İzlenmesi gereken diziler en iyi 10 dizi

izlenmesi gereken diziler en iyi 10 dizi Türk dizilerinin yanı sıra dünya çapında popüler olmuş yabancı diziler çok revaçta. Özellikle en beğenilen wow dedirten 10 diziyi sizler için hazırladık.

en iyi 10 dizi

İzlenmesi gereken diziler en iyi 10 dizi Televizyon tarihinin en iyi yabancı dizileri çok farklı şekilde listelenebilir. Keyifle sıkılmadan izlenen, merakla yeni bölümü beklenen ve geniş hayran kitleleri oluşturan diziler arasında bazıları mutlaka izlenmesi gereken diziler arasındadır.

İzleyenlerin unutamadığı hikayesi ve oyuncuları ile efsane olmuş en iyi dizileri ufak bir liste yaptık.  Aralarında izlemediğiniz varsa çok şey kaçırdınız. En iyi 10 dizi Netflix üzerinden izlenebilir. En iyi 10 dizi ımdb puanları dikkate alınmaksızın aşağıdaki gibi sıralanabilir:

1 Breaking bad

Breaking bad
Breaking bad

Tür: Amerikan suç Drama dizisi

28 Ocak 2008- 29 Eylül 2013 yılları arasında 5 sezon çekilmiş ve yayınlanmıştır.

Breaking bad bir terim olarak kullanılan, tahmin edilemeyen şeyler yapmak anlamında kıyameti koparmak demektir. Breaking bad i hem IMDb puanına göre ye göre hem en çok izlenen yabancı diziler arasında zirveye çıkaran bir kimya öğretmeni olan Walter White (Bryan Cranston) karakterinin hikayesidir.

Kanser hastası olan White bir lisede kimya öğretmenidir. Ve zor geçinmektedir. Bir öğrencisi ile ailesine para bırakabilmek için yasadışı işler yapar. Jesse Pinkman (Aoron Poul) ile uyuşturucu işine girer. Ve olaylar çok farklı gelişecektir. Dizide bolca göreceğiniz kristal mavi renkteki metamfetamini en kaliteli olarak sadece onlar üretecektir. 

2 Prison Break

Prison Break
Prison Break

Tür: Aksiyon, Drama, gerilim

29 Ağustos 2005 – 30 Mayıs 2017 yılları arasında 5 sezon olarak çekilmiş ve yayınlanmıştır.

 Büyük kaçış adı ile Türkçeye çevrilen film Efsane oyuncu kadrosu ve hiç düşmeyen aksiyon ve gerilim ile yayınlandığı yıllarda ekran başına milyonları kilitlemişti. Geçtiğimiz yıllarda Netfilx tarafından yeniden yayınlandığında daha önce izlemeyenler neler kaçırdıklarını gördüler ve bir kez daha en çok izlenen diziler arasında zirvede yerini aldı.

 Suçsuz yere tutuklanan ve idama mahkum edilen Lincoln Burrows  (Dominic Purcell) un kardeşi inşaat mühendisi olan Michael Scofield (Wentford Miller)  tarafından hapishaneden kaçırılır. Scofield in vücudunda bulunan dövme hapishanenin planıdır. Zekası ile ön plana çıkan Michael ve abisinin beraberindeki 7 kişinin kaçışı bu kadar kolay olmayacak ve çok daha güçlü bir düşmanla mücadele ettiklerini fark edeceklerdir. En iyi 10 dizi 2020 sıralamasında ilk sıralarda yer alan bu yapımı mutlaka izlemelisiniz.

3 Dr Who

Dr Who
Dr Who

Tür: Bilimkurgu, Drama

Daha önce 1963-1989 yılları arasında çekilmiş ve yayınlanmış, daha sonra 2005- 2017 arasında 11 sezon boyunca yayınlanmıştır.

En çok izlenen diziler ve en uzun yayınlanan diziler arasında Dr Who çok özel bir dizidir. Bilimkurgu filmlerden hoşlanıyorsanız her bölümü için farklı senaristlerin çalıştığı ve bağımsız bir film tadında, ama tarihsel ve duygusal bir akışa da bağlı kalan dizi konusu ve çekimleri ile eğlenceli bir yabancı dizi olarak görülmektedir.

Bir zaman Lordu olan ve Tardis isimli bir çeşit uzay ve zaman makinesi ile yolculuk yapan Dr. aslında kimdir? Dr. Who bir zaman yolcusunun yaşadıkları olarak izlenebilen en iyi yabancı dizilerden birisidir.

4. Game of Thrones

Game of Thrones
Game of Thrones

Tür: Fantastik

17 Nisan 2011 – 19 mayıs 2019 yılları arasında 11 sezon olarak yayınlanmıştır.

Türkçeye Taht oyunları olarak tercüme edilmiştir.  Yayınlandığı yıllarda merak ve heyecanla izlenen fantastik yaratıkların yaşadığı fantastik diyarlarda geçen zorlu taht savaşlarını konu edinen en iyi yabancı dizilerin başında gelmektedir.

Buz ve Ateşin Şarkısı adlı George R.R. Martin in epik fantezi serisinden uyarlanmıştır. Yedi krallığın yaşadığı topraklar uzun ve bitmeyen kışlarda amansız taht kavgaları ve entrikalar ile bitmeyen mücadele demektir. Keyifle izlenecek en iyi yabancı dizidir.

5 How I Met Your Mother 

How I Met Your Mother 
How I Met Your Mother 

Tür: Romantik Komedi, Sit com

19 Eylül 2005 – 31 Mart 2014 yılları arasında 9 sezon olarak çekilmiş ve yayınlanmıştır.

En keyifle izlenen Sit com tarzı komedi dizilerinin en iyisi şüphesiz How I met your motherdir.  Ted Mosby (josh Radnor)  dizinin ana karakteri çocuklarına anneleri ile nasıl tanıştığını eğlenceli bir şekilde anlatmaktadır.

Üniversitede profesör olan mimar ted duygusal bir kişiliğe sahiptir ve yanında can dostları Marshall ( Jason Segel) ve Lily (Alyson Hannigan)  ile hiç ayrılmazlar. Ruh ikizini ararken Robin (Cobie Smulders) ile tanışır. Ve beşliyi tamamlayan Barney stinson (Neil Patrick Harris) ile izleyeceğiniz dizide annelerinin kim olduğunu çok merak edceksiniz.

6 Big Bang Teory

Big Bang Teory
Big Bang Teory

Tür: Durum Komedisi

24 Eylül 2007 de başlayıp 16 mayıs 2019 da sonlana dizi 12 sezon yayınlanmıştır.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsünde çalışan başarılı fizikçilerin dünyası nasıl acaba? İki üstün zekalı deneysel fizikçi bir de ev arkadaşı olurlarsa ve karşı komşuları garsonluk yaparak geçinmeye çalışan sarışın bir güzelse ortaya çok güzel bir komedi dizisi çıkar.

Mutlaka izlenmesi gereken diziler arasında ayrı bir yere sahip olan dizinin başrol oyuncularından Sheldon Cooper (Jim Parsons) oyuncuları üst üste en iyi erkek oyuncu ödülleri kazandırmıştır. Farklı konuları ve karakterleri ile en eğlenceli yabancı dizilerin başında olan Big bang teory 20 dk. lık bölümler halinde yayınlanmıştır.

7 The Wire

The Wire
The Wire

Tür: Suç Draması

2 Haziran 2002 – 9 Mart 2008 yılları arsında 5 sezon yayınlanmıştır.

Gelmiş geçmiş en büyük televizyon dizilerinden olan The Wire büyük metropollerde yaşan insanların iç içe yaşadığı ve birbirini nasıl etkilediğinin en güzel örneklerini bize izletir. Yabancı dizi Amerika Baltimor şehrinde geçer. Farklı sezonlarda farklı bir açıdan şehri bize tanıtır. Herkes kendi mücadelesini vermektedir. Çok sağlam bir senaryo ile karşımıza çıkan senarist David Simon bize gördüğü ve yaşadığı gerçekliği anlatmayı başarmıştır.

8 Sherlock

Sherlock
Sherlock

Tür: Suç Draması, Gizem

25 Temmuz 2010 -15 Ocak 2017 yılları arasında 5 sezon olarak yayınlanmıştır.

 Gizem çözmek, karanlık olayları aydınlatmak zekası ile düşmanlarını alt etmek denine ilk akla gelen isim Sherlock Holmes tür. En etkileyici dizilerin başında her sezonu ve bölümü merakla beklenen Sherlock dizisi gelir. 

Benedick Cumberbatch tarafından canlandırılan karakterin Martin Freeman yardımcısı rolündeki Dr John Watson tarafından hayat bulur. Eski Londra sokaklarında ağzında piposu ile değil, otomobil metro kullanan ve elinde cep telefonu ile 21. Yüzyılda yaşayan Sherlock Holmes in gizemli olayları çözmesini zevkle izleyeceksiniz.

9 La Casa De Papel

La Casa De Papel
La Casa De Papel

Tür: Suç, gerilim

2 Mayıs 2017 de çekimlerine başlanmış ve 2. Sezonu 4 kısım şeklinde yayınlanmış olan dizi devam etmektedir.

Suç denince zekâ ve drama ile en ilginç senaryolar ortaya çıkabilir. Bunun en güzel örneği 2017 yılında hızlı bir şekilde dikkatleri çeken İspanyol dizisi La casa de papel olsa gerektir. Çok farklı özellikleri bulunan 7 hırsız ve profesör lakaplı liderleri çok zekice planlanmış bir soygun yapacaklardır. Rehineler ile kendilerini İspanya Kraliyet Darphanesine kilitleyen hırsızlar soygunu başarabilecekler midir? En iyi diziler arasında olan bu dizi Emmy ödülü sahibidir.

10 Cosmos: bir uzay serüveni

Cosmos: bir uzay serüveni
Cosmos: bir uzay serüveni

Tür: Belgesel

2014 yılında 13 bölüm olarak yayınlanmıştır.

Neil deGrasse Tyson tarafından sunuculuğu yapılan belgesel zaman ve uzay tarihini bizim gözlerimizin önüne seren efsane bir yapımdır. Carl Sagan 1980 lerde  daha önce belgesel dizi olarak yayınladığı Cosmos günümüz güncel bilimsel verileri ve görselleri ile izlenmeye değer en iyi yabancı dizilerden biridir. Aklın sınırlarını zorlayan ve bilim kurgu film ve dizilerine ilham veren evreni ailenizle birlikte keyifle izleyeceksiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap