Kadife Elbise Nasıl Temizlenir?

Kadife kumaşa sahip elbiselerin parlaklığını ve özelliğini kaybetmemesi için yıkama yollarını bilmek gerekir. Makinede yıkanması hakkında püf noktalar yazımızda

Kadife elbiseler kış mevsiminin gelmesiyle beraber dolaplarda daha fazla kendisine yer bulmaya başladılar.

Kış mevsiminde son derece sıcak tutan özellikleri bulunduğundan dolayı çokça tercih edilen kadife kumaşlar görünüm açısından çok şık bir görüntüye sahip olsalar da temizlik açısından oldukça zor bir kumaştır olmaktadırlar. Bu sebeplerden ötürü kadife elbiselerin temizliğinde bazı tekniklerin bilinmesi gerekir.

Kadife kumaşla elbiseleri şık ve parlak olabilmesi için görünümünü asla kaybolmaması gerekiyor. Bu sebeplerden ötürü temizliğini doğru bir şekilde gerçekleştirilmesi ve kesinlikle çeteleme ya da sıkma işlemlerine uğramaması gerekiyor.

Bunun yerine sadece suyla ıslatmak ve yumuşakça silmek de kafi gelecekti. Kadife kumaşa yapılacak her türlü çıkma çitilemek silme gibi işlemler dokunun yıpranması nasıl sebebiyet verir.

Kadife elbiseleri temizleme de kullanılacak en basit yöntem amonyaklı su buharında nemlendirme işlemi. Su içerisine amonyak atıldıktan sonra ılımaya bırakılır ardından da çıkacak olan buharla kadife nemlendirilir.

Nemli kumaş yumuşak uçlu bir fırça yardımıyla parçalanabilir Bu sayede kadife kumaşı daha derinlemesine temizlenir ve çıkması zor olan bütün lekelerini temizleme işlemleri oldukça basit bir şekilde gerçekleştirilmiş olur.

Inatçı lekeler ile karşılaşıyorsanız ayar kuru temizleme firmaları ne verirseniz daha iyidir.

Kadife kumaş yıkama esnasında çamaşır makinesinin kesinlikle kullanılmaması gerekir. Tıpkı çitileme ve sıkma işlemi gibi kadife kumaş yapısına ve parlaklığını zarar vereceğinden dolayı deformasyon işlemine uğramasını istemiyorsanız mutlaka çamaşır makinesine atmayınız.

Aynı zamanda ütüleme işleminde de çok fazla dikkat edilmesi gereken nokta bulunmaktadır tersten ütüleme yapılması son derece kritik bir olsun.

Kumaş elbiselerin yıkama sonrasında parlak görünümünü korumak için sirke son derece ideal bir seçim olacaktır. Bir kap suya sirke attıktan sonra kumaşın sirkeli su içinde beklemesi parlaklığı için yardımcı olabilir.

Kadife kumaşlar hassas dokuya sahip olduğu için özen gösteren bir temizleme ve ütüleme sürecinden geçirilmesi gerek.

Aynı hassasiyeti kurulama işleminde göstermeniz uzun dönemde kullanışlı bir şekilde elbiselerinizi değerlendirmeniz için önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap