Kakao Faydaları Ve Zararları

Özellikle çikolatanın hammaddesi olarak bilinen kakao pek çok rahatsızlığa da iyi gelmektedir. Günlük hayatta özellikle pasta ve tatlı yapımlarında kullanılan ..

Özellikle çikolatanın hammaddesi olarak bilinen kakao pek çok rahatsızlığa da iyi gelmektedir. Günlük hayatta özellikle pasta ve tatlı yapımlarında kullanılan kakao aynı zamanda çocuklara sütü sevdirme amaçlı olarak da kullanılabilmektedir.

Her ne kadar kakao faydalı olsa da çikolatanın kakao kadar faydalı olduğu söylenemez. Çünkü çikolata yapım aşamasında yüksek ısıya maruz kaldığından dolayı kakaonun içerisinde bulunan doğal antioksidanların azalmasına neden olabilmektedir.

Peki, kakao nasıl faydalı olabilmektedir?

Mineral ve Vitamin Açısından Değerlidir

Kakao içerisinde B1, B2, B3 ve E vitamini bulunmaktadır. Bu nedenle cildin kendini yenilemesinde ve kalp sağlığının korunmasında oldukça etkilidir. Kalp açısından faydalı olan doğal yağları içermesi bakımından kakao sağlık açısından oldukça faydalı bitkiler arasında yer almaktadır.

Kakao içerisinde aynı zamanda kalsiyumu magnezyum ve fosfor gibi özellikle çocukların gelişimi için önemli olan mineraller vardır. Çocukların boyunun uzamasında etkili olan bu mineraller kakaonun içerisinde bol miktarda bulunduğundan dolayı çocukları bu bitkiden bol bol faydalandırmakta yarar vardır.

Lif İçerir

Kakao lif bakımından zengin bitkiler arasında yer almaktadır. Bu nedenle kakao aynı zamanda diyet programlarında da kullanılabilmektedir. Diyet yapan kişilerin sindirimlerini kolaylaştırmaya yardımcı olan kakao aynı zamanda tokluk hissi de vermektedir.

Diyet yapan kişiler güne bir bardak kakaolu sür ile başlayabilirler. İçerdiği lifler sayesinde vücutta oluşan toksinlerin atılmasına ve sindirim sistemini güçlendirmeye yarar.

Kakaoyu diyette kullanmak için dilerseniz yoğurt ile karıştırıp ara öğünlerde de kullanabilirsiniz. Kakao acıkma sürenizi uzatacağından dolayı kendinizi aç hissetmezsiniz. Bu nedenle diyet yapan kişilerin kakaodan yararlanması doğru bulunmaktadır.

Doğru ve sağlıklı bir diyet için kakao ve eş değeri şeklinde ve aynı özelliği taşıyan yiyeceklerden yardım almamalısınız. Aksi halde tok hissedip aç kalacağınız için vücudun ihtiyacı olan besinleri karşılayamayacak bir duruma gelebilirsiniz.

Seretonin içerir

Kakao içerisinde seretonin hormonu olmasından dolayı ruhsal olarak da kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Özellikle stresli günler geçiren kişilerin gece uyumadan önce kakaolu sür ya da yoğurt tüketmesi önerilmektedir. Stres konusunda birebir olsa da fazla tüketimi önerilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap