Kahvenin Taze Kalması Nasıl Sağlanır?

Ülkemizde ve dünyada son derece farklı metotlarla hazırlanıp tüketilen kahvelerin lezzeti kullanılmış olan kahvenin çekirdeği ve kahvenin yetiştiği yüksekliğe ..

Ülkemizde ve dünyada son derece farklı metotlarla hazırlanıp tüketilen kahvelerin lezzeti kullanılmış olan kahvenin çekirdeği ve kahvenin yetiştiği yüksekliğe göre değişiklik göstermektedir.

Yüksek rakımlı bölgelerde kahveler çok daha lezzetli bir şekilde yetişir. Kahveleri uzun süre taze tutabilmek için kavrulmadan saklanmış olması gerekmektedir.

Uzun bir süre boyunca kahve çekirdeklerini hava almayacak bir şekilde tuttuğunuz zaman taze liglerini koruyabilirler. Evlerde kahve kavurma işlemi son derece zor olduğundan dolayı genellikle kahveler kavrulmuş şekilde satın alınmaktadır.

Kavrulan kahvelerin doğru şekilde saklanmış olması bayatlamayan sebebiyet verir. Bu sebeplerden ötürü kahveyi taze tüketmek için kavrulmuş kahveler hızlı şekilde tüketilmelidir.

Kahvelerin uzun süre taze kalması etkileyen bir diğer önemli sebep de çekirdeklerin ölçülme işleminden geçmiş olmasıdır. Öğütülmüş olan kahveler hava ile çok az temas yüzeyi sağladığı için çok kısa bir süre zarfı içerisinde bayatlama işlemi başlayacaktır. Kahvelerin taze tüketilmiş olması için içmeden bir dakika kadar önce öğütülmüş olması işe yarayacaktır.

Bu tarz kavurma işlemine gerçekleştirme şansı bulunmayan kişilerin kahve satmaya bilmesi için bazı detayları bilmesi gerekir. Kahvenin tazeliğini korumak uzun süreli olarak mümkün değildir Bununla birlikte içerisindeki aramasını sağlayan bileşenlerin daha uzun süre taze kalması doğru tekniklerle mümkündür.

Kahvelerini nasıl Taze tutabiliriz?

Kahvelerin taze kalmasını istiyorsanız mutlaka hava ile olan temasını kesmeniz gerekiyor. Kabe’nin havayla temasının kesilebilmesi için içerisindeki havayı tamamen temizleyecek olan valfli poşetler yada kavanozlar kullanılabilir.

Kahvelerin bayatlaması kadar önemli olan bir diğer problemde uzun süre hava aldığında ortalığa yayacak kötü kokudur. Bu nedenlerden ötürü kahvelerin havale yüzeyi hemen kesilmelidir.

Kahvelerin bayatlaması nasıl sebep veren bir diğer önemli etken de ortamdaki nem oranıdır. Kahveyi sakladığınız bölgenin son derece kuru olması büyük bir önem teşkil eder. Buzdolapları gibi nemli ortamlarda kahveyi saklamak son derece yanlıştır.

Kabe’ye zarar veren bir diğer önemli etken de güneş ışınları olmaktadır. Kahvelerin saklama kapları açıkta bir bölgede bulunuyorsa eğer mutlaka ışık geçirmeyen bir saklama kabı bulundurun. Beyaz şeffaf cam kavanozlar içerisinde sanıyorsanız kapalı dolaplarda muhafaza etmeniz daha verimli sonuç almanızı sağlayacaktır.

Kahvelerin taze kalmasını etkileyecek bir diğer önemli teknikte içerisine birkaç adet kesme şeker bırakılmasıdır. Kesmeşeker ortamdaki nemi üstüne çekeceğinden dolayı kahvelerin daha sağlıklı kalmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap