Karabiber Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Saklama Koşulları ve Faydası

Karabiber uygun koşullarda saklanırsa uzun süre dayanır. Hastalıklara iyi gelen bu baharatın faydaları çoktur ama bazı kişiler için zararları olabilir.

Karabiber

Karabiber Piperaceae ailesinden gelen, genellikle baharat için kurutulan ve çiçek açan bir asma türüdür. Taze ve tamamen olgunlaştığında, büyüklüğü yaklaşık olarak 5 mm’dir ve koyu kırmızıdır.

Karabiber, Güney Hindistan’a özgü bir türdür ve başka tropik bölgelerde de yaygın olarak yetiştirilmektedir. Vietnam, 2013 itibariyle dünya da en çok karabiber üreten ülke olmuştur. Uzun yıllar hem lezzet hem de geleneksel tedavilerde bir ilaç olarak öğütülmüş, kurutulmuş ve pişmiş karabiberler kullanılmıştır.

Bu baharat, dünyanın en çok işlem gören ürünüdür ve dünyadaki mutfaklara eklenen en yaygın baharatlardan biridir. Kolaylıkla bulunabilir ve karabiber değirmeni ile toz haline de getirilebilir.

Karabiber biberin yeşil, olgunlaşmamış demetlerinden üretilir. Baharatın taneleri hem temizlemek hem de kurumaya hazırlamak için sıcak suda biraz pişirilir.

Isı sayesinde biberin hücre duvarları yırtılmakta ve kurutma sırasında esmerleşme enzimlerinin çalışmasını sağlamaktadır. Taneler güneş ısıyla veya makinede birkaç gün boyunca kurutulur ve bu sırada tohum etrafındaki biber derisi büzülür ve ince, buruşuk siyah şekilde kararır.

Karabiber Nasıl Saklanır?

Baharatları her mutfakta çok fazla kullanıyoruz. Onlar sayesinde yemeklerimizi tatlandırıyoruz. Ancak bazı baharatlar nasıl saklanır bilmiyoruz.

Doğal olarak da onlar böcekleniyor ya da koku yapıyorlar. Karabiber nasıl saklanır sorunun cevabını öğrenelim. En bilinen saklama yöntemi, baharatları havayla temas etmeyen kapaklı kaplarda saklamaktır. Eğer kapalı yerde kalmazlarsa kullanım süreleri kısalıyor.

Cam kavanozlar yerine güneş ışığına maruz kalmayan seramik kavanozları tercih etmek daha kullanışlı olur.

Yerden tasarruf etmek ya da kolay erişebilmek adına buzdolabının ya da fırının üzerine, ocağın yanına koymamak daha sağlıdır. Baharatlar serin yerlere alışmışlardır sıcak yerlerde çabuk bozulurlar. Pul biber, toz biber, köri gibi sıcaklıktan çok etkilenen baharatlar buzdolabında yer almamalılar.

Karabiber Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Özellikle kış aylarında sıklıkla kullanılan baharatlardan olan karabiber toz veya tane olarak kullanılabilir. Keskin tadını ve acı oluşunu dengeli kullanmak gerekir. Az bir miktarda bu baharatı kullanmanız bile yemeğinizi lezzetlendirmeye yetecektir.

Salçalı yemeklerde, pilavlarda, sebze yemeklerinde, beşamel sos vb. birçok yemekte tane veya karabiber değirmeni ile çekerek toz halde kullanabilirsiniz.

Karabiber Faydaları

Bazı yiyecekler beslenme açısından diğerlerine göre çok daha sağlıklıdır ve bazı yiyeceklerin sağlık yararlarının ekstra faydalı olduğu düşünülmektedir. Karabiber de böyle bir örnektir. Bu baharat sadece faydalı bir lezzet veren bir baharat değil, aynı zamanda mineral ve besin kaynağıdır. Karabiber faydaları sayılamayacaktır kadar çoktur.

·       Karabiber tüketimi sindirimi geliştirerek midedeki hidroklorik asit salgısını artırır ve sindirimi kolaylaştırır. İshal, kabızlık ve kolik gibi bağırsak sorunlarına oldukça iyi gelir.

Karabiber ayrıca bağırsak gazı oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve diyete eklendiğinde terlemeyi ve idrara çıkmayı sağlar. İyi bir sindirim ile kilo kaybına yardımcı olur, vücudunuzun daha iyi çalışmasını sağlar ve ciddi gastrointestinal rahatsızlıkları önler.

·       Karabiber içindeki piperin bir anti-enflamatuardır. Son zamanlarda araştırmacılar, piperinin ağrı algısı üzerindeki etkilerini incelemişlerdir. Sonuçlar ağrı algısı ve iltihabı azalttığını göstermiştir. Kısacası, karabiber bitkisi doğal bir ağrı olarak bilinmeye başlamıştır.

·       Bu biber, cildin bazı bölgelerinin normal pigmentasyonunu yitirmesine ve beyazlaşmasına neden olan bir hastalığa da oldukça iyi gelmektedir. Baharattaki piperin içeriği melanosit pigment üretmek için cildi uyarabilir.

·       Ayurveda uygulamalarında, soğuk algınlığı ve öksürük tedavisi için içeceklerin içine karabiber öğütücü ile çekerek eklenir.

Bu bitki aynı zamanda sinüzit ve burun tıkanıklığının açılmasını sağlar. Solunum sisteminde mukus ve balgam birikintilerinin parçalanmasına yardımcı olarak balgam söktürücü olarak çalışır. Karabiber ve diğer aromatik baharatlarla yapılan çorbalar soğuk algınlığı ve öksürük tedavisinde kullanılır.

·       Çalışmalar, karabiber bitkisi içeriğindeki piperinin, fazla sayıda kanser türüne karşı koruyucu özellik göstermiştir.

·       Araştırmalar, hapşırmanıza neden olan karabiber içindeki piperin bileşiminin aynı zamanda yağ hücreleriyle de mücadele ettiğini ortaya çıkardı. Araştırma, karabiberin kilo ile ilgili sorunların tedavisinde kullanılabileceğini gösteriyor.

Karabiber Nelere İyi Gelir?

Kış aylarında en çok soğuk algınlığı gibi hastalıklardan şikâyet ederiz. Soğuk algınlığını gibi üşütmeye dayalı hastalıklarda çorbalarınızda, yemeklerinizde hatta soğuk algınlığı için tükettiğiniz çaylarınıza bile karabiber öğütücü ile baharatı çekerek ekleyebilirsiniz. Bu sayede antibiyotik etkisi oluşturacaktır ve hastalığı daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır.

Karabiber nelere iyi gelir sorusunu bir diğer cevabı ise saçlarınızdır. Saçların güçlenmesine ve saç derisindeki kepek gibi rahatsızlıkların tedavisi için limon yağı ile karışımını kullanabilirsiniz.

Karabiber İçindeki Vitaminler

Sıcak iklimlerde yetişen karabiber meyvesinin aynı zamanda beyaz olanı da vardır. İçeriğinde potasyum, magnezyum, demir, K ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Güçlü bir anti inflamatuar olan karabiber, vücudun ihtiyacı olan A vitaminin de yüzde 70’ini karşılayabilir. Karabiber içindeki vitaminler oldukça fazla sayıdadır.

Karabiber Kalori

Evlerimizde oldukça fazla kullandığımız karabiber kalori açısından oldukça düşüktür. Hem zayıflamaya yardımcı olur hem de yemeklere tat katar. Bu besinin 100 gramında 251 kcal kalori, ayrıca besinin 1 bıçak ucu yani 1 gramlık miktarında 3 kalori bulunmaktadır.

Karabiber Zararları

Karabiber oldukça acı bir baharattır. Bu yüzden midede yanma hissi oluşturabilir. Yemeklerde fazla kullanılması midede yanmalara neden olabilmektedir. Ancak bu yanma hissi geçici bir etkidir.

Yan etkiler arasında ölüm de olabilir ancak bu çok nadir karşılaşılan durumlardan biridir. Karabiber doğrudan tüketildiğinde özellikle çocuklar tarafından solunduğunda akciğerlere kaçabilir.

Akciğerlere kaçması sonucu ölüme neden olması karabiber zararları arasında en tehlikeli olanıdır. Bu nedenle tek başına değil mutlaka gıdalar ile karıştırılarak tüketilmelidir.

Bu baharat gözlerde ve deride yanmaya neden olabilir. Karabiber gözlere veya deriye temas etmesi her ikisi üzerinde de yanmalara kızarıklıklara yol açabilir.

Deride kaşıntı, kızarıklık yapabilir. Ayrıca şişme oluşması da karabiber zararları arasındadır. Bu baharattan bazı hastalıklarda uzak durulması gerekir. Örneğin Siklosporin A, kolinerji ve sitokrom tarzı hastalıkları bulunan kişilerin karabiber tüketiminden uzak durmaları gerekmektedir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap