Kakule Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları, Zararları ve Kalorisi

Kakule, balık yemeklerinde baharat olarak kullanılır. Bağırsaklara faydaları bulunmaktadır. Az kullanımı kalori açısında zarar oluşturmayacaktır.

Kakule

Kakule Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları, Zararları ve Kalorisi nedir.Zencefil ailesine ait olan kakule, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yeşil ya da gerçek kakule olarak da bilinir. Bu bitkinin tohumları baharat olarak kullanılmaktadır. Yaygın olarak yetiştirildiği yerler tropikal ülkelerdir. Bitkinin tohumları hem şekil hem de büyüklük olarak mercimeğe benzer. Kokusu da keskindir.

Kakule tohumları özellikle Asya ve Hint mutfaklarında baharat olarak tercih edilmektedir. Hindistan, Malezya ve Nepal ülkelerinde bu bitki yaygın olarak yetiştirilmektedir. Boyu 4 ile 5 metre arasına ulaşan bitkinin yaprakları büyüktür. Meyveleri ise 2 cm civarında olmaktadır. Kakule meyvesinin rengi yeşile ve beyaza dönüktür.

Kakuleye verilen isimler yetiştiği bölgeye göre farklılık göstermektedir. Seylan bölgesinde yetişen kakule Seylan kakulesi adını alırken Siyam bölgesinde yetişen kakuleye de Siyam kakulesi adı verilmektedir.

Kakule Nasıl Saklanır?

Kakule Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları, Zararları ve Kalorisi
Kakule Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları, Zararları ve Kalorisi

Dünya mutfağında sıklıkla tercih edilen kakulenin nasıl saklanması gerektiği önemli bir konudur. Kakule nasıl saklanır sorusuna cevap arıyorsanız bu yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kakule baharatını saklamak için uygulamanız gereken yöntemler bulunur. Kakule bakla şeklinde satın alınmışsa bu bitkiyi muhafaza etmek için kuru ve serin bir ortam tercih edilmelidir. Oda sıcaklığında ve bir kavanoz içerisinde saklanabilir.

Kakule baharat halinde satın alınmışsa yine oda sıcaklığında ve nemli olmayan bir ortamda saklanması uygun olacaktır. Böylelikle kakule bozulmadan kalacak ve yemeklere tat vermeye devam edecektir.

Kakule Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Hint mutfağının vazgeçilmezi olan bu kakule baharatı ülkemizde de kullanılan bir gıda ürünüdür. Tadını, kokusunu ve aromasını merak edenler kakule yemeklerde nasıl kullanılır sorusuna da cevap aramaktadır. Kakulenin pek çok kullanım şekli ve alanı mevcuttur.

Kakule tohumları yemeklere tat veren bir çeşnidir. Özellikle de balık ve baklagil yemeklerinde kullanılmaktadır. Yeterli ölçüde yemeklere katılan kakule ile yemeklerin lezzeti daha da artacaktır.

Kakuleli tatlılar insanların tercih ettiği besinler arasındadır. Aroma vermesi için tatlı ve muhallebilere katılmaktadır.

Uzun ve yorucu bir günün ardından içilen çay ya da kahvelerde kakule tercih edilmektedir. Kakuleli kahve özellikle Doğu’da sıklıkla tercih edilmektedir.

Kakule baharatının kullanıldığı bir diğer alan unlu mamullerdir. Dünya geneline baktığımızda özellikle Finlandiya ve İsveç ülkelerinde kakuleli unlu mamuller tercih edilmektedir.

Kakulenin Faydaları

Kakulenin Faydaları
Kakulenin Faydaları

Günümüzde özellikle tıp dünyasında doğal olana yönelme eğilimi görülmektedir. Hastalıklara karşı bitkilerden elde edilen kürler, çaylar ve kremler tedavi edici olarak kullanılmaktadır.

Bu bitkilerden biri de kakule olarak karşımıza çıkmaktadır. Yemek ve tatlılarda aroma verici olarak kullanılan kakule bitkisinin insan sağlığı açısından da faydaları vardır. Kakulenin faydaları hakkında şunları söylemek mümkündür:

·       Mide sorunları için şifa kaynağıdır. Mide bulantılarına ve ağrılarına iyi gelir.

·       Sindirim sistemine faydası bulunur. Hazımsızlığın giderilmesinde etkilidir.

·       Bağırsakları çalıştırmak için ideal bir bitkidir.

·       İştahsızlık konusunda şikayetçi olanların tüketebileceği bir baharattır.

·       Vücudun direncini artırarak mikropların vücuttan atılmasına fayda sağlar.

·       Ağız kokusunu gidermek için tercih edilir.

·       Akciğerlerin sağlığı açısından önemli bir bitkidir.

·       Böbrek sağlığı için tercih edilir. Böbrekleri temizlemede ve idrar sökmede rol alır.

·       Zihin sağlığı açısından faydası olan kakule, hafızayı güçlendirir. Unutkanlık sorununa karşı çözüm yoludur.

·       Cinsel istikrarsızlığı ortadan kaldırır ve cinsel gücü artırmada etkilidir.

·       Soğuk algınlığı, grip, nezle gibi rahatsızlıklara karşı etkilidir.

·       Boğazın yumuşamasında etkilidir ve öksürük kesicidir.

Kakule Nelere İyi Gelir?

Kakule Nelere İyi Gelir
Kakule Nelere İyi Gelir

Kakule bitkisinin sayısız faydasından bazılarını sizler için saydık. İnsan sağlığında oldukça önemli doğal şifa kaynağı olan kakule birçok şeye iyi gelmektedir. Kakule neye iyi gelir sorusuna cevap olarak şunları söyleyebiliriz:

·       Mide ağrıları ve gazı

·       Şiddetli adet sancısı

·       Kaygı ve stres azaltma

·       Yüksek tansiyon

·       Kalp hastalıkları

·       Vücut iltihapları

·       Diş sağlığı ve ağız kokusu

·       Bağışıklık sistemine iyi gelir.

Kakule İçindeki Vitaminler ve Mineraller

Kakule İçindeki Vitaminler ve Mineraller
Kakule İçindeki Vitaminler ve Mineraller

Kakule bitkisi içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde insan sağlığına faydalıdır. Bitkide bulunan vitaminler arasında B6, C ve D vitaminleri sayılabilir. Bitkide bulunan mineraller arasında potasyum, sodyum, kalsiyum, demir ve magnezyum sayılabilir.

Kakulenin Kalorisi

Kakule bitkisi kalori bakımından zengindir. Öyle ki 100 gram kakule içinde bulunan kalori değeri 311 olarak karşımıza çıkar. Toplam yağ miktarı 7 gr iken kolesterol de 0 mg olmaktadır. Ayrıca 28 gram da diyet lifi içermektedir.

Kakulenin Zararları

Her bitkide olduğu gibi kakulenin de aşırı tüketimden dolayı zararı ortaya çıkabilir. Kakulenin zararları arasında safra taşını tetiklemesini sayabiliriz. Ayrıca alerjisi olanlar, kronik hastalar, ilaç kullananlar, hamileler ve emziren anneler doktor kontrolünde kullanmalıdır. Aksi taktirde kakulenin insan sağlığını tehdit edici zararları ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap