Kakao Nasıl Saklanır?

Kakao Nasıl Saklanır? Ebegümeci ailesinin içerisinde yer alan tropikal bir bitki türü olan kakao lar yetiştikleri ortama göre 7 ile 8 metre uzunluğunda bulunab..

Kakao Nasıl Saklanır?

Ebegümeci ailesinin içerisinde yer alan tropikal bir bitki türü olan kakao lar yetiştikleri ortama göre 7 ile 8 metre uzunluğunda bulunabilirler.

Kakao bitkisinin tüketilen kısmı çekirdek kısmıdır ve bu çekirdek büküldükten sonra birçok alanda kullanılabilir. Kakao maddesi çoğunlukla çikolata ve sütlü tatlı fabrikalarında hammadde olarak kullanılmaktadır.

Tüm dünyada yoğun bir Kullanıma sahip olan bu bitkinin esasında yetiştiği yer Meksika bölgesidir. Mayalardan beri üretilmekte olan kakao bitkisinin şekerle karıştırılmış yoğun halleri bizde çikolata olarak satılmaktadır. Esasında saf halini tükettiğiniz zaman kakao son derece acı bir haldedir.

Kakao nasıl saklanır?

Kakaolu toz formunda bir ürün olarak marketten aldığımız için saklama koşullarına büyük bir önem göstermeniz gerekir. Belli başlı teknikleri kullanarak kakao bitkisini oldukça uzun bir süre kullanabilirsiniz.

Öncelikle neme karşı duyarlı bir ürün olduğu için kesinlikle nem olmayan bir bölge içerisinde tutmanız gerekiyor.

Topraklanma ve hamur kıvamına gelmeye son derece müsait olduğundan dolayı nemi içerisine çekmesini engellemek için kuru alanlarda tutmalısınız ve rutubetten uzaklaştırmalısınız.

Nem aldığı andan itibaren yapısı ve tadı hızlı bir şekilde bozulacaktır ve kısa sürede içerisinde bakteriler oluşmaya başlayacaktır. Hava almayan bir kap içerisinde kakaoyu kuru bir ortamda muhafaza etmeniz kullanma ömrünü uzatır.

Kakaoyu saklama ve muhafaza etme koşulları klasik baharatları muhafaza etme koşullarında biraz daha farklıdır.

Aralarındaki en büyük fark öncelikli olarak saklanılan kapların farklı olmasıdır. Kakaoda cam kavanozlarda ürünü saklamak zorunda değilsiniz. Yapısı gereği plastik kaplar içerisinde tutulduğunda da uzun süre muhafaza edilebilirler.

Cam kavanozlarda olduğu gibi plastik kavanozlarda da saklanırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur hava almayacak vakumlu bir kapakla üstünün örtülmesidir.

Saklama koşullarına ciddi anlamda dikkat ettiğimiz zaman kakaları Ortalama bir yıl süre zarfı içerisinde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Sürekli kapalı kalması da yapısını bulacağı için Belirli aralıklarla kakaolu ve havalandırmak daha mantıklı olacaktır.

Bu sayede uzun süre koruma işleminizi daha rahatlıkla gerçekleştireceksiniz. Tropikal bir bitki türü olduğundan dolayı bazı zamanlarda Güneş ışıklarına ihtiyaç duyacaktır. Arada bir balkonda güneşe bırakmanız uzun dönem kullanabilmeniz adına sizlere büyük bir fayda sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap