Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kansızlığa iyi gelen yiyecekler denildiğinde bilinmesi gereken en önemli nokta vücutta var olan kansızlığın nereden ve niçin kaynaklandığıdır. Bununla beraber ..

Kansızlığa iyi gelen yiyecekler denildiğinde bilinmesi gereken en önemli nokta vücutta var olan kansızlığın nereden ve niçin kaynaklandığıdır.

Bununla beraber genel manada kansızlığa iyi gelen yiyecekler; içerisinde demir minerali, folik asit veB12 vitamini içeren besinlerdir.

Kanda hemoglobin proteininin üretilmesini sağlayan demir, vücuda yetersiz alındığında yâda alındığı halde bir nedenden dolayı yeterli yararlanılamadığında buna bağlı olarak hemoglobin miktarı yavaşça düşer ve bunun sonucu olarak ta iştahsızlık, kilo kaybı, kabızlık ve baş ağrısı gibi sorunlara neden olmakta, duygu durum bozukluğu ve konsantrasyon eksikliği gibi olumsuz etkiler gözlemlenmektedir.

Genelde yetersiz, dengesiz ve düzensiz olarak beslenme alışkanlıklarına bağlı şekilde gelişmekte olan kansızlık, vücuda gerekli olan minerallerin yeterince alınamaması ve bunun sonucu olarak yeterli seviyede kan üretilememesi sonucu oluşmaktadır.

Ancak varsayılan beslenme eksikliği dışında olmak üzere kanser, siroz ve anemi gibi bazı hastalıklarda kandaki eritrosit seviyesinin düşmesine neden olmaktadır. Bu konuda genel sağlık kontrollerimizi aksatmamamız gerekiyor.

Bu bağlamda kansızlık, mutlak araştırılması ve irdelenmesi gereken bir belirti olup kansızlığa neden olan etkenin mutlak surette saptanması gerekmektedir.

Etkenden bağımsız olmak kaydıyla kansızlık ne surette gelişirse gelişsin vücutta dikkat eksikliği, kasılmalar, güçsüzlük ve aşırı yorgunluk haline neden olmaktadır.

Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler Hangileridir?

Kansızlıkla mücadele amaç kandaki eritrosit sayısını artırmak olduğu için başta demir ve B12 olmak üzere gerekli tüm mineral ve vitaminlerin yeterince vücuda alınması gerekmektedir.

Kansızlığın tedavisinde bilinmesi gereken nokta kansızlığın seviyesidir. Küçük oranlardaki bir kansızlıktan bahsediliyorsa çeşitli gıdalar yoluyla B12 ve demir alımı sorunu çözmek için yeterli iken yetersizliğin daha şiddetli olduğu durumlarda ve doktora danışılmak kaydıyla demir ve B12 takviyeleri kullanmak faydalı olacaktır.

Kansızlığa iyi gelen yiyecekler adı altında genel bir liste yapmak mümkün olsa da bahsedilen liste sadece kansızlık açısından oluşturulduğundan vücutta başka sorunlara neden olabilmektedir.

Örneğin kansızlığa iyi gelen bir A besini aynı zamanda yüksek kolesterollü yâda şekerli olabilir. Bu nedenle kansızlık sorununu çözelim derken vücutta ciddi başka sıkıntılara neden olunabilmektedir.

İşte tüm bunlara bağlı olarak kansızlıkla ilgili genellenmiş listelere itibar etmek yerine önce gerekli doktor kontrollerinden geçip sonrasında diyetisyene gidilmeli, genel sağlık durumumuz da göz önünde bulundurulmak suretiyle kansızlıkla ilgili bir liste hazırlanmalıdır.

Genel Anlamda Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Uskumru:

Başta sardalye, somon ve ton balığı olmak üzere balıkların çoğunluğu B12 vitamini açısından oldukça zengin olmakla birlikte, 100 gram uskumru balığı günlük B12 vitamin ihtiyacımızın yaklaşık 3 katı civarında B12 vitamini içermektedir.

Kuzu Ciğeri:

Yüksek kolesterol içeren kuzu ciğeri A, K, B6 vitaminleriyle selenyum, bakır, çinko ve manganez bakımından da oldukça zengin olup 100 gram kuzu ciğeri günlük B12 vitamini ihtiyacımızın yaklaşık 12 katını ve günlük demir ihtiyacımızın yaklaşık yarsını karşılamaktadır.

Sığır Eti:

Çinko, B12 ve selenyum açısından zengin olan sığır eti, B6, kalsiyum, niasin, potasyum, fosfor, magnezyum, E vitamini, riboflavin ve tiamin yönünden de zengindir. 100 gram sığır eti günlük demir ihtiyacının % 10’nu karşılamaktadır.

Kuzu Eti:

Günlük B12 ihtiyacının % 40’nı ve günlük demir ihtiyacının % 10’nu 100 gram kuzu etiyle karşılayabilmekteyiz. Ancak kuzu eti, doymuş yağ oranının yüksekliği nedeniyle dikkatlice tüketilmesi gerekmektedir.

Yumurta:

70 gram ağırlığındaki bir adet yumurta günlük demir ihtiyacımızın 1/20 sini ve B12 ihtiyacının 1/10’nu karşılamakta olup yine kolesterol seviyesindeki fazlalık ve içeriğindeki doymuş yağların yüksekliği açısından dikkatlice tüketilmelidir.

Beyaz Peynir:

Günlük kullanılması gereken demir ihtiyacının % 4’nün ve günlük B12 vitamini ihtiyacının % 28 ni 100 gram beyaz peynir tüketimiyle karşılayabilmekteyiz. Ancak yine peynirde dikkatlice tüketilmesi gereken besinler grubunda.

Tavuk:

Vücudumuzdaki kolesterol oranında oluşan düşüklük nedeniyle kırmızı ete tercih edilen tavuk, günlük B12 vitamini ihtiyacının % 6’sını, demir ihtiyacının ise yine % 6 sı nı karşılamaktadır.

Tavuk eti bunlardan ayrı olarak protein, niasin, fosfor, selenyum ve B Vitamini bakımından da oldukça zengindir.

Brokoli:

Brokoli tam bir mineral deposu olup magnezyum, kalsiyum, selenyum ve fosforun yanında A, C, K ve B6 bakımından da zengindir.

Günlük tüketeceğimiz 100 gram brokoli toplam demir ihtiyacımızın % 4 nü karşılamaktadır.

Ispanak:

Çiğ ıspanağın 100 gramı günlük alınması gereken demir miktarının yaklaşık % 15 ne denk gelmekte olup çinko, kalsiyum, potasyum, manganez ve bakır minerallerince de zengindir.

Ayrıca ıspanak; folat, B6 vitamini, K vitamini, C vitamini ve A vitaminince de zengindir.

Portakal:

Orta boy bir portakal demir ihtiyacının % 1’ni karşılamakta olup, C vitamini açısından da oldukça zengindir ki bu özelliği sayesinde bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

Muz:

Ortalama büyüklükteki 1 tane muz günlük demir ihtiyacının % 2’sini karşılamakta olup manganez, c vitamini, lif, potasyum ve B6 vitamini konusunda da zengindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap