Kap Kacak Tava Temizliği Nasıl Yapılır?

kap-kacak-tava-temizligi-nasil-yapilir-55572

Kap kacak yani tencere ve tavaları kazıyarak temizlemek doğru değildir. yanık ve yağ lekelerini çıkarmak için karbonat gibi doğal yöntemleri deneyebilirsiniz.

Mutfağımızın bel kemiği olarak görülebilecek olan kap kacaklar nereye gidersek gidelim vazgeçilmezlerimizdir. Bir eve taşınıldığında ilk onlar alınır. Çünkü yemek pişirmek için yeterli donanımı sağlarlar. Çoğunlukla emaye olan tava ve tencereler kap kacak denilince ilk akla gelenlerdir. Ancak farklı malzemelerden yapılmış olan diğer mutfak eşyaları içinde bu tanım kullanılabilir.

Günümüzde kap kacak temizliği yapmanın farklı formlarına rastlayabiliriz. Örneğin yanıklardan şikâyetçi olanlar yanık izleriyle mücadele ederken birçok kişinin savaştığı nokta yemek artıklarının oluşturduğu pis katmanlardır. Bunların tümünden arınmak içinse doğal yöntemler var. Tabi yine de kimyasal içerikli temizleyicilere başvurabilirsiniz.

Tava ve Tencerelerdeki Yağ İzleri Nasıl Temizlenir?
Bilhassa tavalarda olsa da tencerelerinde alt kısımlarında siyah ve kahverengimsi tonlarda yağ birikintileri vardır. Aslında bu yağ birikintileri zamanla buraya doluşarak alevin verdiği etkiyle yanarak bu duruma gelmişlerdir. Dolayısıyla her ocağı açtığınızda çok daha fazla yanarak tümleşik bir vaziyete dönüşürler. Oysa bunlardan tencere ve tavaları ayırmak sandığınızdan daha kolaydır.

Bir bardak suyun içerisine yarım bardak klor suyunu ekleyerek karıştırdıktan sonra 2 yemek kaşığı kabartma tozu eklemelisiniz. Eklediğiniz malzemelerin ardından bu karışımı sürülmeye hazır kıvama getirip tavanın alt kısmına sürmeniz gerekir. Tabi yağ izlerinin yoğunluğu tencerenizde daha fazlaysa uygulamaya oradan başlamanız mümkün.

Ardından sıvıın üzerine havlu örtmeniz gerekecek. Ancak havluyu tamamıyla ıslatarak kapatacağınız için dikkatli olmalısınız. Havlunun hemen hemen 15 dakika durması önemli bir noktadır. Uygulamanın ardından yapmanız gerekenlerden birisi sabunla çok iyi bir biçimde bu karışımdan tava ve tencereleri arındırmaktır. Sabunla yıkamanın sonrasında durulama işlemiyse daha önemlidir.

Tavalardan Yanık İzleri Nasıl Çıkar?

Yanık izleri çoğunlukla makarna gibi besinlerin dibinin tutmasından kaynaklanıyor. Haliyle su bulunmadığından kolaylıkla dibe yapışmalar oluyor. Uzun süre yıkanmaması ise yanık izlerinin yer edinmesine katkı sağlıyor. Dolayısıyla kap kacak temizliği yaparken yanık izlerini temizlemek istediğiniz zaman kazıma noktasına getirmeniz gerekecektir.

onat ile kapladığınız yanık izlerini yerinden söküp atabileceksiniz. Yapmanız gereken tek şey karbonatla yanık izlerinin üzerini kapadıktan sonra üzerine çok fazla olmayacak şekilde su eklemektir. Ölçü olarak yarım bardak dahi yeterli olacaktır.

Sonrasında ise tavanın yanık izi temizlenir mi sorusunun en önemli noktasına geliyoruz. Yapacağınız karbonatlı suyun yanık izleri üzerine etkisi kısa zamanda dikkat çekecektir.

Bu etkiyle beraber elinizde bir araçla bunları kazımaya başlayabilirsiniz. Kolayca kazıma işlemini tamamlayıp kap kacak temizliğinde yanık izlerini hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Telle ovalamak yerine bu kazıma uygulamasını yapmanız kısa vadede sonuç almanızı sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap