Kalbe İyi Gelen Yiyecekler

Kalbe iyi gelen yiyecekler herkes için mutlak suretle tüketmesi gereken besin gruplarından oluşuyor. Kalbimiz yaşamımızı devam ettirmek için en önemli organlar..

Kalbe iyi gelen yiyecekler herkes için mutlak suretle tüketmesi gereken besin gruplarından oluşuyor. Kalbimiz yaşamımızı devam ettirmek için en önemli organların başında geldiği için sağlığına da ekstra özen göstermemiz gerekmektedir.

Beslenme alışkanlıklarımızın bu denli dengelenmesiyle daha sağlıklı bir vücuda kavuşabiliriz. Ancak oluşabilecek eksikliklerin yaratacağı kalp, damar hastalıkları hayati risk oluşturabilecek düzeye ulaşabilir.

Artık hazır yemekler ve fast food kültürünün hayatımıza girmesiyle beraber doymuş yağ ya da trans yağ içerikli ürünleri çok sık tükettiğimiz ortada.

Bu raddede damar sağlığından tutunda kan basıncına, kalbin düzenli çalışmasından kalp krizi riskine kadar hemen her faktör beslenmeden geçiyor. Doğru beslenmemiz, vücudun ihtiyaçlarını giderecek düzeyde besin dengesi kurmamız tüm bu rahatsızlıkları önlemenin en bariz yolu olarak lanse ediliyor.

Kalp rahatsızlığı ile kardiyoloji muayenesi olan hastaların tamamına özel bir beslenme listesi hazırlanıyor. Kalbi koruyan yiyeceklerden oluşan bu listeye uyulması ise uzun vadede kalp sağlığını, dolayısıyla bizim sağlığımızı daha iyi bir konuma sürüklüyor. Yapacağınız değişikliklerde hayatınızda yer etmiş besinlerden uzak durmak varken, hiç yemediğiniz besinlerin de listenize girmesi muhtemeldir.

Kalbe Ne İyi Gelir?

Ülkemizde her yıl kalp krizi vakalarında ciddi bir artış gözlemleniyor. Aslında bu durum genel anlamda dünya üzerinde geçerli bir durum. Ancak Türkiye’de de hatırı sayılır bir çitaya ulaştığını söylemeden geçmeyelim. Herkesin risk faktörü taşıdığı, stres, yanlış beslenme ve benzeri detaylar sebebiyle bu durumla karşılaştığı bilinmektedir. Bunu önlemek için kalbi koruyan besin grupları düzenli olarak tüketilmelidir.

Deniz Ürünleri

Omega 3 içeriğinden ötürü kalp için çok önemli bir besin grubu olan deniz ürünlerinin diğer rahatsızlıklardan ziyade haftada bir değil iki kez tüketilmesi önerilir. Çünkü kalbin en çok ihtiyaç duyduğu trigliserid düzeyinin dengede kalmasını sağlayan enzimlerin alınması sağlanmaktadır. Yalnızca kalp değil, kalbi besleyen, tüm vücudumuza kan akışını sağlayan damarlarında tıkanmamasında önemli bir rol oynamaktadır. 2-3 gün arayla balık yemek kalbi ciddi anlamda koruyacak bir durum yaratmaktadır.

Yulaf Ürünleri

Başlı başına yulaf tansiyon, kan basıncı ve kandaki değerleri koruyabilen bir gıdadır. Beta glukan zengini besinin kolesterol hastaları tarafından da tüketildiğini biliyoruz. Yani kişinin sağlığını dengede tutmayı amaçlayan, açlık hissini bitirerek daha fazla tokluk hissettiren bir yapısı vardır. Bu durum düzensiz beslenmenin de önüne geçmek için güzel bir seçenektir.

Kuruyemiş

Ceviz, keten tohumu ve kabak çekirdeği kardiyolojik rahatsızlıklar için önerilenler arasında bulunuyor. Bunun sebebi ise balıklardan alacağınız omega 3 yağ asidini ara öğünlerde de alabiliyor olmanızdır. Her gün bir avuç kadar kabak çekirdeği yemek kalp sağlığı açısından önemli kabul edilir. Aynı şekilde ceviz ve keten tohumu ile kombine edilip farklı bir düzende sürekli tüketilebilir.

Potasyum

Potasyum birçok meyvenin ve sebzenin ana enzimleri arasında bulunmaktadır. Vücudumuz içinde önemli bir mineral olmasının dışında kan basıncını düşürmede bir numaralı doğal seçeneğimizdir.

Bu yüzden kalp sorunları için beslenme diyeti hazırlanırken potasyum içeren yiyecekler bu listeye dahil olur. Aralarında yoğurt, patates, biber ve muz bulunur ki bunlar farklı günlerde farklı şekilde alınacak şekilde dizayn edilir.

Kalp Hastalarının Uzak Durması Gereken Yiyecekler

Kalp hastalarının bir takım gıdalardan da uzak durması gerektiğini hemen herkes tahmin edebiliyordur. Genellikle bu tip rahatsızlıklarda fazlasıyla ön plana çıkan bir durum vardır. Herkes diyete uysa da arada kaçamak yaparak diyet dışına çıkmayı kendisine hak olarak görür. Bu ise ciddi bir sağlık sorununu, aylardır uyguladığınız diyeti bir günde sıfır seviyesine indirebilir.

Kalbe iyi gelmeyen besinler arasında ilk sırayı fast food çekiyor. Eğer bu konuda bir şikâyetiniz varsa, yine de öğle yemeklerinde hazır yemekler tüketmeye devam ediyorsanız bu intihar gibi bir şey olacaktır. Çünkü diğer koldan tatlılar, hazır börekler ve hamur işi gıdalar tehdit unsurları arasında devam eder.

Yağlı yemekler ve konservelerle yapılmış, koruyucu madde kullanılarak raf ömrü uzatılmış gıdalar tamamen hayatınızdan çıkmalıdır. Potasyum içeren yiyecekler tüketmeniz gerektiği gibi sodyum içeren besinlerden de uzak durmalısınız.

Bir bakıma kalbe iyi gelmeyen yiyecekler kolesterol ve tansiyonu da yükselten gıdalardır. Bunlarda kalp sağlığını doğrudan etkilediği için problem olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap