Kalp Ritim Bozukluğu Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Kalp, anlık aktiviteye göre ya çok hızlı atar ya da çok yavaş atar. Bazı durumlarda ise ritim bozuklu nedeni ile atımlar çok düzensizdir. Anlık ritim bozukları..

Kalp, anlık aktiviteye göre ya çok hızlı atar ya da çok yavaş atar. Bazı durumlarda ise ritim bozuklu nedeni ile atımlar çok düzensizdir. Anlık ritim bozuklarının nedenleri ve belirtileri değişkenlik gösterir ve her zaman büyük bir soruna neden olmaz.

Kalbimiz mesela sakin bir gün esnasında 60-70 defa atarken yoğun aktivitelerde bu ritim 90-100’e kadar çıkabilir. Kalp ritim bozukları genelde; her gün alkol ve tütün mamulleri içen, sürekli stres altında çalışmak zorunda kalan, spor yaparken kontrolsüz davranan kişilerde görülür.

Kalp ritim bozuklarının temel nedenleri: Vitamin ve minerallerin gereğinden az ya da çok alınması. Genetik sebepler ile gelen kalp hastalıkları. Kansızlık, hipertansiyon, hamilelik ve akciğer sorunları da ritim bozukluğuna neden olur.

Kalp Ritim Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Kalp ritminde bozukluk olduğu düşünenler çoğu ani bir çarpıntı yaşadığını ifade etmektedirler. Heyecanlandığımız zaman kalbimizin sesi neredeyse dışarıdan duyulur, eğer sürekli hale gelirse bu da ritim bozukluğunu belirtisi olabilir.

Eğer hiçbir neden yokken ani şekilde kalp atışlarınız hızlanıyorsa ritim bozukluğu ihtimal artar. Kimisinde bu durum 5-6 saniye sürerken bazı kişilerde 10-15 dakika sürebilmektedir. İleri seviye kalp ritim bozukluğunun anlaşılması nedensiz bayılmadır. Sağlık sorunu olmayan kişilerde baş dönmesi sürekli hale geldiyse Doktora başvurarak EKG testi yapılmalıdır.

Genç yaşlarda mı yoksa ileri yaşta mı daha çok görülür? Tabi ki her hastalıkta olduğu gibi ileri yaşta kalp ritim bozukluğu daha sık görülür. Genç ve orta yaşta her 1000 kişiden 20’sinde görülürken 70 ve sonrasında 1000 kişiden 100’ünde görülebilmektedir.

Kalp ritim bozukluğunu en kolay yoldan ani yorgunluk ile anlayabilirsiniz. Genç olmanıza rağmen ufak bir hareketlilikte hemen yoruluyorsanız bu riski taşıyorsunuz demektir.

Kalp düzenli çalışmazsa birçok organ işlevini kaybetmeye başlar. Eskisi gibi iyi nefes alamıyorsanız, göğsünüzde ağrılar başlıyorsa ritim bozukluğu anlaşılır.

Kalp Ritim Bozukluğu için Uygulanacak Tedavi Yöntemleri

Dünya üzerindeki kalp ritim bozukları birden ölüme neden olmaz. Genelde çabuk geçer ya da basit birkaç hap ile düzenlenerek kişi normal yaşamına devam eder. Tabi, çok az da olsa öldürücü olan aritmi de vardır.

Teknolojinin sonu yok. İncecik teller ile vücudumuzun içini kamera ile takip edebiliyorlar. Kalp ritim düzensizliğine yol açan sorunun nedeni bu ince tellerin vücutta dolaşması ile bulunur. Bu soruna neden olan kötü hücreler yok edilerek sorun çözülür.

Filmlerde elektroşok cihazlarını görmüşsünüzdür. Kalp durmasını tedavi eden bu yöntem ritim bozukluğu için de kullanılır. Bilgisayarınız yavaşladığında yeniden başlatırsınız ya, işte elektroşok ile de kalp durdurulur ve tekrar başlatılır, böylece atışlar düzene girer. Bu tedavi yöntemi anlık geçerlidir, tekrar edebilir.

Ölüme yol açabilecek aritmi sonucunda kalbe pil takılması gerekebilir. Kablosuz teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık ritim bozukluğu nedeni ile kalbe takılan bil uzaktan kolayca kontrol edilerek riskler minimize edilmektedir.

Eğer kalp pili takılacaksa araştırarak kaliteli olanını takmalarını isteyin. Yeni piller artık 5-8 yıl arasında dayanıyor. Ayrıca, eski piller tablet, bilgisayar, telefon gibi sinyallerden etkilendiğinden risk taşıyordu, yenilerinde ise bu sorun ortadan kalktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap