Kader İsminin Anlamı

kader-isminin-anlami-67890

Kader İsminin Anlamı

Anne baba olma telaşı yaşayan her çiftin ilk olarak yaptığı işlemlerden birisi de isim ve anlamlarını araştırmak oluyor. Aileler için bir hayli önemli olan bu işlem çocuklarına koyacakları isim konusunda onlara ilham veriyor. Bu yazımızda Kader isminin anlamı nedir? Sorusunu açıklayacağız.

Öncelikli olarak Kader isminin anlamına geçmeden önce Kader isminin TDK’deki anlamı alın yazısı ve yazgı olarak geçmektedir. Kader isminin diğer anlamları ise şu şekildedir; Karacaoğlan’ın adından gelen, yağız ve halk ozanı anlamı bulunmaktadır. Diğer anlam ise yengi gülüdür. Bir diğer anlam ise güç ve kuvvet olarak geçmektedir. Kader isminin bir diğer anlamı ise, iman esası gereği dünyadaki bütün fanilerin Allah’ın onlar için çizdiği yol ve olayların oluş şekli yani yazgıdır. Diğer bir anlamı ise Allah’ın bütün insanlar için çizmiş olduğu yol ve olayların oluş şeklidir, yani alın yazısı olarak geçer. Bir diğer ve son anlamı ise genelde kaçınılamayan iyi veya kötü olacak ya da olmuş olaylardır.

Kader isminin harf analizi ise şu şekildedir; K harfi: Başarılı olan veya olacak, ünvan sahibi kişi anlamına gelmektedir. Bu harften en az bir tane olması iyi olarak yorumlanır. A harfi: Bir şeyler başarmak için ya da yapmak için harekete geçecek enerjiye ve atılganlığa sahip olmak anlamına gelir. Bu harften ikiden fazla olması kötü olarak yorumlanır. D harfi: Diğer insanlara göre daha üstün güçlere sahip olmayı ve hırslı olmayı akılda çağrıştırır. E harfi: Hayatta karşılaşılan sorunlar ve sıkıntılardan kurtulmak için onlara çözüm aramak için mücadele etmeyi ve bunun için güç sahibi olmayı çağrıştırır. Bu harften soyadınızda da olsa bir tane olması iyi olarak yorumlanır. R harfi: Tereddütlü olmayı ve sürekli kuşku hissi içerisinde olmayı çağrıştırır. Bu harfin olması genelde iyi olarak yorumlanmaz.

Bir diğer merak edilen konu ise Kader ismi caiz mi sorusudur. Bu soru birçok aile için önemli bir kıstas olarak alınır. Bildiğiniz üzere İslam dinine göre isimlerin caiz ya da caiz olmadığı hakkında bir liste bulunur ve Kader isminin caiz olup olmadığı merak konusudur. Kader ismi caiz olan yani kullanılmasında hiçbir mahzur bulunmayan isim listesinde yer almaktadır. Ancak sizler kullanmadan önce yine de anlamını iyice araştırınız.

Kader ismine sahip olan ünlüler araştırmamızda ise İranlı yazar Kader Abdullah ve Türk arabesk ve halk müziği sanatçısı Kader yer almaktadır. Kader ismine benzer isimler araştırmamızda ise; Kadriye, Kadife ve Kadire gibi isimler öne çıkmaktadır.

Kader ismimin kişilik analizi ise şu şekildedir; bu isme sahip kişiler genellikle iyimser ve idealleri bulunan kişiler olmaktadır. Hedefleri olan ve çevresindekiler ile birlikte hayata karşı iyimser olan kişilerdir. Çevresinde gerilen ve kendini iyi hissetmeyen herkese karşı çok sakin ve iyimser bir tavırla yaklaşırlar. Onlar için iyimser olmak kolay ve olası bir durum olarak ortaya çıkar. Yaşantısında özgürlüğüne düşkün ve özgürlük kısıtlayıcı hareketlerden uzaktır bu insanlar. Sanata ilgi ve alakaları vardır sanatsal olarak ya da göze gelen her güzelliğin değerini bilirler ve ona göre davranırlar. Çok fazla arkadaş edinmeyi severler yalnızlıktan ziyade kalabalık olmayı tercih ederler. İnsanlardan çekinmezler ve arkadaş edinmede problem yaşamazlar. Yeni insanlarla tanışmak onlar için kolay ve eğlencelidir. Arkadaşlığa değer verirler ve onlara sürekli iyi enerjisinden pompalar. Bu sayede de çevresindekiler tarafından sevilen bir halini alır.

Kader isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 8 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Yağız, Ünlü Halk Ozanı Karacaoğlan’In Adından
  • 2 – Yengi Gülü, Zafer Gülü
  • 3 – İman Esaslarından, Allahın Bütün Yaratıklar İçin Hüküm Ve İrade Ettiği Hallerin Oluş Şekli,Alın Yazısı, Takdir.
  • 4 – Güç Kuvvet.
  • 5 – Allah’In Bütün Canlılar İçin Hüküm Ve İrade Ettiği Hallerin Oluş Şekli, Alın Yazısı, Takdir.
  • 6 – Baht, talih
  • 7 – Alın yazısı, yazgı.
  • 8 – Genellikle kaçınılmaz iyi veya kötü talih.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Kader ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Kader ismini kullanan 77.921 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Kader ismini kullanan 13.283 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Kader ismini kullanan 2.594 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Kader ismini kullanan 3.335 kişi bulunmaktadır.

Kader isminin Türkiye sıralaması

Kader en çok kullanılan 187. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 95. isimdir.

Kader ismini kullananların sayısı, son bir yılda 310 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Kader isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, Kader isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Kader isminin Harf Analizi

Kişiye Kader ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Kader İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Kader ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Kader isminin anlamını gözden geçirin!

Kader İsminin Numerolojisi

Kader isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

K: on dört
A: bir
D: beş
E: altı
R: yirmi bir
TOPLAM: 47

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap