Kalıp Sabun Nasıl Yapılır?

kalip-sabun-nasil-yapilir-37293

Son dönemlerde evlerde kullanılan farklı renklerdeki sabunlar banyo ve mutfaklarda farklı bir ortam oluşturmak için oldukça kullanılıyor. Hediyelik eşya olarak..

Son dönemlerde evlerde kullanılan farklı renklerdeki sabunlar banyo ve mutfaklarda farklı bir ortam oluşturmak için oldukça kullanılıyor. Hediyelik eşya olarak hazırlamak hem de kazanç için üretmek kalıp sabunların önemini daha da arttırıyor.

Kalıp sabun hazırlamak için malzemeler

Sabunun kalıbını oturacağınız silikon sabun kalıpları

Şeffaf renkte ve sert kalıplar halinde satılan 80 gramlık sabun bazı

Sabunun üst kısmını renklendirme bilmek için boya

Sabunun araması ve kokusunu oluşturacak olan esans. Eğer esas kullanmak istemiyorsanız organik yağları da kullanabilirsiniz. Organik Yağlar vücudumuzda sürüldüğünde kuruma hissinin de önüne geçmektedir.

İsteğe bağlı olarak alkol, kolonya yada saç spreyi. Sprey alacaksanız çıkılabilecek bir şase içerisinde alın.

Evde sabun hazırlamanın yapılışı

Sorunlarınızı hazırlamaya başlamadan önce mutlaka hijyen için plastik eldiven giyin. 80 gramlık sabun bazı eriterek işe başlayın. Sabun bazı kolay kesilir ardından bir kabın içerisine parçalar halinde yerleştirilir. Sabun bazı parçalarının küçük şekilde olması daha hızlı bir şekilde etmenize imkan sağlar.

Sabun bazı koymuş olduğunuz kabın ısıya daha çok dayanabilecek olan bir tencerenin içerisine oturursunuz ve ardından da bu tencereye Beşparmak yüksekliği ne kadar su eklersiniz.

Kabın içerisinde kaynamaya devam edecek su içindeki küçük kapta bulunan sabun bazlarının erimesini kolaylaştıracak. Tahta bir kaşık ile karıştırarak boğazda kabarcıklar oluşmasına engelleyebilirsiniz kesinlikle Metal kaşık kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

Sabun bazının eridiğinden tamamen emin olduktan sonra kabın üzerini kapatın. Bu sayede içerinin nemli kalmasını sağlayacağınız dan dolayı gliserinin kurumasının da önüne geçmiş olacaksınız.

Erimiş olan sabun boğazını plastik bir bardağın içerisine döktükten sonra istenilen boyadan yalnızca birkaç damla bazın içerisine bırakılır. Kaşık yardımıyla iyice karıştırdıktan sonra sabun renginde uyum sağlayacak olan esans 67 Damla kadar karışıma eklenir. Bu dönem içerisinde istediğiniz herhangi bir kokuyu da ekleyebilirsiniz.

Turuncu bir sabun yapmak istiyorsanız mesela portakal rengi uygun olacaktır. Bütün karışım yaptıktan sonra kap içerisindeki karışımı karıştırarak daha homojen dağılmasını sağlarsınız. Karıştırma işleminin bitmesine doğru yüzeyde bazı kabarcıklar oluşacaktır. Bu kabarcıkların geçmesi için saç spreyi alkol ya da kolonya kullanabilirsiniz.

Son olarak ortaya çıkan bu karışımı sabun kalıplarının içerisine dökerseniz ve yaklaşık 20 dakika kadar beklemeye başlarsınız. Kalıplardan çıkartmadan önce sabunların sertleştiğinde emin olun. Sabun kalıpları son derece esnek bir yapıdadır bu nedenden dolayı zarar vermeden çıkartarak bir sonraki sabun yapımında da kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap