Karabük İçin Detaylı Hava Durumu

Karabük Hava Durumu tahminlerini devletimizin, Hizmeti olan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından anlık olarak alınmaktadır. Burada aldığımız tahminler Rüzgar bilgisi sıcaklık derecesi ve hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

°C Başında yazan anlık olarak sıcaklığı göstermektedir. Hemen sağında yer alan görseller ise Hava hakkında genel bilgilendirmeyi içerir.

Karabük Hava Durumu Tahmini

Karabük için Son dakika Anlık Ortalama Hava Durumu

KARABUK

Karabük için 5 Günlük Hava Tahmini

KARABUK

NOT : 

Güncelleme her gün saat 14.00‘e kadar yapılmaktadır. (TSi)

Saatlik tahminlerde “Beklenen Hadise” kısmında verilen hava durumu, geçmiş 3 saatlik periyot içindeki hâkim hava durumunu göstermektedir.

Saatlik tahminlerde “Rüzgâr Hamlesi” kısmında verilen değer, geçmiş 3 saatlik periyot içinde rüzgâr hızındaki ani artışı temsil etmektedir.

Saatlik tahminlerde “Hissedilen sıcaklık”, aynı saatte tahmin edilen hava sıcaklığı ile nispi nem ve rüzgâr değerlerine göre hesaplanmaktadır. Bu sıcaklık, iklimsel çevre, giysilerin ısı direnci, vücut yapısı ve kişisel durumdan olduğu kadar, termometre sıcaklığı, nispi nem, rüzgâr ve radyasyon gibi dört meteorolojik faktörden etkilendiği için sübjektif bir kavramdır.

Diğer tahmin bilgileri, tahmini yapılan zaman civarında beklenen değerleri göstermektedir.

HAVA TAHMİNİ simgeleri Ne anlama Geliyor ?

hava-simgeler-1
hava-simgeler-2
hava-simgeler-3

Karabük

Karabük, Türkiye’nin 78.ili olarak ilk kez 1995 yılında bu statüyü kazanmıştır. Ortalama bir yüzölçümüne sahip olması hem Zonguldak hem de Çankırı ilçelerinin ayrılarak Karabük dahiline geçmesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca Atatürk’ün emriyle 1937’de kurulmuş Karabük demir çelik fabrikası yörenin en önemli sanayi atılımlarından birisi olarak görülmüştür. 

Karabük nüfusu 243.614 seviyesinde iken popülasyonunun 121.739’unu kadınlar, 121.875’ini ise erkekler oluşturmaktadır. Veriler 2022 yılında paylaşılan veriler olup Karabük nüfus oranını hesaplamamıza da yardımcı olmaktadır. Şehrin telefon alan kodu 0370 olup, plaka kodu olarak ise 78.şehir olmasından dolayı 78 kullanılmaktadır. 

Karabük Coğrafi Konum

Karabük coğrafi olarak tabii ki Zonguldak ve Çankırı’nın olduğu noktada yer almak durumundadır. Bu iki şehrin ilçelerinin ayrılarak Karabük’ü oluşturuyor olması sebebiyle batısında Zonguldak ile sınır komşusudur. Güney cephesinde ise Çankırı ile sınırı vardır. Ayrıca şehrin doğusunda Kastamonu, kuzeyinde ise Bartın ile sınırı olduğunu görebiliyoruz. Güneybatıdan da Bolu ile komşu olan şehir toplamda 4.142 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahiptir.

Karadeniz bölgesinde yer alan Karabük denize kıyı şeridi olmayan iç kesim şehirlerinden birisidir. Ayrıca nüfusu göz önüne alındığında kilometrekareye düşen insan sayısının 59 olduğunu da vurgulamak gerekiyor. Toplam yüzölçümünün %68’inin ormanlarla kaplı olması sebebiyle ormanlık alan açısından önde gelen iller arasındadır. 

Karabük Hava Koşulları

Teknik olarak Karadeniz bölgesinin batı kesiminde yer almasından dolayı ılıman bir iklim türü olan Karadeniz iklimine sahip olması beklenir. Fakat burada temel belirteçlerden birisi kıyı şerididir. Karadeniz’de kıyı şeridine yaklaştıkça nem artar, daha fazla yağış görünür ve aynı zamanda ılık bir hava akımı hissedilir. Dolayısıyla Karabük bu noktada Karadeniz iklimini çok net bir biçimde yansıtmaz.

Daha çok karasal iklime yakın bir hava koşuluna sahiptir. Yıl içerisinde alınan sıcaklık değerleri incelendiğinde ortalama 13.2 derece ile karşılaşılabiliyor. Aynı zamanda yılın en soğuk ayı olarak belirlenmiş olan Ocak ayında ortalama sıcaklık 2.6 derece iken en sıcak ay olan Temmuz ayında da ortalama sıcaklık 23.1 dereceyi göstermektedir. 

Karabük Tarihi ve Kültürü 

Karabük son derece ağaçlık bir bölge olduğundan dolayı ismini kara ile bük kelimelerinin birleşiminden almıştır. Yani teknik olarak kara çalılık ismi zamanla birleşerek Karabük şeklinde tınlamaya başlamıştır. Şimdiye dek Karabük özelinde bir arkeolojik çalışmaya imza atılmadı. Yine de civar ilçelerde bilhassa Eskipazar ve Ovacık için Tunç çağına kadar uzanan bir tarihi buluntu ortaya çıkarıldı.

Yani teknik olarak Karabük civarında M.Ö 2.500 yılından bu yana insan medeniyeti yaşamaya devam ediyor. Hititlere, Friglere ve Perslere kadar uzanan bu geniş tarih ölçeği kültürü de inanılmaz bir boyuta taşıyabiliyor. Şehirde Hadrianapolis antik kenti, incekaya su kemeri, şeker kanyonu, bulak mağarası kesinlikle görülmesi gereken noktalardır. Halk oyunları ve evlilik geleneklerinin yanı sıra aynı zamanda çok çeşitli bir zanaat yelpazesine de Karabük’te rastlamak mümkündür. 

Karabük Mutfağı

Lezzetli bir gezi rotası belirlemek istiyorsanız mutfak kültürüne eğilmek zorundasınız. İşte bu yüzden de Karabük mutfağı size aradığınızı verme potansiyeline sahiptir. Safranlı zerde, höşmerim, etli yaprak dolması ve mısır çöreği gibi aslında civar bölgelerde de çokça karşımıza çıkan yemekler geleneksel tatlar arasında yer alır. 

Ayrıca kuyu kebabı için en önemli konumlardan birisi Karabük olarak bilinir. Yine borana, bandırma, çullu börek ve Safranbolu bükmesi ile ağzınızın tadını yerine getirebilirsiniz. Gerçekten çorbadan ana yemeğe, tatlıdan hamur işine kadar uzanan zengin mutfak kültürü sayesinde Karabük daha fazla turist çekmeyi başarıyor.

karabük hava durumu, karabuk hava durumu, hava durumu karabük, karabük hava durumu 5 günlük, karabükte hava durumu, hava durumu karabuk, karabük hava durumu saatlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap