Kadife perdeler nasıl yıkanır

Evlerinizi dekore ederken son derece şık duruşu nedeniyle tercih etmekte olduğumuz kadife perdeler, görüntüsünün yanında ısı iletkenliği ve güneş ışınlarına ka..

Evlerinizi dekore ederken son derece şık duruşu nedeniyle tercih etmekte olduğumuz kadife perdeler, görüntüsünün yanında ısı iletkenliği ve güneş ışınlarına karşı dirençli olmasıyla da son derece tercih edilen perdeler arasındadır. Kadifeden perdeler temizlenirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır;

Kadife kumaş yapısı gereği hassas bir kumaş olduğundan dolayı temizliği gerçekleştirilirken uygulanması gereken en önemli temizlik yöntemi kuru temizleme olacaktır. Kadife kumaşların kuru temizlemesi gerçekleştirilirken diğer diğer kumaşlara göre çok daha az oranda kimyasal temizleyici kullanılır. Kuru temizleme esnasında perdelerin renkleri ve dokuları korunacağı için perdenin deforme olma ihtimali düşük olur.

Kadife perdelerinizi kuru temizleme ile yıkamanız mümkün değil ise perdelerin içinde bulunan yıkama talimatları ile ıslak yıkamada yapabilirsiniz. Perde üzerinde ıslak yıkamak için uygundur işareti bulunuyorsa çamaşır makinesinde yıkama hızlı tavsiye etmiyoruz.

Kadife kumaşların yapısının içerisinde oldukça ince dokuma gerçekleşmiş olduğundan dolayı içerisindeki pamuklar yıkama esnasında perdenin çekme ihtimalini büyük oranda arttırır. Bu nedenlerden ötürü kadife perdelerinizi yıkarken çamaşır makinelerindeki en düşük sıcaklık ayarında yıkamalısınız.

Renkli kadife perdeler de perdenin rengini korumak için yıkama esnasında çok az deterjan kullanılmalıdır. son derece hassas olmasından dolayı toz deterjan yıkandığı zaman kadife perdeleriniz de sertleşme yaşanabilir ve renklerin çıkması gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Bu durumla karşılaşmamak için perdenin rengine Özgür olan sıvı deterjanları kullanmak daha doğru bir davranış olacaktır.

Kadife perde modeli diğer perdeler gibi çamaşır makinesinde tek başına yıkanırsa daha doğru bir temizleme işlemi gerçekleşir. Eğer diğer çamaşırlarla bir arada yıkamaya kalkarsanız diğer çamaşırların üzerinde bulunan sert materyaller kadife perdelerin yırtılmasına ve deforme olmasına sebebiyet verebilir.

Kadife perdeler temizlenirken çamaşır makinesinde sıkma talimatı vermemeniz gerekir. Sıkma talimatı esnasında kadife paralellerin üzerinde kırışıklık ve kat izleri oluşacağını dan dolayı tercih edilmemesi daha doğru olacaktır.

Eğer kadife perdeleri çıkma programına sokmak zorundaysanız en düşük devirde yapmanız daha doğru olur elde yıkama hassas yıkama tarzında programları seçtiğinizde daha verimli bir temizlik yapmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap