Kalsiyum İçeren Yiyeceklerin Listesi

kalsiyum-iceren-yiyeceklerin-listesi-96463

Kalsiyum sadece süt ürünlerinde değil, çerez ve sebze gibi yiyeceklerde de bulunur. Kalsiyum ihtiyaçları 1-71 yaş aralığına göre de değişmektedir.

Çocukluk döneminde başlayan kalsiyum alımı hayatımız boyunca devam eder ve her zaman ihtiyaç duyduğumuz mineraller arasında yer alır. Kalsiyumun kemik yapısı, vücut sağlığı, dişlerimiz ve birçok yönden bizlere katkı sağladığını söyleyebiliriz. Özellikle de çocuk yaşta kalsiyum alımının gerçek anlamda sağlıklı bir vücut için çok önemli olduğunu biliyoruz. Eğer kalsiyum içeren yiyecekler yeterli seviyede tüketilmezse sağlıksız kemiklere sahip bir iskelet yapısı oluşabilir.

Bu hem dayanıklılık açısından hem de vücudun metabolizma yapısını etkileyen bir durum olarak bilinir ve bu yüzden kalsiyumun önemi her zaman vurgulanır. Besinlerde sıkça karşılaştığımız bir mineral olduğundan dolayı az almak gibi bir durum çoğu zaman söz konusu olmaz. Fakat bazı kişilerde kalsiyum fazlası bazı zararlara yol açabilir.

Genellikle tansiyon hastalarının belirli bir evrede mutlaka kalsiyum eksikliğiyle karşı karşıya kaldığını biliyoruz. Bu yüzdende ciddi oranda kalsiyum içeren besinler tüketmek hem

Hangi Besinlerde Kalsiyum Var?

Kalsiyum olan besinler çocuk yaştan itibaren alınmaya başlandıktan sonra hayatınız boyunca belirli düzeyde tüketmeniz gereken besinler arasında yer alacaktır. Ki sağlıklı bir yaşam isteyen herkesin mutlaka dikkat etmesi gereken bir beslenme periyodunda kalsiyuma rastlanabilir. Doktorlar tarafından da onaylanan diyet listeleri bu besin öğelerini içermektedir. Dolayısıyla hastalıklardan korunmaktan ziyade daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için bu en önemli etkenler arasında değerlendiriliyor.

Süt ve Süt Ürünleri

Süt ve süt ürünleri arasında bulunan tüm besinlerde oldukça yüklü bir miktarda kalsiyuma rastlanır. Bunların başında tabi ki süt gelirken ardından peynir ve yoğurt ikinci sırayı paylaşıyor. Doğrudan tam yağlı ürünler tüketmek kalsiyum almanıza olanak sağlayabilir. Fakat bu durum farklı dengeleri sarsabileceğinden ötürü az yağlı süt ürünlerine yönelirsiniz. İşin daha da iyi olan kısmı ise az yağlı süt ürünlerinde kalsiyum değerlerinin daha yüksek olmasıdır. 100 gram süt ürünü için 415 miligram kalsiyum bünyenize dahil olur. Bu oranda ortalama olarak ihtiyacınızın %30’luk bir kısmına tekabül eder.

Bitki ve Baharat

Kereviz gibi yararlı sebzelerin hayatımızda önemli bir yer işgal etmesi gerekiyor. Aynı şey sebzelerin tümü için geçerli denilebilir. Hatta kereviz sapı dahil olmak üzere çok sayıda bitkiden kalsiyum alabiliriz. Kereviz sapı, kekik, dereotu, mercanköşk gibi baharatlarda yüzde olarak düşük bir ihtiyacınızı karşılasa da hem sağlıklı beslenme hem kalsiyum alınımını mümkün kılarlar.

Tofu

Çok yaygın bir kullanım alanına sahip olmasa da doğu mutfağının vazgeçilmezleri arasında bulunan Tofu 100 gram için 372 miligram kalsiyum sağlar. Bu da gün içinde alımı istenilen seviyeye çeker.

Badem

100 gram badem tüketmenizle beraber 266 miligram kalsiyum almış olursunuz. Özellikle kardiyolojik hastalıklardan korunmak amacıyla da önerilen bir kuruyemiş olmasından ötürü her gün bir avuç tüketmeniz hem sağlığınıza hem de kalsiyum almanıza olumlu detaylar sağlayacaktır.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Aralarında şalgam ve karahindiba gibi farklı türlerinde bulunduğu tüm yeşil yapraklı sebzelerin kalsiyum açısından zengin bir içeriğe sahip olduğunu biliyoruz. Bu yüzden yemeklerde, salatalarda ve hemen her an tüketmenizi öneriyoruz. Bilhassa brokoli, asma yaprağı, yakıotu yaprakları, roka gibi yeşillikler tercihiniz olabilir.

Keten Tohumu

Her şey için kullanılabilecek sağlıklı besinler arasında bulunan Keten tohumu aynı zamanda kalsiyum içeren yiyecekler arasındadır. Omega 3 yağ asidini vücudunuz alabiliyorken kalsiyum dengesini de koruyabilir. Üstelik bir yemek kaşığı ile 36 miligram kalsiyum almanız mümkündür.

Ekmek Tüketimi

Eğer kalsiyum oranı yüksek ekmek tüketmek istiyorsanız sizin için 100 gramda 107 miligram kalsiyum sağlayan tam buğday ekmeği en uygunudur.

Susam

Pek önemsenmese de bir çorba kaşığı susamın size sağlayacağı kalsiyum gündelik ihtiyacınızın onda birini karşılayabiliyor. Dolayısıyla 100 gram susam tüketmek günlük ihtiyacınızın tamamını bile karşılayabilecek düzeydedir. Fakat 100 gram tüketilmesi kilo almanıza, dolayısıyla da beslenme alışkanlıklarınızın değişmesine sebep olabilir.

Kalsiyum Ne Kadar Alınmalı?

Ergenlik dönemi olarak adlandırılan yaşlarda çok daha fazla ihtiyaç duyduğumuz kalsiyumun vücudun gelişimini doğrudan etkilediğini buradan da anlayabiliriz. Birçok hastalığın, özellikle de kronik olanların temelinde yatabilecek bir enzimdir. Kalsiyum eksikliği de fazlalığı da son derece riskli bir durumu ortaya koyabiliyor. Küçüklükten itibaren yaşlandıkça artan bir ivmeyle karşımıza çıkan kullanım oranları kalsiyum içeren besinlere ne kadar ihtiyacımız olduğunu göz önüne sermektedir.

4 ile 8 yaşları arasında günlük 1.000 miligram.
9 ile 13 yaşları arasında günlük 1.300 miligram.
14 ile 18 yaşları arasında günlük 1.300 miligram.
19 ile 50 yaşları arasında günlük 1.000 miligram.
51 ile 70 yaşları arasında günlük 1.000-1.200 miligram.
71 yaş ve üzeri kişilerde ise günlük 1.200 miligram.

HEY, BU MAKALELERE MUTLAKA GÖZAT!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol