Kaju Nasıl Saklanır?

Kaju Nasıl Saklanır? Ülkemizde kuruyemiş tüketme alışkanlığı oldukça yaygın bir kültürdür. Her evde misafirler geldiğinde akşam oturmalarında insanlara kuruyem..

Ülkemizde kuruyemiş tüketme alışkanlığı oldukça yaygın bir kültürdür. Her evde misafirler geldiğinde akşam oturmalarında insanlara kuruyemişler ikram edilir ve bu sayede akşamları atıştırmalık oldukça pratik bir yiyecek bulunabilir.

Kuruyemiş denildiğinde akla gelen önemli bir kuruyemişte kajudur. Kajunun anavatanı brezilya darbe aşırı yağışlı iklimlerde yetişir dünyada en fazla hindistan’da yetiştirilen köyü ülkemize yurt dışından gelmektedir.

Diğer kuruyemişçi çeşitlerine göre üzerinde daha fazla yağ bulunduğu için saklama koşulları diğer kuruyemişlerden daha farklıdır. Saklarken mutlaka diğer kuruyemişlerden farklı bir ortamda muhafaza edilmelidir.

Karışık kuruyemiş yaptırdığınızda bunu saklamak istiyorsanız karşıladı ayırarak saklamanız uzun dönemde taze kalmaları için daha önemlidir. Koşularda aşırı miktarda yağ bulunduğundan dolayı bakteri oluşturma ve hızlı yayılma riski bulunmaktadır. Serin bir ortam içerisinde kajuyu saklarsınız bu iski aşağı düşünürsünüz.

Aynı zamanda çocuğu saklarken önemli olan bir diğer etken de koyunun saklanmış olduğu saklama kabıdır. Büyük marketlerden satın alırken genellikle içerisinde alüminyuma benzer bir madde olan dışı plastik özel bir paketle beraber satın alınır.

Bu şekilde bir kabın içerisinde kavuşuyor saklamaya gerek yoktur. Paketi ile beraber rahatlıkla saklayabilirsiniz dışarıdan herhangi bir yeni saklama kabını ihtiyaç duymanıza gerek bulunmuyor.

Kuruyemişin izle yaz aylarında saklarken buzdolabında mutlaka muhafaza etmelisiniz. Dışarıda saklamış olduğunuz kajular mutlaka bakteri oluşumu hızlanacak in dışarıda tutmanın son derece zararlıdır.

Bu sebeplerden ötürü kış mevsiminde kısa süreli olarak oda sıcaklığında saklamanızı da bir sakınca bulunmayacaktır. Soğuk ortamlarda bırakıldığı zaman ve güneş ışığıyla temas etmediği zaman uzun süre rahat bir şekilde saklayabilirsiniz.

Cam kaplar içerisinde ülkemizde saklanma alışkanlığı bulunsa da nemli ortamlar kajunun yapısını bozacaktır bu nedenlerden ötürü nemli ortamlarda saklar olmaması gerekiyor.

Sıvı gıdalardan ve aşırı yağışlı havalarda balkonlardaki dolaplardan uzak tutmanız da fayda var. Ortamda oluşacak nem doğrudan koşuya ulaşacağı için hızlı bir şekilde yapısı bozulacak. Doğru saklama koşulları ile ortalama iki ay kadar muhafaza edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap