Jinekoloğa Gitmek İçin 10 Neden

jinekologa-gitmek-icin-10-neden-5209

Ergen yaşa gelen yani adet gören tüm bayanların yaşı kaç olursa olsun erken yaşlarda bir jinekolog edinmesinde yarar bulunurken jinekologa gitmek için 10 neden..

Ergen yaşa gelen yani adet gören tüm bayanların yaşı kaç olursa olsun erken yaşlarda bir jinekolog edinmesinde yarar bulunurken jinekologa gitmek için 10 nedeni siz bayanlara maddeler halinde sunmak istedik.

-Özellikle evlenmiş ya da cinsel yaşama başlamış er kadının 6 aydan bir jinekolojik muayeneye gitmesi öneriliyor. Rahim ağzı kanserinden korunmak için ise yılda 1 kez de smear testi yaptırması gerektiği gibi meme muayenesi yaptırması gereklidir. Bunun yanında 40 yaşında iseniz mutlakla meme mamografi ile birlikte meme ultrasonografisi çektirmeniz oldukça önemlidir.

-Adet düzensizlikleri yaşan ergen ya da menopoz ya da farlı nedenlerden dolayı yani adet görememe, sık adet görme, ara kanamalar, aşırı kanamalar gibi sorunlar yaşamak ya da yaşıyorsanız jinekologa gitmenizi gerektirecek sebepler olarak sıralanmaktadır. Adet döngünüz normal şartlarda 21 günden kısa 35 günden uzun sürüyorsa,3 ya da 4 günden fazla adet görüyorsanız günde 5 pedden fazla ped kullanıyorsanız, hiç adet göremiyorsanız mutlaka bir jinekologa danışmalısınız.

-Kadınlar basit vajinal enfeksiyonları sık yaşarlar fakat bakteriler ve mantarların yol açtıkları enfeksiyonlara dikkat edilmelidir. Bu enfeksiyonların belirtileri genelde kaşıntı, sarı ya da gri renkli akıntı, kötü kokulu gibi birçok farklı sinyalle kendini belli ederler geçmesini beklemeden jinekologdan yardım almalısınız.

-Genital bölgede siğil oluşumu bulaşıcı bir hastalığında belirtisini veriyor olabilir. Genelde cinsel yolla bulaşan HPV isimli virüsler genital siğillere sebep olurken ilerlemiş ve yayılım gösteren virüslerin rahim kanserine yol açtığı belirtilmektedir. Genital bölgenizde siğil oluşumu fark ettiğinizde jinekologa gitmeyi ihmal etmeyin.

-Kadınlarda sık yaşanan kasıkta görülen basit ağrıların süreklilik arz etmesidir. Kasıkta yaşanan ağrılar zamanla şiddetleniyorsa yumurtalık kistinin belirtisi olabilir. Yumurtalık kanseri sinsice ilerleyen bir kanser türüdür bu sebeple belirtileri de son zamlarda kendini göstermektedir.

-Birçok kadın cinsel ilişi sonrasında vajinal kanamaları önemsemez ağrısız ya da ağrılı kanamalar yaşıyorsanız jinekologa gitmekte yarar vardır tabi ki önlem almak oldukça önemlidir yani bu kanalar rahim ağzı kanserinin, enfeksiyonları ya da rahim ağzı yaralarının belirtileri arasında görülmektedir.

-Adet ağrıları ergen yaşlarda yaşanan adet sancılarını unutunuz fakat birden sancılanmalar ağrılı adetler görmeye başladınız. Yaşınız ilerledikçe ağrılı adet sendromları yaşamaya başladıysanız endometriyozis hastalığını düşündürmektedir. Doktora gitmekte yarar vardır.

-Memeleriniz de yaşanacak birçok farklı sorun özelikle ele gelen sertlik, memede akıntı, şekil değişiklikleri memede dolgunluk gibi birçok farklı olumsuz sorunlar yaşandığı takdirde jinekolog tan yardım almanız şattır. Meme kanser başta olmak üzere birçok farklı hastalığın sinyalleri görülebilir.

-Yaşlandığınızda yaşanacak bir dönem olan menopoz üzgünüm günümüzde yaşam tarzları sebebiyle artık genç yaşlarda görülmeye başladı adet görememek gibi sorun yaşıyorsanız önemseyin erken yaşlarda iseniz önlem alınarak âdetin devamı saplanarak geç menopoz yaşamaya çalışılmalıdır.

-Doğum kontrol yöntemleri içinde jinekologdan yardım alınmalıdır yöntemler masaya yatırılmalı kişiye özel korunma yöntemleri kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap