Kabızlığa İyi Gelen Meyveler Listesi

Erik, incir, kayısı, elma, armut, şeftali gibi meyveler kabızlığa iyi gelir. Bu meyvelerin düzenli tüketimi ile bağırsaklar çalışır ve kabızlık geçer.

Kabızlık;

Kabızlığa İyi Gelen Meyveler Listesi. Yanlış beslenme veya yetersiz beslenme sonucunda meydana gelen gün boyu yediklerimizle alakalı bir rahatsızlıktır. Yeterli su tüketiminin olmaması lifli yiyecekler tüketilmemesi gibi nedenlerle genelde meydana gelmektedir.

Gün içerisinde sıvı tüketiminin yeterli olması gerekmektedir. Lifli yiyecekler tüketilmesi bünye için daha faydalı olmaktadır.

Omega yağ asitleri gibi yararlı yağ asitleriyle beslenmek kabızlığı hafifletebilir. Ağır yağlı yiyecekler , kuru beslenme tarzıyla kabızlık kaçınılmaz olabilir. Kabızlığa karşı bağırsak hareketlerini düzenlemek için yardımcı meyveler vardır.

Kabızlığa İyi Gelen Meyveler Listesi
Kabızlığa İyi Gelen Meyveler Listesi

Kabızlığa Hangi Meyveler İyi Gelir?

Erik: Erik meyvesi A, C, B grubu vitaminler ve potasyum, magnezyum. Fosfor ve demir mineralleri açısından çok zengin bir meyvedir. Kabızlık probleminde birebir etkilidir. Sindirim sistemini çalıştırır ve hazmı kolaylaştırır.

Çok iyi idrar söktürücü özelliğine sahiptir ve kabızlığı giderici özelliği vardır. Özellikle kompostosu yapılarak düzenli şekilde tüketilirse bağırsakların çalışmasının düzene girdiğini göreceksiniz.

Aynı zamanda akşamdan su içine konulup sabah aç karnına yiyip üstüne ılık bir bardak su içildiğinde kabızlık sorununa güçlü bir etkisi olur.

Elma:

Kabızlığa karşı mutlaka lifli gıdalar tüketilmesi baş tavsiyelerden biridir. Elma bu lifli gıdalara en güzel örnektir. Elmanın 180 gramında 5 gram oranında lif bulunmaktadır. Buda çok iyi bir orandır.

Sindirim sisteminde güçlü rolü olan elma suda çözünen lifler ve suda çözünmeyen lifler grubunda. Bağırsakların hareketlerini tetikler ve hızlandırır. Elmayı kabuklarını soymadan yemeği alışkanlık haline getirmemiz gerekir. Çünkü lif elmanın en çok kabuğunda bulunmaktadır.

İncir:

Diğer meyvelere göre en yüksek lif incir meyvesinde bulunmaktadır ve kabızlığın giderilmesinde, bağırsaklarda olan toksit maddenin atılmasına direkt etkilidir.

Kabızlık sorunu olan insanların taze incir tüketebileceği gibi kuru incirde akşamdan suya konularak sabah aç karnına tüketilebilir.

Üzerine bir bardak ılık su içildikten sonra bağırsak faaliyetlerinizin hızlandığını göreceksiniz. Haftada birkaç kez ya da kabızlık sorunu çözülene kadar her sabah aç karnına uygulayabilirsiniz.

Yalnız şeker hastaları bu uygulamada dikkatli olmaları gerekiyor.

Kayısı:

Kayısı meyvesi yemekten sonra yenildiği zaman sindirim sistemine yardımcı olur. Ancak taze kayısı fazla tüketildiği zaman ishale neden olabilmektedir. Ama kayısı kabızlığa karşı önemli bir ilaçtır.

Güneşte kurutulan kayısıyı süt ile kaynattıktan sonra içerseniz, kabızlık sorununa karşı iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. Ayrıca kuru kayısıyı sıcak suda birkaç saat bekletip yatmadan önce yer ve bu uygulamayı en az 2 hafta yaparsanız bağırsakları büyük ölçüde düzene sokabilirsiniz.

Kabızlığa iyi gelen meyveler listesine şeftali, armut, ahududu, böğürtlen, ananas gibi meyveleri de ekleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap