Kamkat Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları, Zararları ve Kalorisi

Kamkat ülkemizde turunçgillerin karışımı gibidir. Yemeklerde kullanımı lezzeti artırırken düşük kalorisi ve c vitamini ile vücuda faydaları olan bir meyvedir.

Kamkat

Kamkat Asya kıtasında yetişen turunçgillere ait bir meyvedir. Şekil olarak limona, renk olarak ise portakala benzemektedir. Kokusu ise bergamota benzemektedir. Sonbahar aylarında meyve vermeye başlar. Ocak ve mart aylarında olgunlaşır.

Asıl memleketi Çin olan bu meyve Türkiye’de de yetişmektedir. Çin’de özellikle yemeklerden sonra tatlı olarak tüketilir. Türkiye’de yetişme bölgesi Akdeniz’dir.

Kabukları soyularak yenen limon ve portakaldan farklı olarak kamkat kabuğu soyulmadan yenen turunçgiller arasında tek meyvedir. Ekşi-tatlı bir tada sahiptir.

Altın portakal olarak da bilinen kamkat genellikle süs bitkisi olarak yetiştirilir. Narenciye ailesine ait diğer meyvelerden farklı olarak kamkat saksıda yetiştirilir. Saksıda ağaç olarak yetişen bu meyve ağacının boyu yaklaşık olarak 4 metre Kadardır.

Kamkat Nasıl Saklanır?

Kamkat tezgahta birkaç gün saklanabilir. Ancak kamkat uzun süreli  saklama isteniyorsa buzdolabında vakumlu poşetler ya da vakumlu kaplar içinde iki hafta gibi bir sürede tazeliğini koruyabilir.

Kamkat Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kabuğu soyulmadan yenen bir meyve olan kamkat genellikle çiğ olarak tüketilir. Güzel kokusu ile kek, kurabiye, pasta, salata, reçel ve yemek yapımında kullanılabilir.

Kamkat reçel, marmelat yapımında kullanılabilir. Aynı zamanda küçükten büyüğe herkesin severek tükettiği dondurma yapımında kullanılabilir.

Ekmek yaparken kullanılabilir. Ayrıca lezzetli aromasıyla keklere kurabileyelere lezzet verir.

Kamkattan turşu yapılabilir. Ayrıca deniz mahsullerinin yanında garnitür olarak tüketilebilir.

Salatalarda çiğ olarak tüketilebildiği gibi salata sosu olarak da kullanmak mümkün. Kamkat pişince içindeki asidi yumuşattığı için tavuk ve et yemeklerine lezzet verir.

Kamkat Faydaları

Kamkat faydaları diğer turunçgillere benzemektedir. İçeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunur. Kamkat birçok şeye iyi gelmekle beraber etkileri aslında narenciye meyveleri gibidir.

 Kamkat faydaları arasında;

·       Bağışıklık sistemini güçlendirir

·       Gribal enfeksiyonlara karşı koruyucudur

·       Kanser önleyicidir

·       Kötü kolesterolü düşürür

·       Şeker hastalığına iyi gelir

·       Sindirim sistemini düzenler

·       Cildi sağlığını korur

·       Obezite ve obeziteye bağlı hastalıklara iyi gelir

Kamkat Nelere İyi Gelir?

Kamkat meyvesi birçok sağlık sorununa iyi gelir. İçeriğinde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde bağışıklık sistemin güçlendirir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması da vücuda direnç kazandırdığından bizleri hastalıklardan korur.

Kamkat vücudu enfeksiyonlardan korur. Özellikle kışın görülen grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar için tüketimi oldukça faydalıdır. Aynı zamanda öksürük ve nezleye karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.

Yapılan çalışmalarda kamkatın doğal öldürücü hücreleri aktive ettiği gösterilmiştir. Bahsedilen bu doğal hücreler bağışıklık sistemini destekleyen savunma hücreleridir. Virüsler tarafından enfekte olmuş hücrelere ve kanser hücreleri ile savaşırlar. Bu özelliği sayesinde özellikle akciğer kanserine karşı koruyucudur.

Kamkat içeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde kalp hastalıklarından korur. Tansiyonu düşürücü ve damar tıkanıklıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Kan şekerini düşürür ve diyabet hastalarında tatlı krizlerini önler.

İçindeki yoğun lif miktarı ile bağırsak hareketlerini düzenler. Kabızlık şikayetlerine iyi gelir. Aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olur.

Kamkatın iyi geldiği bir diğer sorun da cilt rahatsızlıklarıdır. Güneş lekelerinden, kırışıklardan korur. Ayrıca sivilce izlerine yok etme etkisi de mevcuttur.

Kamkat İçindeki Vitaminler

Kamkat bağışıklığı güçlendiren vitamin ve mineraller içerir. Bu vitaminler arasında A, B, C ve E vitaminleri sayılabilir. B vitaminin alt grupları olarak B1, B3, B5, B6 ve B9 içerir.

Mineral olarak kalsiyum, potasyum, selenyum, çinko, bakır, demir ve manganez içerir. Ayrıca içeriğinde bol miktarda lif barındırır.

Kamkat içerdiği bileşikler sayesinde şifalı bir meyvedir. Bu yüzden birçok hastalıktan koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Kamkat Kalorisi

Kamkat besin değeri olarak oldukça düşük kalorilidir. 100 gram kamkat ortalama 71 kaloridir.

Besin değeri olarak içinde barındırdığı bileşikler ise şu şekilde sıralanabilir; su, protein, şeker, doymuş ve doymamış yağ asitleri, A, B, C, D ve E vitaminleri, kalsiyum, potasyum, sodyum, fosfor, magnezyum, demir gibi vitamin ve mineraller bulunur.

Zengin bir vitamin ve mineral deposu olan kamkat düşük kalorili olduğundan diyet yapan kişilerin tercihleri arasında bulunan yiyeceklerdendir.

Kamkat Zararları

Bilinen faydaları olduğu kadar zararları pek fazla olmayan kamkat herkes tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Gebeler, emziren annelerin de gönül rahatlığıyla tüketebileceği bir meyvedir. Ancak içerdiği yüksek kan şekeri miktarından dolayı diyabet hastalarının dikkatli bir şekilde kullanması gelir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap