Kabir Ziyaretinde Hangi Dua Edilir? Mezara Neden Çiçek Ekilir?

Kabir ziyareti, belki de yüreğimizin en çok burkulduğu ama şüphesiz hepimizin bir gün orada olacağı yerdir. Bu ziyaret sırasında bazı duaları okumanız gerekiyor. Bu bilgiler derlenirken Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) önerileri baz alınmıştır. Kabirle ilgili merak ettiğiniz: Çiçek bırakma, azap çekme, okunacak dualar hakkında yapılacakları sizler için derledik. 

Ölümle ilgili pek çok hadisi şerif var. Bunlardan birinde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) şöyle demiştir: Dünyadaki bütün keyifli şeyleri bir den bitiren ölümü her zaman, defalarca anımsayın. Hayat gayesi zor, para kazanmak, evlenmek, çocuk büyütmek… Bu kadar telaş içinde günler akıp gidiyor lakin biz bu durumda bile ölümün olduğunu her saniye aklımızın bir kenarında bulundurmalıyız. 

Dünyada yaşanacak çok güzel şeyler olunca sanki bu sonsuza kadar sürecek zannediyoruz. Hele bir de hayatınız güllük gülistanlık ise bu durum daha farklı bir hal alıyor. Hem ibadetleri unutuyoruz de hem de ölümün geleceğini… Unutmayalım ki, bu dünyada ne yaşarsak yaşayalım, ister paramız olsun ister olmasın toprağa döneceğiz. Bu yüzden akrabalarımızın, dostlarımızın kabrine giderek onlara dua etmeyi ihmal etmeyelim. 

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Kabir Ziyaretini Neden Yasaklamıştı?

Çok geçmiş yıllarda, Araplar farklı topluluklar halinde yaşıyorlardı. Her kabile de kendi üstünlüğünü kanıtlamak için ölüleri öne sürerdi. Yani, bizden şu kadar kişi öldü, biz böyle yürekliyiz… Yüksek sesle bağırırlarmış. Bu böbürlenme dinimize hoş karşılanan bir durum değildi ve bu nedenle de Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) de ziyaretleri kısa süreliğine yasaklamıştı. 

Tabii, günümüzde böyle şeyler yaşanmıyor. O yüzden bizlerin kabir ziyareti yapması gerekir. Hatta bu sünnettir. Kabri ziyaret ederek hem her an ölümü hatırlayacağız hem de onlara dua ederek günahlarının silinmesine yardımcı olacağız. 

Kabir Ziyaretinde Hangi Dua Edilir? Mezara Neden Çiçek Ekilir?
Kabir Ziyaretinde Hangi Dua Edilir? Mezara Neden Çiçek Ekilir?

Kabir Ziyaretinde Hangi Dualar Edilir?

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Yasin Suresi Kur’an’ın yüreği gibidir. Hangi mümin bu sureyi okursa ve Yaradan Rabbinden ahiret için mutluluk isterse, ALLAH O’nu bağışlar, ona merhamet eder. Yasin Suresini vefat etmiş kişilerin için okuyun. 

Kabir ziyaretinde edilecek duaların en bilineni, etkilisi ve hayırlısı şüphesiz Yasin Suresidir. Ayrıca bazı rivayetlere bakıldığında ALLAH’ın Resulü, Ashab-ı kirama vefat edenlerini görmeye gittiklerini şu duayı önermiştir:

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in Önerdiği Dua

Kabre gidildiği zaman edilecek dualar arasında yine değerli ve Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v)’in de tavsiyesi olan sure Tebarekellezi bi-Yedihi’l’Mülk’dür. Her kim ki 30 ayetten oluşan bu mucizevi, ulu sureyi okursa, bunu okuyan müminler kıyamet kopana kadar bu adı geçen sure o kişinin affedilmesi, isteklerinin yerine gelmesi için ona aracılık yapar. 

Kabir Azabından Nasıl Korunulur? Hangi Dua Edilir?

Abdullah İbni Abbas (r.a) bir rivayete göre şöyle diyor:

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) ashabından bir zat, bir bölgede uyumak için çadır hazırlıkları yapıyordu. Lakin orada bir kabir varmış ama tabi bu kişinin bundan haberi yok. Birden Mülk Suresini söyleyen bir kişi kabirden fırladı. Bu duruma çok şaşıran ashab, hemen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) yanına geldi ve olayı anlattı. ALLAH’ın Resulü de ona dedi ki: Bu sure öyle bir suredir ki müminlerin kabirde çekeceği azabı ortadan kaldırır. 

Ölüm Sonrası Kabir Azabı Gerçek mi, Var mı?

Kabir azabı, biz Müslümanların çok korktuğu dini olaylardan biridir ve bunun gerçek mi değil mi olduğunu da araştırırız. Lakin bir hadisi şerifte şöyle geçmektedir: Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), kabirlerin bulunduğu bir noktadan geçerken 2 tane kabirde önemsiz gibi görünen nedenlerden dolayı azaplarına şahit olmuştur.

Bunlardan birisi, birinde duyduğu lafı başkasına söylemiş, diğeri ise idrar yaparken onun vücudunun herhangi bir noktasını değip değmediğini umursamazmış. Bunu üzerine Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) yerden taze bir dal alarak ikiye böler. 2 kabre de birer parça olarak toprağına saplar. Bunu yapma sebebini soran Ashaba da: Yerleştirilen taze dallar kuruyana dek kabir azabının azaldığı ümit edilir der.

Bu hadisi şeriften de anlaşılacağı gibi kabir azabından şüphe etmemize için bir neden yoktur. Ayrıca, mezarlığa neden çiçek ekilir sorusunun yanıtını da vermiş oluyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap