Kanserin Nedenleri ve Sık Görülenler

Kanserin Nedenleri ve Sık Görülenler Kanser hastalığın birçok türü var ama bazıları var ki sık görülenler arasında yer alıyor. Tabii, bu durumun da bazı nedenleri ve belirtileri var.

Kanserin Nedenleri ve Sık Görülenler Kanser hastalığı son yılarda çok fazla görülen bir hastalık olarak görülmektedir. Kanserin nedenleri henüz tam olarak bilinmemesi de bu hastalığın sinsice ilerlemesini gün yüzüne çıkarmaktadır.

DNA’da yaşanan bölünmelerde kontrolsüz bir bölünme meydana gelir. Bu kontrolsüz bölünme sonucunda belli hücreler ortaya çıkar ve bu hücrelere kanser hücreleri adı verilmektedir.

Bu kanser hücrelerinin bir araya gelmesiyle birlikte tümörler oluşmaktadır. Bu tümörler iyi huylu ve kötü huylu tümörler olmak üzere iki çeşide ayrılmaktadır. Bu kanser hücreleri bazı durumlarda kan ve lenf dolaşımı ile vücudun başka organlarına da zarar verebilmektedir. Böyle olduğunda da buna metastaz denmektedir.

Kanserin Nedenleri ve Sık Görülenler

Kanser türleri kan tahlillerinde belli olur mu diye bakıldığında bu konuda yapılacak olan tam kan sayımı ile ortaya çıkabilmektedir. 

En sık görülen kanser türleri arasında göğüs, akciğer, beyin, rahim ağzı ve cilt kanserleri yer almaktadır. Vücutta yerleşim gösteren yere göre adlandırılmaktadır. Bu nedenle çok çeşitli kanser türeri bulunmaktadır.
Yapılan araştırmalardan elde edilen verilerde bu hastalığa yakalanma oranı çok fazladır.

Dünya üzerinde yaklaşık olarak her yıl 10 milyondan fazla kişi kanser hastalığına yakalanmaktadır. Bu hastalardan 7 milyona yakını da hayatını kaybetmektedir. En zor kanser türleri arasında yer alan akciğer ve bağırsak kanserlerinde bu ölümler daha sık görülmektedir.

Son ana kadar belirti vermeyen ve sinsi bir şekilde ilerleyen bu iki kanser türü daha çok ölüme sebebiyet vermektedir.
Kanser belirtileri arasında değişkenlik gösteren faktörler olabiliyorken, değişmeyen faktörlerde bulunmaktadır.

Değişmeyen faktörler arasında yer alan yaş, cinsiyet ve genetik miras yer almaktadır. Değişmeyen faktörler arasında sosyal yaşamdan kaynaklanan etkiler bulunmaktadır. Bunlar arasında yer alan özellikle etkilediği çok konuşulan tütün ve tütün ürünleridir. Bu kanser vakalarında en baş düşman olarak görünmektedir.

Arkasından gelen bazı faktörleri de sayacak olursak, gıdalarda bulunan katkı maddeleri, hava kirliliğine oluşacak olan faktörler ve kimyasal faktörler yer almaktadır. Bu faktörlerden oluşan riskleri göz önünde bulundurulduğunda biri ya da bir kaç tanesi hastalığa neden olabilir.

Kanserin Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Kanserin Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir

Kanserin nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte kesin olan şeyler arasında sayılabilecekler bu hastalığın belli bir türünü geçirmiş olan aile bireylerinden gelen aile öyküsü ve yukarıda sayılan etkenler nedenler arasında sayılabilmektedir.

Çevresel faktörler değiştirilerek bu konuda yapılması gerekenler yapılarak risk azaltılabilmektedir. Fakat değişmeyen bir durum olan genetik faktörler için de erken tanı ve tedavi önemli bir adımdır.

Eğer aile bireylerinden bu konuda muzdarip olan bireyler varsa mutlaka rutin kontroller yaptırılmalıdır. Böylelikle erken dönemde yapılan tanı ve teşhis hayat kurtaracak nitelikte olabilmektedir.

Diğer açıdan kanserin belirtileri sayılabileceklere dikkat edilmelidir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Her ne kadar oluşum gösterdiği yere göre farklı belirtiler gösteriyor olsa da dikkat çeken ortak belirtiler mevcuttur.

Bunların arasında en dikkat çeken belirti; sebebi açıklanamayan aşırı kilo kaybı gelmektedir. Kilo kaybına bağlı olarak gerçekleşen halsizlik de gelişmektedir. Kronik bir halsizlik ile birlikte vücutta meydana gelen güçlü ağrılar oluşmaktadır.

Özellikle sık görülen kanser türleri arasında yer alan meme kanserinde oluşan tümörlerde ele gelen topaklanmalar dikkat çekmektedir.

Bu nedenle her yaş dönemlerinde kadın ya da erkek ara ara meme muayenesi yapması öngörülmektedir. Koltuk altı ya da meme bölgesinde ele gelen sertlikler olduğunda bu konuda mutlaka bir uzman yardımı gerekmektedir. Bu kitleler sert ve hareketsiz olmaktadır. Dikkatli bir muayene ile birlikte fark edilmektedir.

Her kanser türünde kanserin nedenleri farklılık gösterse de bu konuda rutin kontroller sırasında erken dönemde tanı konulabilmektedir. Durum böyle olunca da kurtulma ve hastalığı yenme durumu çok daha hızlı bir şekilde sağlanabilmektedir.

Kanser türleri ve ölüm nedenleri ile alakalı bir araştırma yapıldığında ortaya çıkan sebepler arasında kişilerin bir uzmana başvuru yapmadan önce zaman kaybetmelerinden kaynaklanmaktadır. Yukarıda sayılan belirtilerden biri ya da birkaçından şüpheleniyorsanız mutlaka bir uzman denetiminde kontrollerinizi yaptırmanız tavsiye edilmektedir.

Sık görülen kanser türleri arasında yer alan ve başı çeken akciğer kanseri en tehlikeli ve en sinsi ilerleyen kanser türüdür. Daha sinsi ilerlediğinden son evrelerde fark edilebilmektedir.

Bunun dışında cilt kanseri, meme kanseri, prostat kanseri, kolon kanseri ve mide kanseri de en sık görülen kanser türleri arasında sayılabilmektedir.

Her ne kadar kadın ve erkeklerde görülme sıklıkları değişkenlik gösterse de her cinsiyetin bu konuda ciddi önemler göstermesi gerekmektedir. Fakat bilinen başka bir durum ise hem erkek hem de kadınlarda en sık görülen çeşidi deri kanseri olduğu bilinmektedir.

Kanserin nedenleri bilinmemekle birlikte tüketim alışkanlıklarının farklılaşması ve artık günümüzde yaşanan ve oldukça maruz kalınan radyasyonun da bu konuda etkileri oldukça fazla olduğu öne çıkan belirtiler arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap