Kadriye İsminin Anlamı

Kadriye İsminin Anlamı Nedir?

Ülkemizde yabancı isimler çok popüler  ve bunlardan biri de Kadriye ismi olarak kabul ediliyor. Son yıllarda çocukların gözdesi haline gelen Kadrier ismini bulan veliler, ismin anlamını ve Kuran’da geçip geçmediğini sorguluyor. Bizde bu makalemizde Kadriye isminin anlamı nedir? bunu açıklayacağız. Kadriye, benzeri olmayan el, onurlu, itibarlı anlamlarında kullanılmaktadır.

Bu ismin genel anlamında baktıktan sonra şimdi de Kadriye isminin TDK’deki anlamı konusunu inceleyeceğiz. TDK’deki anlamı, değer, kıymet anlamlarında kullanılmaktadır.

Bu ismin bütün anlamlarına baktıktan sonra bu bölümde Kadriye isminin kişilik analizine bakacağız. Kadriye isminin kişilik analizi; Kadriye isimli kişiler oldukça samimi ve pozitif bir kişiliğe sahiptir. Sakin ve huzurlu bir ortamı tercih ederler. Gerginlik veya endişeye neden olabilecek her şeyden kaçınırsınız. Etrafındaki nazik ve nazik tavır onu çok popüler yapıyor. İş hayatında kararlı ve çalışkandırlar. Böylece birbirlerini hemen severler. İlişkilerinde çok duygusaldırlar ve partnerlerini çok mutlu ederler. İşkoliktirler çünkü eğlenmeden önce çalışırlar. Bu nedenle bulundukları ortama uyum sağlayamazlar. Mesleğine bağlı, zaman kaybetmeyi sevmeyen, yavaş, telaşsız bir özel hayata sahip kişilerdir. Genellikle soğuk kanlıdırlar. Net yüz hatlarına sahip, köşeli, uzun, kaslı, kemikli ve ince gövdeli, geniş eller ve ayaklar, oval başlı, düz yanaklar, koyu kıvırcık saçlı, dudaklar ince, uzun burunlu. Sabit bir sesi var.

Kadriye isminin kişilik analizini açıkladıktan sonra şimdi de harf analizini açıklayacağız. Kadriye isminin harf analizi aşağıdaki gibidir:

K: Sen bir pasifistsin. Yani arkadaşlarınızla ve ailenizle asla kavga etmezsiniz ve onlarla konuşmayan nazik ve iyi huylu bir kişiliğe sahipsiniz. Tavrınız herkes tarafından övülüyor.

A: Sakin bir kişiliğe ve yüksek problem çözme yeteneğine sahip bir kişi. Bu, ortamın güvenilirliğini artırır. Seçiminize her zaman saygı duyulacaktır.

D:  Erkeksi ve güvenilirsin, bu yüzden etrafındaki herkes sana güveniyor. Ayrıca çevrenizdekilerin sorunlarına hevesli olmanız  ne kadar sorumlu olduğunuzu gösterir.

R: Çevrenizdeki insanların size saygı duymasını sağlayan dengeli ve uyumlu bir kişilik. Neşeli kişiliğinizle en mutsuz insanları bile kolayca güldürebilirsiniz.

İ: İyi planlanmış ve programlanmış kişiliğiniz sayesinde kariyerinizde her zaman iyi bir konuma geleceksiniz. Üstelik nazik tavrınız sayesinde yeni ortama hızla uyum sağlayabilir ve herkes tarafından sevilebilirsiniz.

Y: Hiç kimseye kininiz yok. Kin tutmak ve bir insanı dinlemeden yargılamak sana düşmez. Karşınızdakini dinleyen ve sonuna kadar  mantıklı kararlar veren sizsiniz.

E: İyi ve güvenilir bir arkadaş olduğun için kimse seninle arkadaş olmaktan çekinmiyor. Etrafınızdaki insanları her zaman destekleyebiliyorsunuz, bu yüzden herkese yardım etmek için acele etmek harika.

Daha sonra Kadriye ismine benzer isimler konusunu ele alacağız. Bu isimler; Keder, Kadın, Kadife, Kadem, Kadire, Kafiye, Kaniye, Saniye, Zekiye gibi değişik benzer isimler bulunmaktadır.

Aile üyeleri isim verirken çok dikkatlidir. İsimlerin Kuran’da zikredilip geçilmediğini veya caiz olup olmadığını merak ederler. Buna göre Kadriye ismi caiz mi? bunu açıklayacağız. Kadriye ismi Kuran’da geçmese de güzel anlamından dolayı kızlara tavsiye edilen isimlerden biridir. Güzel bir anlamı var ve yasal, bu yüzden çocuğunuza Kadriye ismini vermenizde bir sakınca yok. Aynı zamanda Kadriye ismi ülkemizde  en çok kullanılan 377 numara kız isimlerinden biridir. Arapça Kadriye ismi hala ebeveynlerin çocuklarına vermeyi tercih ettiği isimlerden biridir. Çocuğunuza vermeye çalıştığınız ismin Kuran’da geçmemesi, çocuğunuza bu ismi vermenize engel değildir. İsmin anlamına ve yasal olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor.

Makalemizin son bölümde Kadriye ismine sahip ünlüler var mı? bu soruyu ele alacağız. Kadriye ismi Türkiye’de kullanılan bir isimdir. Bu yüzden dizi ve filmlerde de kullanılmaktadır. Bu isme sahip ünlüler, Kadriye Kenter, Kadriye Hayrabolu gibi ünlüler vardır.

kadriye-isminin-anlami-60738
Kadriye İsminin Anlamı

Kadriye isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Yağız Yiğit
  • 2 – Benzeri Olmayan El, Çok Güzel El, Eli Çok Güzel Olan Kimse Eli Özgün Olan
  • 3 – Onurlu, İtibarlı, Değerli. Şan Ve Şeref Sahibi.
  • 4 – Değer, kıymet, onurla ilgili.
  • 5 – [Bakınız: Kadri]

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Kadriye ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Kadriye ismini kullanan 121.247 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Kadriye ismini kullanan 19.151 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Kadriye ismini kullanan 6.533 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Kadriye ismini kullanan 7.147 kişi bulunmaktadır.

Kadriye isminin Türkiye sıralaması

Kadriye en çok kullanılan 93. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 47. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Kadriye isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Kadriye isminin Harf Analizi

Kişiye Kadriye ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Kadriye İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Kadriye ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Kadriye isminin anlamını gözden geçirin!

Kadriye İsminin Numerolojisi

Kadriye isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

K: on dört
A: bir
D: beş
R: yirmi bir
İ: on iki
Y: yirmi sekiz
E: altı
TOPLAM: 87

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap