Javel Suyu Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

javel-suyu-nasil-yapilir-ne-ise-yarar-10296

Javel suyu temizlik için kullanılır. Hazırlanması için 3-4 malzeme yeterlidir. Tarifi uyguladıktan sonra kumaş ve zemin temizliklerinde kullanabilirsiniz.

Javel suyu kimimizin ilk defa duyduğu, kimisi içinse temizliğin vazgeçilmezlerinden olan bir üründür. Temizlik ürünleri arasında son dönemlerde daha çok duyulmaya başlanmıştır.

Evde kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi dışarıdan hazır olarak temin etmeniz mümkündür. Güçlü bir temizlik suyu olması kullanım açısından rahatlık sağlamaktadır.

Evde Javel suyu yapımı için ihtiyacınız olan malzemeler arasında içeriğinde yer alan kireç kaymağı vardır. Buna ek olarak ise kristalize çamaşır sodası ile su birleşimine ihtiyaç duyacaksınız.

Birçok kişinin tercihi zor olduğunu düşünerek Javel suyu satın almaktan yana olsa da aslında kolay bir yapım aşamasına sahip olduğu için değerlendirebileceğinizi belirtmeliyiz.

Evde Javel Suyu Hazırlamak
Ev yapımı Javel suyu hazırlayarak temizlikte kullanmak için önceliği malzemelere vermeniz gerekiyor. Oldukça kolay bir biçimde hazırlandığından yapılış aşamasında zorlanmayacağınız aşikâr. Malzeme listesinde ise bulmakta zorlanacağınız bir ürün yer almıyor.

Malzemeler

375 Gram Kireç Kaymağı
258 Gram Kristalize Çamaşır Sodası
Yarım Litre Su
Büyük Pet Şişe

Yapılışı

İlk olarak 375 gram kireç kaymağını derince bir kaba koyarak soğuk su ekledikten sonra erimesini sağlayın. Kısa sürede erimeye başlayacağından vakit kaybı olmayacaktır.

İkinci adım olarak ayrı bir yerde 258 gram kristalize çamaşır sodasını kaba koyun. Kesinlikle bu aşamada kireç kaymağıyla karıştırmayın.
Yarım litre suyu kaynattıktan sonra kristal sodanın üzerine ilave edin.
Bu işlem sodanın erimesini sağlayacak ve tamamıyla eridiklerinde iki malzemeyi karıştırmak mümkün olacaktır.
İki malzemeyi aynı kabın içerisine tülbentten geçirerek süzün ve karıştırın.
Ortalama 2,5 Litrelik pet şişelerden bir tane bularak, tercihen renkli olan şişenin içerisine hem erimiş kireç kaymağını hem de kristal sodayı koyduğunuz kaptan dökün.
Sonrasında bir süre bekleyeceği için her ihtimale karşı çocuk kilidi olan ve üzerine uyarılar yazdığınız şişeleri güvenli bir noktaya taşıyın.

Dolapların içerisine koyarak bekletebileceğiniz ev yapımı Javel suyu şişelerini güneş almaması için karanlık noktalara koyun.
Buna ek olarak ev yapımı Javel suyu hazırlamanın pratik ölçülerini vermekte fayda görüyoruz. Yukarıdaki gramaj hesabının dışında şu şekilde hızlı bir yapım aşamasına girebilirsiniz.

2 Su Bardağı Kireç Kaymağı
1 Su Bardağı Kristalize Soda
6 Su Bardağı Sıcak Su

Üçünün karıştırılarak süzülmesinin ardından şişeleme işlemi ve sonrası aynı şekilde devam etmektedir.

Javel Suyu Nasıl Kullanılır?

Javel suyu kullanmak için birçok farklı sebebiniz olabilir. Olabildiğince güçlü bir temizlik malzemesi olan ürünü çoğu kişi gibi destek amacıyla kullanabilirsiniz.

Ana malzemeniz bildiğiniz temizlik ürünleri olabilir.  Peki ya Javel suyu hangi lekeleri çıkartır diye merak mı ediyorsunuz? O halde sizlere kullanım alanlarını aktaralım.

Beyaz keten kumaşlardaki lekeler
Beyaz pamuklu kumaşlardaki lekeler
Pamuklu ve Keten eşyalardaki lekeler
Yatak odası takımlarını beyazlatmak
Meyve lekelerini temizlemek
Taş lekelerini temizlemek
Fayans lekelerini temizlemek

HEY, BU MAKALELERE MUTLAKA GÖZAT!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol