zamanda bu meyveyi tüketenlerin vücudundaki yağ oranının azaldığı da görülüyor.

·       Güçlü bir C vitamini kaynağı olması da iyi bir antioksidan görevi görmesinde etkili oluyor.

·       Kekreyemiş ne işe yarar sorusuna verilecek en iyi yanıtlardan biri de kana olan yararlarıdır. Kan basıncını düşürmekle kalmayıp kanı incelten ve oranını artıran bir besin maddesi olarak karşımıza çıkıyor.  İnsan vücudundaki zararlı bakteri ve virüslerin temizlenmesinde de görevi var.

·       Kekreyemiş eğer kaynatılıp tüketilirse mide dostu oluyor. Asit dengeleyici olarak ve gastrit önleyici olarak görev yapıyor.

·       Kekreyemiş neye yarar diye sorduğumuzda alacağımız cevaplardan biri de idrar söktürücü olması. Aynı zamanda mesanede bulunan kum ve taşların da dökülmesine fayda sağlayıp oluşumlarını da engelliyor.

·       Kekreyemiş nasıl kullanılır diye araştıranlar eğer üst solunum yolları rahatsızlıklarından muzdariplerse bu bitki yapraklarıyla birlikte süzerek tüketebilir.

·       Kekreyemiş kaç kilo verdirir sorusuna yanıt arayan, kilo sorunu olan kişiler için oldukça faydalı bir yemiştir. İçerisinde sıfır yağ bulunması dolayısıyla diyet yapan kişilerin gönül rahatlığıyla kullanabileceği bir besindir. Vücutta biriken fazla yağların enerjiye dönüşmesinde etkili olmaktadır.

·       Kekreyemiş kanser riskini azaltan önemli bir besindir. Hücrelerin yapısının korunmasında ve değişime uğramış hücrelerin yenilenmesinde etkilidir.

·       Kekreyemiş ne için kullanılır sorusuna verilecek en güzel yanıtlardan biri de kanda bulunan insülin oranını dengelemesi. Böylece şeker hastalığı oluşumunu engelleme potansiyeline sahip.

Kekreyemiş Nasıl Tüketilir?

Kekreyemiş nasıl yenir sorusuna cevap arayanlar pek çok seçenekle karşılaşıyor. Çayı demlenerek tüketilebildiği gibi marmeladı yapılarak da tüketiliyor.

Özellikle diyet yapanların tercih ettiği kullanım şekli kekreyemişin toz halidir. İsveç kirazı olarak da bilinen bu yemiş ülkede geleneksel olarak tüketilen yemişlerin başında geliyor. Ülke halkı kekreyemişten reçel, meyve suyu ve şurup yaparak faydalanıyor.

Kekreyemişin yaygın olarak kullanım şekillerinden biri çay olarak tüketilmesidir. Kuru ya da yaş olarak kullanımı tercih edilen bu bitkinin çayı hazır olarak da satılıyor. Hazır alımı tercih etmeyenler ise yemişten kendi çaylarını demleyebilirler.

Kekreyemiş Kullanım Dozu Nasıl Olmalı?

Her besin maddesinin fazlasının zarar olduğunu biliyoruz. Kekreyemiş de fazla kullanımı sonrası vücuda zarar verebilecek bitkilerden biri olabiliyor. Kekreyemişin faydaları saymakla bitmezken zararları da olabiliyor. Özellikle gereğinden çok fazla kullanımı zehirlenmeye yol açabiliyor.

Bunun için diyetisyen ya da doktor kontrolünde kullanımı sağlanmalı. Zayıflamak isteyen kişilerin diyet listesine eklediği bu yemişin nasıl ve ne kadar dozda kullanılması gerektiği yine bir uzman yardımıyla belirlenmeli.

Genel olarak kekreyemiş meyvesi kuru olarak tüketildiği gibi yaş olarak da tüketiliyor. Canınız kahve istediğinde yanında eşlik edecek arkadaşı kekreyemiş olabilir. Aşırıya kaçmadan 4 ya da 5 tane kahve yanında tüketebilirsiniz. Sağlıklı atıştırmalık olarak tercih edebileceğiniz bu yemişin günlük kullanımını da 1 tatlı kaşığını geçmeyecek şekilde ayarlamanızda fayda var.

Kekreyemişi Kimler Kullanamaz?

Kekreyemiş kimler kullanamaz sorusuna cevap arayanlar olabilir. Her besin maddesinde olduğu gibi kekreyemişin de zarar verdiği birtakım kişiler bulunabilir. Bunun için bu yemişi kullanmadan önce sıkı bir araştırma yapmakta ve uzmana danışmakta fayda var. Özellikle alerjisi olup bunun farkında olmayan kişiler bulunabilir. Hamileler için doktor kontrolünde kullanımı şarttır.

Gereğinden fazla kullanımı anne adayı için risk olduğu gibi bebek için de zararlı olabilir. Yine kalp ve böbrek hastaları gibi kronik ilaç kullanan kişilerin kekreyemişi kullanırken çok dikkatli olmaları ve doktor kontrolünde tüketmeleri gerekiyor. Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için çaba harcarken uygunsuz kullanım neticesinde sağlığa zarar vermesinin önüne geçmekte fayda var.

Kekreyemiş Nereden Alınır? Kekreyemiş Fiyatı Nedir?

Kekreyemiş nerede bulunur diye araştıran kişiler için birçok seçenek çıkacaktır. Kekreyemişten çay olarak faydalanmak isteyenler için hazır poşet çaylar marketlerde ve aktarlarda bulunabilir. Yine çay olarak tüketilecek kekreyemiş tozu ise eczanelerde ya da aktarlarda bulunabilir.

Bunların yanı sıra sağlıklı atıştırmalık olarak tercih edilebilecek bu yemişin kurusu da aktarlardan temin edilebilir. Reçel, meyve suyu ya da marmeladını tercih edenler ise büyük marketlere veya yöresel lezzetlerin bulunduğu alanlara uğrak yapabilir.

Kekreyemişin kullanım şekline göre fiyatlandırma yapılmaktadır. Poşet çayları ya da toz halinde satış fiyatları farklı olduğu gibi reçel, meyve suyu gibi türlerinde de fiyatları farklılık göstermektedir. Genel olarak bu yemişten elde edilen ürünler her bütçeye uygun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol