Kakao Yağı Neye İyi Gelir? Nerelerde Kullanılır?

Kakao yağının kullanım alanları arasında cilt bakımı ve temizlik işleri vardır. Cilt çatlaklarına iyi gelir, diğer faydaları hakkında bilgi yazımızda.

Cilt bakımına önem veren insanların çok yakından tanıdığı bu doğal mucizenin ismi kakao yağıdır. Özellikle kadınlar bu noktada belirgin bir kullanıcı kitlesi olarak düşünülebilir.

Birçok kişinin cildini daha gergin ve daha pürüzsüz hissetmek istediği, yaşlanma etkilerini ortadan kaldırarak daha parlak bir tene sahip olmak istediği aşikârdır. Bunu doğal yollardan başarmanın yolu ise kakao yağı kullanımından geçmektedir.

Cildin nemlendirilmesinden tutunda günlük rutin bakımına kadar birçok etki alanı olması en özel yanlarından birisi olarak düşünülebilir. Haliyle kozmetik sektöründe çok sayıda ürünün içeriğinde rastlayabileceğimiz bir üründür.

Kakao Yağının Kullanım Şekilleri

Kakao yağını çok farklı şekillerde kullanmak mümkündür. Bunlar arasında cildinize hazırlayacağınız kürde, masaj yaparak uygulayabileceğiniz şekilde mevcuttur. Sizin ihtiyaçlarınıza ve cildinize bağlı olarak değişkenlik gösteren kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir.

Kakao Yağının Nemlendirici Etkisi

Hassas bir cilt yapısına sahip olan kişilerin çok sayıda nemlendirici krem denediğini biliyoruz. Fakat E vitamini katkısıyla cildinizi tüm dış etkenlerden koruyan, nem dengesini ideal seviyede tutarak oldukça başarılı sonuçlar veren kakao yağı kadar etkin bir ürün bulamazsınız.

Cilt Çatlaklarına Karşı Kakao Yağı

Mevcut cilt çatlakları için çok büyük bir kapatıcı unsur olarak görünmese de kakao yağı kullanarak çatlamaların önüne geçmek mümkündür. Bu başta hamilelik döneminde kadınların başvurduğu bir yoldur. Bunun haricinde özel dönemlerde, ergenlik boyunca cilt çatlaklarının oluşumunu önlemede tercih edilebilir.

Kakao Yağı İle Sağlıklı Bronzlaşma

Bronzlaşmak için güneş kremi kullanmanız zorunlu gibi bir durumdur. Hiç dikkat ettiniz mi bilinmez, ama kakao yağı hemen hepsinin içeriğinde bulunmaktadır. Kalıcı bronzlaşma için kakao yağına başvurmanız mümkün iken güneşin zararlı UV ışınlarından korunmanıza destek olmayacağını belirtmeliyiz.

Dudak Bakımında Kakao Yağı

Kakao yağını bilhassa kış aylarında dudaklarınıza sürerek sert havalardan oluşan dudak çatlamalarının önüne geçebilirsiniz. Birçok kişinin kış dönemi boyunca koruyucu kullanarak dudaklarının sağlıklı kalmasını amaçladıklarını biliyoruz. Bunun doğal yolu ise kakao yağının düzenli kullanımıdır.

Kakao Yağının İyileştirici Gücü

Bir kesik ya da yanık olduğunda derinizin ciddi anlamda deforme olduğuna şahit olabilirsiniz. Bu aşamada uzun süren bir tedavi süresi, aynı zamanda iyileşme içinde ciddi bir beklemeye maruz kalırsınız. Bunu kısaltmak için kullanabileceğiniz yağlardan olduğunu söylemek mümkün.

Kakao Yağı Maskesi

Kakao yağı maskesi yüze uygulanan ve yüzün rutin bakımını tamamıyla üstlenen bir kürdür.

Malzemeler

1 yemek kaşığı kakao yağı
1 tatlı kaşığı bal
1 çay kaşığı süt
Tümünü kaplayacak kadar yulaf unu

Hazırlanışı

Kakao yağı maskesi uygulamak için bu malzemelerin tamamını aynı kap içerisinde karıştırın. Kıvam olarak akışkanlığı kaybolduktan sonra yüzünüze uygulayarak en az 15 dakika, en fazla 30 dakika bekletin.

Ardından ise hiçbir kalıntı kalmayacak şekilde yüzünüzü berrak bir suyla durulayın. Cildiniz hem temizlenmiş hem de nem dengesini koruyarak bakımı yapılmış olacaktır.

Kakao Yağının Yan Etkileri Var Mı?

Oldukça ağır bir yiyecek olan kakao tatlı endüstrisinin en temel malzemesidir. Fazla tüketilmesi ciddi sağlık sorunlarına sebep olabileceği için bunun limitinin belirlenmesi gerçekten önemlidir.

Hazımsızlık başta olmak üzere cilt üzerine çok fazla sürüldüğünde de dermatolojik problemlere yol açabilir. Kalp sorunları için yine bir etken olabilecek bir maddedir.

Kakao Yağının Faydaları

Kakao yağının yararları arasında neredeyse cildimize ilişkin tüm detaylara değindik. Ancak bunun yanı sıra sağlığımız için önemli farklı etkenlerde mevcut.

Temizlik Ürünleri

Temizlik ürünleri arasında sabun en temel ihtiyacımızdır. Sıvı sabun kullanıyorsanız içerisine kakao yağı ilave ederek her elinizi yıkadığınızda aynı zamanda bakım yapma imkânı yakalayabilirsiniz.

Cilt Parlaklığı

Cildinize parlak bir görünüm kazandırabilmek adına kullanılabilir.

Kaşıntı ve Alerjiler

Birçok kişi ister istemez belirgin bir bölgeyi kaşıma isteği hissedebilir. Bunun tek sefer olması sorun olarak görülmezken ardı arkası kesilmemesi ciddi bir sorun anlamına gelebilir.

Duş aldığınız suya biraz kakao yağı ekleyerek durulandığınızda alerjik kaşınmalarınızın tamamen yok olduğuna şahit olabilirsiniz.

Saç Bakımı

Saçlarınızı yıkarken kullanabileceğiniz, saç diplerine masaj yapabileceğiniz kakao yağıyla çok daha sağlıklı saçlara sahip olmanız mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap