Kahve Sağlığa Zararlı Mı?

Kahvenin İçeriği   Kahve günlük hayatımızda en çok tüketilen içecek maddelerinden biridir. Özellikle sabahları gözünü ancak açabilmiş insanları uyandırmak..

Kahvenin İçeriği

Kahve günlük hayatımızda en çok tüketilen içecek maddelerinden biridir.

Özellikle sabahları gözünü ancak açabilmiş

insanları uyandırmakta birebirdir. İçeriği kafeinle birlikte kişiyi uyarır ve uyanık kalmasını sağlar.

İçerisinde aynı zamanda pek çok antioksidan bulunması sebebiyle de sağlığa yararlı etkileri de bulunmaktadır.

İçerisinde;

Pişmemiş halinde bine yakın, kavrulmuş halindeyse binlerce antioksidan bulunan bir maddedir.

Bu sebeple karaciğer kanserini önlemek, konsantrasyonu ve hafızayı güçlendirmek, diyabet hastalığı riskini azaltmak gibi pek çok yararlı etkisi bulunan bir yiyecek maddesidir.

Kahvenin Zararları

Peki kahvenin zararlı etkileri de var mı?

Tüm yiyecek maddeleri gibi;

kahve de çok büyük miktarlarda tüketilmemesi gereken bir maddedir.

Aşırı kahve tüketimi sindirim sisteminde çeşitli sorunlara ve bozukluklara yol açacaktır.

Kahve sabah erken saatlerde, aç karnına tüketildiğinde hidroklorik asit üretimini arttıracaktır.

Bu da yiyeceklerin henüz tam sindirilmeden ince bağırsağa geçmesine yol açarak kişide şişkinlik ve gaz sorunlarının baş göstermesine yol açacaktır.

Kahve uzun süre bu şekilde tüketilmesi, kolon kanserine yol açabilmektedir.

Bunun dışında kahvenin çok fazla tüketilmesi sonucunda, kahvede yer alan kafein ve çeşitli asitlerin küçük bağırsak ve mide zarını tahriş etmesi ve ülser hastalarında rahatsızlıklara yol açan bakterilerin artışı görülmektedir.

İnce bağırsak zarının tahriş olmasıyla birlikte kas spazmlarının oluşması ya da karın spazmları da görülen etkiler arasındadır.

Kahve bunun dışında, diğer hemen hemen tüm enerji verici içecekler gibi, mide ekşimesine yol açabilen bir maddedir. Bu yüzden reflü hastalarının bu maddeyi çok dikkatli tüketmesi gerekmektedir.

Kahvenin hormonlar üzerinde de çeşitli etkileri vardır.

Çok miktarda tüketildiği taktirde; stres hormonları olarak da bilinen kortizon, epinefrin ve norepinefrin artmasına yol açar.

Bu hormonların vücuttaki oranının normalin üstüne çıkması da vücut kimyasını bozar ve kalp hızı ve basıncının artmasına sebep olur.

Kahve aynı zamanda vücuttaki minerallerin emilimini yavaşlatır ve tüketimin aşırı miktarlarda olması durumunda durdurur.

Kahve kısacası normal miktarlarda tüketildiğinde sağlığa yararlı; ancak tüketimine çok dikkat edilmesi ve sınırın aşılmaması gereken bir maddedir.

Özellikle gebelik esnasında tüketimin olabildiğince azaltılması hem anne açısından hem de karındaki bebek açısından en sağlıklısı olacaktır. Sindirim sisteminde sorun olan kişilerin de oldukça dikkatli davranması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap