Kakaoda Bulunan Vitaminler

Kakao tropikal bölgelerde yetişen bir bitki türüdür. Ağacından elde edilen tohumların öğütülmesi sonucu üretilen kakao günlük yaşamda çok fazla kullanılan bir ..

Kakao tropikal bölgelerde yetişen bir bitki türüdür. Ağacından elde edilen tohumların öğütülmesi sonucu üretilen kakao günlük yaşamda çok fazla kullanılan bir bitkidir. Özellikle pastacılık sektöründe kakao kullanımı oldukça yoğundur. Kakao aynı zamanda çikolatanın hammaddesini oluşturduğundan dolayı günlük yaşamda önemli bir yere sahiptir.

Kakao içerisinde bazı önemli vitaminler vardır. Bu vitaminler B1, B2 ve A vitaminidir. Ayrıca kakao mineral bakımından da oldukça önemli bir bitki türüdür. Kakaonun içerisinde kalsiyum, potasyum, demir ve sodyum gibi mineraller de bulunmaktadır.

Kakaonun Faydaları
Mutlu Olmanızı Sağlar

Kakaonun içerisinde sodyum olması kakaonun mutlu olmanıza yardımcı bir bitki olmasını sağlamaktadır. Sodyum vücutta mutluluk hormonunun ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Bu nedenle kakao mutlu olmanızdaki en büyük yardımcılardan biridir. Çikolatanın mutluluk verici olma özelliği elbet ki kakaodan gelmektedir.

Kansere Karşı Etkilidir

Kakao aynı zamanda çok güçlü bir antidoksandır. Bu nedenle vücudun kanser riskini de ortadan kaldırmaktadır. Bunun yanı sıra mutluluk hormonlarının kanser hücrelerinde oldukça etkili olduğu bir gerçektir. Kakao da mutluluk hormonu salgılanmasına yardımcı olan bir besin olmasından dolayı kanser riskini azaltmaktadır.

Üreme Sistemi Üzerinde Etkilidir

Kakao içerisinde çinko mineraline yer verdiğinden dolayı bağışıklık sistemi üzerinde oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra kakao hücre yenilenmesinde de oldukça etkilidir. yenilenen hücreler de üremede oldukça etkili olmaktadır. Dolayısıyla kakaonun da üreme hücreleri üzerinde etkili olduğu bilinmektedir.

 Kalbe İyi Gelir

Özellikle bitter çikolatanın kalp dostu olduğu bilinmektedir. Kakaosu bol olduğundan dolayı bitter çikolatanın aynı zamanda zayıflama üzerinde de etkili olduğu bilinmektedir. Özellikle tansiyon ve kalp rahatsızlığı olan kişilerin kakao tüketmesi önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap